şükela:  tümü | bugün
 • ikisi türk, ikisi alman ve biri zaza beş kadından oluşan ve kadınlar için yazılmış anonim eserleri seslendiren grup. "göğün yarısı bizim" sloganıyla çıkmışlardı. *
 • frasier crane 'in ayrıldığı ikinci eşi
 • aslen bir sumer kokenli disi seytan hikayesi olup, isa'dan sonra 9.yy'a kadar hic bir yahudi-hristiyan metninde gecmeyen bir ilk kadin/feminist olgusu. bahsi gecen yuzyilda yazilan ve ben-sira alfabesi olarak anilan bir yazida ilk defa adem'in ilk karisi olarak anlatilan lilith, bu dakikadan itibaren pseudo-biblical* bir feminizm sembolu olarak anilmaya baslanmistir.
 • her animi paylasmak istedigim, yasamaya asik, ben ona asik.
 • insanlık tarihi âdem ve esi havva ile başladığı sanılır. oysa bir yahudi efsanesine göre ise; tanrı havva’dan önce lilith'i yarattı. ancak lilith âdem’e itaat etmediği ve onu terk ettiği için lanetlenmiş ve bir şeytana dönüşmüştü.
  efsaneye göre: tanrı topraktan âdem ile lilith'i yaratır. mutlu mesut yaşasınlar diye onları cennetine yerleştirir. ama her çift gibi huzuru bulamazlar. âdem ilişkide söz sahibi yani tam hakimiyet ister. ancak lilith buna karşı çıkar.

  cinsel ilişki sırasında lilith, âdem’in hep üstte yer almasını aşağılayıcı bulur ve itiraz eder. kendisinin de âdem gibi topraktan yaratıldığını, eşit olduklarını savunur. âdem tavrında ısrar edince, lilith birlikte yaşamalarının zor olacağına karar verip, tanrı’nın söylenmesi yasak olan adini anarak göğe yükselir. cenneti terk eden lilith'in yeri artik dışlanmışların arasındadır. çevresindeki cinler ve cinlerin kralı samael yani şeytan ile ilişkiye girer ve onlardan çocuklar doğurur.

  cennette yalnız kalan âdem, tanrı’ya dua eder ve lilith'i geri ister. tanrı, sanvai , sansanvai ve semangelof isimli üç meleği geri çağırması için lilith'e gönderir. meleklere, dönmediği takdirde her gün 100 (yüz) çocuğunun öldürüleceğini söylemelerini emreder. ama o kesinle dönmeyeceğini bildirir ve tanrı buyruğunu yerine getirir.

  lilith, duyduğu acıyla bundan sonra bütün hamile, lohusa kadınların, bebeklerin baş düşmanı olmaya yemin eder. erkek çocukların doğduktan sonra ilk sekiz gün, kiz çocukların ise ilk yirmi gün içerisinde canını alacaktır. sadece yakınında bu üç meleğin ismi ya da sekli bulunanlara dokunmayacaktır.

  yenilgiye uğramış olan âdem’e tanrı başka bir hediye verir ve kaburga kemiğinden havva’yı yaratır. bu yeni kadın adem'den bir parça olduğu için, ona karşı çıkmayacaktır. ta ki malum elma hadisesine kadar! kabalah’cılar için lilith temiz olmayan, fahişe bir kadını simgeler. kabalah'daki bir paragrafta, ayrıldıktan sonra âdem’i yeniden baştan çıkardığı şu şekilde yer almaktadır.

  işlediği günahtan dolayı âdem, 130 yıl cinsel perhizle yasar. âdem, bir daha bu olayı yasamamak için dikenlerle sarılı bir şekilde uyur. lilith, âdem’in üstüne çıkarak, onu uyarır ve boşalmasını sağlar. lilith, bundan sonra "insanlığa ceza" olarak adlandırılan yaratıkları dünyaya getirir. kabalah'in başka bir yerinde ise, lilith en sonunda orada burada dolaşarak insanlara sarkıntılık eder ve kendi kendilerini kirletmelerini sağlar ve ismi "tohum hırsızına" çıkar.

  lilith adı, ilk iki semâvi din ve ortadoğu coğrafyasındaki bütün kavimlerde sekli şemalı ya da hikâyesi farklı da olsa geçmektedir. özellikle, yahudilik öncesi ve sonrası yahudi mitolojisinde de lilith'in önemli bir yeri vardır. bir tek islam kaynaklarında kendisine rastlanmamıştır aramaya üşenmedim mamafih bulamadım
 • kökeni ibrani kültürüdür..şeytanla ilişkisi olduğuna ve jinn, lilin, mazikeen ve succubi başta olmak üzere birçok iblisin anası olduğuna inanılır.
  aynı zamanda sümer sex ve dişilik tanrıçası. bu kültürde kanatlı ve baykuş pençeli bir yaratık olarak resmedilir. bazı tasvirlerde, alt yarısı yılan olarak resmedilmiş.
  günümüzde ise vampirizm, transvestilik ve sadomazoşizmle ilişkilendirilmektedir.
 • dönem dönem 450, şimdi ise 1300 km uzakta olan esas duruş partnerim. gel teskere, gel!
 • en temelde icinde yasadigimiz cehennemin sorumlusu.
 • "hamile ve doğum yapmakta olan kadınlara musallat olarak düşüklere, ölü doğumlara ve annelerin ölümüne sebep olur; yalnız yatan erkekleri uykularında baştan çıkararak gördürdüğü erotik düşlerin verimiyle hamile kalır ve cin nüfusunun artmasına katkıda bulunur. 'aynaları yurt edinip özellikle aynaya fazla bakan kadınları kendi safına çeker.' " şeklinde açıklanmış feminizm ve cinsellik sembolü..şu halde günümüz bağyanlarının %80ini kendi safına çekmiş bulunmakta olsagerek...
  (bkz: köy yanıyor kahpe taranıyor)
 • delidir ne yapsa yeridir.
  ayrica ne yapsa yerim ben. cok nefis yemek pisirir.
  (bkz: yalniz yasamak)
  (bkz: sizofreni)