şükela:  tümü | bugün
  • 1933 dogumlu italyan bayan yonetmen.italyan televizyonunda basladigi kariyerine sinema ile devam etmis zaman zaman aykiri zaman zaman siradan yapitlarla varolmus bir ihtiyar hanimefendi.
    il portiere di notte, al di là del bene e del male gibi filmlerini cok sevdik,son olarak kendisini ripleys game ile duyduk.yasi dahada ilerlemeden kendisinden bir bomba beklemek nede heyecan verici.
  • bir söyleşisinde avusturya için şöyle demiş:
    ''avusturya'yı severim. görünüşte hep dingin yaşamaya aday, ama hep tersini yaşayan bir ülkedir. avusturya'da söylenip yazılanlar hem hoşuma gider, hem gitmez. (...) orda, dünyanın en doğal şeyini anlatırcasına, size, oturdukları o güzel daireyi 1938'de göç eden yahudilerden aldıklarını söyleyen insanlara rastladım. yedi kollu şamdan da içinde...''
  • nazi toplama kampındaki eski işkencesiyle yıllar sonra bir otelde tesadüfen karşılaşan bir kadınla işkencecisi arasında tekrar alevlenen sado-mazoşist bir ilişkiyi anlatan, 1974 italyan yapımı il portiere di notte filminin italyan yönetmeni. bu film üzerine bir dergide yaptığı bir konuşmada nazi rejimi hakkında şunları söylemişti cavani: "nazi rejimi binlerce canavarın veya delinin işi değildi. bir hükümet darbesinin sonucunda da gelip yerleşmemişti. yavaş yavaş, derece derece bir kişi aracılığıyla yerleşmişti, insanlar o bir kişiye benzemişler, çünkü o'nda kendilerini bulmuşlardır."
  • sadece il portiere di notte filmiyle bile başarılı sayılabilecek bir yönetmen. o filmi çekmek büzük ister çünkü.
  • edinson cavani'nin halasıdır.