şükela:  tümü | bugün
 • ademin havvadan onceki karisi olduu soyleniyo. fakat erkegin(adem) yaninda ikinci planda kalmayi kabul etmedigi icin cennetten atilmis.
  ayni zamanda plaid in bjork vokalli bi sarkisi. mukemmel
 • ilk feminist dir kendisi

  cennetten atilmamistir kendisi gitmistir etrafta surtmek icin
  insanligin basina bela olan bir cok demonu dogurmustur

  bebeklerin azrailidir ayni zamanda
 • bunun bi de plaid remixi vardir sahanedir. bjorkle plaidin direk ortak calismalari baska bi ornek olarak big time sensualityi gosterebiliriz
 • sozlerini de yazayim tam olsun

  you can have me
  but i'll defend my child
  by spring
  the child will die
  a-ah-li, oh-oh-oh
  a-ah-woo-ah-ah
  moon.. moon.. moon..
  i'm just so warm, jennifer
  and i'm coming over
  to sabotage our distance
  moon, will lead me on
  moon, will guide me through, baby
  moon, will guide me through
  moon, will turn me on
  i just don't care anymore
  'cause my chord is calling
  it's me and truth
  it is home
  i'm at home
  with truth alone
  moon, will lead me on
  moon, will guide us through, baby
  moon, will guide us through
  moon, will turn me on
  ah-oooooooh!
  the moon!
  ah-oooooooh!
  it guides me on, baby
  there's absolutely no doubt
  aaah-oooooh!
  me and truth
  it is home
  i'm at home
  with truth alone
 • adem gibi kilden yaratilan fakat erkeklerin cinsel zaaflarini gidermek icin cennetten kacan , gunumuzde seytani erotikligi tarz edinen kizlarin ilk ornek aldıgı varlik, ayrıca aline reyes in son kitabi ve bir zamanki platonik askimin icq daki nicki
 • ilk kez gılgamısh destanında rastlanır adına
  gecelere, yeraltı dünyasına egemen bir kötü dişi ruhtur
 • sümer, babil ,pers ve tüton mitolojilerinde lilith'in vampir kadın, tüm bedenlerin sonu, öten baykuş, köpek ve yılan olduğuna inanılırdı. dişinin iç güdüsel, dünyevi varlık durumudur. o ademin altında kalmak ve ona bağlı olmak yerine vahşeti ve şeytanla ortaklığı seçmiştir. elleri ve ayakları havva'yı ayarttığı için tanrı tarafından kesilmiştir.
 • mitolojilerde geçen klasik dişi şeytan. (bkz: succubus)

  yıllar sonra gelen edit: efendim succubus bu dişi şeytanların genel ismiymiş. lilith ise bütün bu diğer succubi'nin anası ve özel ismiymiş.
  lilith ademin altına yatmak istemediği için cennetten kovulunca bir succubus'a dönüşmüş. kendisi bazen kutsal orospu diye de anılmış.
  özellikle genç erkeklerin rüyalarına güzel bir kadın olarak girip, erkeği boşaltıp tohumlarını çaldıktan sonra yaşlı ve pis bir cadıya dönüşürmüş. bu tohumlarla da cinleri, vampirleri, kurtadamları ve daha pek çok şeytani varlığı doğururmuş. bir de lohusadaki bebeklerin canını almak gibi bir zevki varmış.
  babil, asur ve sümer kültürlerinde shedu, lamashtu, marilith, succubus, ahhazu, alu, gallu, lamia, ishtar gibi isimlerle de anılmış.

  lilith mitini ve erkeklerin baskın kadından korkularını inceleyen ingilizce bir makale için de (bkz: http://www.lilithgallery.com/…/thefearoflilith.html)
 • ismi duyuldugunda "benden uzak olsun yeter ki" denilebilecek bir disi ismi...
 • okuduğuma göre, ademle aynı şekilde yaratıldığı için eşit olduğunu düşünüyormuş fakat adem kendisine hizmet etmesini, cinsel ilişki sırasında altta kalmasını istemiş ondan ve o da dünyaya gitmiş. dünyada bir cinle karşılaşmış (ya da şeytanın ta kendisiymiş bu) onla birleşmiş ve günde 100 çocuk doğurmaya başlamış. adem yalnızlık çekiyormuş ve tanrı lilith'den geri dönmesini istemiş, o da dönmemiş haliyle. adını hatırlayamadığım üç melek bunu çocuklarını öldürmekle tehdit etmiş ve öldürmüşler de. bunun üzerine lilith her doğan insan çocuğunu öldürmeye yemin etmiş (erkekleri doğduktan 8 gün, kızları 20 gün içinde). tanrı lilith'i geri döndürmeyi başaramamış ve adem yalnızlık çekmesin diye adem'in kaburga kemiğinden havvayı yaratmış (erkeğin vücudundan yaratıldığı için ademe karşı çıkmayacağından dolayı) havva lilithe çok benziyormuş ve adem de lilithi akıllandı ve geri döndü sanmış, sonrasında da bilinen olaylar olmuş zaten.
  lilith ise her doğan bebeği ve lohusaları öldürmeye çalışırmış. hatta lohusalara ve yeni doğan bebeklere kırmızı kurdele / nazar boncuğu gibi şeylerin takılması aslında lilithden dolayı oluşan bir korkudanmış. bu lilith gece erkeklerin rüyasına girip erotik düşler gördürerek, onlardan aldığı dölle hamile kalıp cin çocuklar doğururmuş.
  (bir ayrıntı daha; lilithin bedeninin alt kısmı yılan veya keçi şeklindeymiş)
hesabın var mı? giriş yap