şükela:  tümü | bugün
 • sadece var oldugunu bildigim vucutta biseyleri duzenliyen bi sistem..var ama cidden
 • içgüdü ve duyuların merkezi bir istasyonu olan beyin bölgesi.bir grup bilim adamı maymunların bu bölgesini çıkarmışlar ve bu maymunlarda 'duygu körlüğü' denen bir durumun oluştuğunu gözlemlemişler.maymunlar gördükleri her maddeyi ağızlarına alarak ağız kontrolü yapıyolarmış.canlı bir yılan,ya da yanan bir kibrit olsa da.
  (bkz: hippocampus)
  (bkz: septal)
  (bkz: amigdal)
 • murronun da gayet guzel ifade ettigi uzre bir kac bolgenin bir arada oldugu bir kontrol merkezi, beynin merkezi kisminda duruyor olmali. ancak silik de olsa hafizam duygu korlugu konusundan amygdal bolgesinin sorumlu olabilecegini, tek basina degilse bile maymunlarin cikartilan kisimlarinin amigdal hedesi oldugunu, hatta ellili yada altmisli yillarda bir grup mahkumun saldirgan davranislarini sona erdirmek icin sorumlu tutulan amigdal bolgesinin cikartildigini soylemektedir. deneyin sonucunun basarisiz oldugunu eklemem ne kadar gerekli olacaktir bilemiyorum.
 • limbik sisteme halel gelmesi halinde kimi coskunluklar gozlemlenmistir. misal bir kavgada burnuna giren sisin beyine ulasmasi sebebiyle limbik sisteminin bir kismi hasar goren bir sahis olayin akabinde tum duygu ve his dunyasini yitirmis, bu da yetmezmis gibi kusu da otmez olmustur. aci yok raki denmeden aciyi hissetmeyene konu ornegimiz bir gun dalginlikla gunesten kizismis metal uzerinde yuruyerek ayagini kebab etmis, cevreden insanlar "hoop bilader les gibi kokuttun ortaligi" diyerek uyarmislardir. ihtimal kus otmediginden boyle cilginliklar yapmis da olabileceginden hadisenin cok ustune gitmiyorum.
 • ana yapıları, serebral korteksteki singulat kıvrım, iki adet çekirdek kümesinden oluşan amigdala ve bazal ön beyin olan sistem.
 • psikanalitiğin id, dinin nefs dediği şey. kimbilir...
  bir bakılırsa insan denilen organizma tıpkı diğer hayvanlarda olduğu gibi sadece iki temel güdü üzerine banidir : üreme ve açlık. bunun yanında tehlikeden kaçmak ya da tehlikeyle savaşmak, barınmak, alan üzerinde yer kaplamak, gözleri kapalıyken organlarının yerini belirleyebilmek gibi yardımcı güdüler...
  ki gavur bunu ''fight or flight-rest and digest'' diyerek pek güzel özetlemiştir.

  bir yanda da sevgi, hukuk, vicdan, nefret, arkadaşlık, futbol, ''ne olacak bu kredi kartı taksitleri'' telaşı...
  kavramlar kurabilen hayvancık insancıklar...

  peki, bu hayvansı temellerimiz üzerine çıkılan kaçak katları, daha üstün meziyetlerimizi nasıl etkiliyor, nasıl biçime sokuyor; yani bu üstün meziyetlerimizde de tüm bu ''kaba'' gereksinimlerin dahası güdülerin karşılanması ne ölçüde karşılanıyor... muammadır. bu konularda ne dersek diyelim cahiliz.

  lakin şunu söyleyeyim, steroid kullanmaya başlarsak daha agresif bir ruh haline bürünürüz, beynimizde frontal lobda faraza ''oligodendriogliom'' diye bir tümör çıksa kişiliğimiz annemizin bile bizi tanıyamayacağı kadar değişir, koku duyumuzu birtravmada mesela bir trafik kazasında kaybedersek yatak hayatımız söner...

  bu kadar basit, bu kadar karmaşık; bu kadar hayvani, bu kadar tanrısal...

  insan olmak tam da bu yüzden güzel...
 • visseral beyin.
  limbik sistem insani insan yapan sistemdir.yeme icme istegi,huzursuzluk,heycan,sexuel istek, aliskanliklar,koku alma ve hisle otonom sistemin regule edildigi davranislarda etkilidir.
  entegrasyonu hypothalamusca yapilan limbik sistemin kucuk bir bolumunun bile harabiyeti buyuk degisikliklere yol acar.soz konusu bir lezyon hastanin giyim tarzindan tutunda,seksuel davranislari ve yag metabolizmasinda deisikliklere,hafiza ve ogrenme durumunda gerilige neden olabilir.en önemlisi hastada emosyonel degisiklikler gozlemlenir.birey saldirgan ve huzursuz olur.bu sistemin lezyonunda mide ulseri bile görülebilinir( gastrointestinal aktivitelerde de etkili bir sistemdir kendileri)
 • 4-5 gündür hadi sigara iç, hadi sigara iç diyen inbe.

  bi sus lan.

hesabın var mı? giriş yap