şükela:  tümü | bugün
 • fas gocmeni, garson ahmed bouchikhi'nin 'operation wrath of god' cercevesinde, mossad tarafindan, kara eylul lideri ali hassan salameh ile karistirilarak, bir film cikisinda norvecli hamile esinin gozleri onunde kursunlanarak oldurulmesi olayi.

  cinayetin sorumlularindan, mossad ajanlari dan ert ve marianne gladnikoff, kendi isimleri uzerine kiraladiklari otomobillerle oslo havalimani'nda yakalandilar. sonrasinda olayla ilgili dort isim daha tutuklandi.

  israil hukumeti, bouchikhi ailesinden ozur dilemedi. aileye maddi tazminat odendi ve yakalanan alti ajandan besi kisa donem hapis cezalarina carptirildilar. ali hassan salameh daha sonra yine mossad tarafindan, beyrut'ta otomobiline yerlestirilen bomba ile olduruldu.
 • mossad'ın, hedefinde komünizme olan yakınlığından dolayı kızıl prens olarak bilinen kara eylül lideri, münih katliamı'nın planlayıcılarından ali hassan salameh'in olduğu başarısız suikast girişimi.

  mossad; lillehammer skandalından daha önce de burnunun dibinden kaçırmıştır kendisini. zira salameh; batı beyrut'ta, münih katliamı'nı planlayan kara eylül liderlerinden kemal advan, yusuf neccar ve kemal nasır'ı başarılı bir suikastle ortadan kaldıran ajanların yalnızca 50 metre ilerisinde konaklamaktadır ancak mossad bu hayati derecede önemli istihbaratı gözden kaçırarak büyük bir başarısızlığa imza atmakla kalmamış; üzerine bir de lillehammer'da salameh'e benzeyen faslı bir garsona suikast düzenleyip sağlam çuvallamıştır.

  salameh zannedilen talihsiz garsonun ölümü lillehammer'da 36 yıl içinde işlenen ilk cinayet olarak tarihe geçmiş o dönem. nasıl bir memleket lan bu norveç, ''niye yan baktın'' kavgası da mı yapmadınız 36 yıldır allahsızlar!

  bütün bu başarısız girişimlerden sonra 1979 yılında arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bir bomba, mossad ajanı ingiliz asıllı bir kadın tarafından patlatılınca salameh ve korumaları öldürülür. fakat bu saldırıda bir ingiliz öğrenci ve bir de alman vatandaşı ölür, 16 kişi yaralanır.
 • bu olayın israil için bir başka hoş olmayan tarafı da nükleer çalışmaları için gizlice uranyum satın aldıklarının ortaya çıkması oldu. ayrıntılar için : (bkz: plumbat operasyonu)

hesabın var mı? giriş yap