şükela:  tümü | bugün
 • keren ann $arkisi.
 • http://www.lillusionniste-lefilm.com/

  filmin galası 16 haziran 'da yapılacak. genel gösterim tarihini 20 ağustos olarak belirlemişler.

  sylvain comet e göre:

  --- spoiler ---
  "a lot of animators, basically people who can draw, got scared by these wankers from disney saying that 2d animation is dead, that it was only going to be 3d and pixar from now on. it is just typical shit by people in ties who don't know what they are talking about. are they saying that aardman is dead, too, then? i mean how stupid are these people? saying 2d is dead is like saying that a car race is the future of the tour de france."

  "we had trouble because the fantastic animators we found had got really stressed because they thought after our film there was not going to be any 2d any more. some were driving buses or retraining. people really had been made to believe that the end had come. the truth is that animation is always mixing things up: pen and paper, stop motion, puppets, 3d. suddenly this bizarre competition has been created. what it is, one more time, is this american reflex to kill off the competition, to say that you can only do it one way and destroy everything else that went before. the whole society is like that. they destroy what they have to build something new. they end up with no roots to draw on, nothing to compare their work with to see if it is good or not. american culture is in real danger of starving itself to death. you just have to see what hollywood is producing to see how narrow it is getting."
  --- spoiler ---

  şahsen ben çok merak ediyorum bu filmi. kesinlikle gidip görmek gerek.
  hele 2d animasyonun öldüğü şu günlerde ilaç gibi geleceğine eminim.
 • benim gibi les triplettes de belleville'den beri sylvain chomet'in yeni bir animasyonunu bekleyen (sylvain'cim çok yetenekli bir abimizsin, saygıyla takip ediyoruz ama pek bir tembelsin yahu), paris je t'aime'deki kısa segmetle avunamayan, the old lady and the pigeons'u sıkıldıkça tekrar tekrar izleyen biriyseniz film gelene kadar -vizyona girmeyeceğine dair her türlü bahse varım- şuradan buyurabilirsiniz:
  http://www.lillusionniste-lefilm.com/#/home
 • ilk ingilizce trailer'ı yayınlanmıştır: http://www.imdb.com/video/imdb/vi2515338777/

  not: uyarı için elizabeth g bennet'a teşekkürler.
 • sinemada koskoca perdede ya da bluray versiyonunu izleyip en ince detayını bile bünyeye doldurmak varken, her sabırsız chomet delisi gibi dayanamayıp, düşük çözünürlüklü torrentini idirdiğim filmdir. lakin tahmin ettiğim gibi fake çıktı. iyi de oldu denebilir.

  trailerden parçaları kesip yapıştırıp, aynı sahnelerle 87 dakkalık film yapmışlar torrent versiyonunda ama ona rağmen oturup izledim resmen. hikayesiz de olsa böyle tarifi imkansız bi hazzı var bu çizgileri izlemenin. nası desem, çok acaip cidden. bazı sanatçılar vardır ya, ürettiği şeyleri tadarken insan olmakla gurur duyarsınız. kesinlikle öyle, daha fazlası hatta. vizyona mı gircek, dvd si mi çıkcak ne olcaksa olsun artık.
 • filmekimi 2010 kapsamında gösterilecek olan sylvain chomet filmi.
 • 29 ekim'de vizyona gireceği duyurulmuştur. filmekimi'nde bilet bulamayanlar üzülmesin bu yüzden.
 • jacques tati'nin etkisini en az sylvain chomet kadar gösterdiği filmdir.

  --- spoiler ---

  tati'nin ünlü filmi mon oncle'a tatlı bir gönderme de yapan film, tıpkı play time gibi, hiç fransızca bilmeden, hatta hiçbir dil bilmeden rahatlıkla izlenebilir.

  hatta tati-severler, filmin baş karakterinde ms hulot'yu görebilirler.

  --- spoiler ---
 • dağdan gülerek döne döne inen ayyaşa tav olduğum filmdir.

  --- spoiler ---

  magicians do not exist.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmekimi kapsamında cuma günü izlediğim güzel eser. "magicians do not exist" yazısını "magicians do not exit" olarak okuyup da altyazıda "sihirbazlar çıkamazlar" olarak çeviren insanları da burdan tebrik ediyorum. koca filmde altyazı olan iki üç sahneden biriydi sonuçta.

  karakterlerine hayran kaldığım, sihirbazımızın sakin, kabullenmiş hallerine hüzünlendiğim, tavşanın psikopat tavırlarına karşın sevimli duruşuna gülümsediğim, hoş bir öykü çıkmış ortaya.

  rüzgarın kitap sayfalarını çevirmesiyle duvarda oluşan gölgeler gibi özenle yaratılmış görüntüler de beğenilmeyecek gibi değildi. sürekli sırıtan boy band ile güldürüp, tavşana veda sahnesiyle içimi burkmuştur.

  --- spoiler ---