• is sanattaki konserinde istanbul yuksek entelijansiyasinin karsisinda, normalde delicisine dans eden topluluklara konser vermeye alismis bir muzisyen olarak once sasiran, sadece frida filmindeki sarkiyi soyledigi anda alkislanan, konser boyunca iscilerden, kadin haklarindan, ulus yaratmaktan ve savastan soz eden, fotograflarda cirkin cikan, ama aslinda inanilmaz guzel olan, muhtesem sesli kadin... iki yilda bir brukselde duzenlenen dunya kadinlar bulusmasinda son 8 yildir sarki soyluyor...
  • 1968 doğumlu, minnesota üniversitesi'nde ses ve antropoloji eğitimi almış, oktav yelpazesi, gırtlağının yanı sıra şarkıları yorumlarken dramatik yeteniğini de konuşturan bir müzisyen; tutkulu bir kadın lila downs. zapotek, maya ve aztek yerlilerini araştırıyor, onların ezgilerini şarkılarına taşıyor, yani orta amerika uygarlıklarının arkaik izleriyle bu renkli coğrafyaya kendi ses ve yorumunu ekleyerek başka başka yolculuklara çıkarıyor.
    kah "acı"dan yakıyor, kah "tekila"yla sarhoş ediyor...
  • frida kahlo 'ya benzeyen kadın.
  • konserini devdas nedeniyle kaçırdığım, ama pişman olmadığım, başka herhangi bir nedenle kaçırsaydım çok pişman olacağım, biyolojik olarak yarı, kültür olarak tam meksikalı müzisyen. konserini izleyenler, son yılların en iyisi olduğunu söylüyor. yüksek entelijansiyanın götüne koyiim.
  • meksikalı ana ile iskoçyalı babadan olma, örs-çekiç-üzengi kemiklerine ipeksi masajlar yaparcasına beyne süzülerek algıda dehşet bir seçicilikle tüyleri ürperten, hatta döken harika bir sese sahip kadın, epileydi. nasıl desem, ah diyemiyorum ki, kelimeler kifayetsiz, bu ses... aman allahım bu sess... yüksek entelijansiyanın götüne girsin!
  • insanın kendisini bir anda ispanyolca kursunda bulmasına neden olabilecek kadar hisli ve de müthiş şarkı söyleyen, akabinde dinleyeni kendi ruhunu okumaya iten şarkıcı
  • sesiyle yaşatan kadın. aşkı, ayrılığı, özlemi, ölümü. sesinin her bir tınısında farklı duyguya sahip, dinledikçe dinlettiren hiç susmasın istenen kadın.
  • az once buika ile gerceklestirdigi amerika turnesi dahilinde konserini izledim. kendisi bir deli, deli kadin. meksikali yildiz tilbe. inanilmaz bir insan. o ses bir insandan cikiyor olamaz.

bir ara 'i am not an african woman, i am not an american woman, i am not a mexican woman. i am just a butterfly' dedi ve ben o dansederken pelerininin sahnede buyuyen golgesini seyredip buyulendim. insan bazen cok garip seylerde bi an mutlulugu buluyor. oysa son anda benim olan bileti baskasina satan biri yuzunden asansorle 6 kat yukari cikilan bir balkondan izlemek zorunda kaldigim icin hayiflaniyordum, oyle olmasa o golge sovu goremeyecektim.

buika insan mi derken ardindan onun sesini duyunca canli canli iyice kafam karisti, hangisinin sesine inanamayacagimi sasirdim. ama lila downs acik ara onde.
  • dignificada adlı şarkısı pek bi başarılıdır. şiddetle tavsiye edilir, bilhassa şu iç karartıcı havalarda.
  • yıldız tilbe ile düet yapsınlar gibi müthiş bir fantazi kurduğum kadın. al koy karşına ikisini de aman sabahlar olmasın, seyreyle eğlenceyi.
hesabın var mı? giriş yap