şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şehir içinde karbon ayakizi* bırakmadan, kolay ve düşük maliyetli ulaşım sağlamak amacıyla kurulmuş california menşeili tech-mobility şirketi. abd'de birçok eyalette mevcut olmasına karşın avrupa'da sadece berlin, frankfurt ve zurih'te hizmet veriyor.

    dün zürih'te lime-s adlı elektrikli scooterlarını deneyimleme şansı edindim. ürünlerin en önemli özelliklerinden biri, herhangi bir dock kullanma zorunluluğu olmaması. müsait, trafiği/insanları engellemeyecek bir yere park edip gidebiliyorsunuz. sonra gelen kişi oradan alıp kullanmaya devam edebiliyor. kullanmak için sadece uygulamayı indirip, ödeme yöntemi tanımlamak kafi. scooter üzerinde bulunan qr kodunu okuttuktan sonra kullanmaya başlayabiliyorsunuz. kullanım son derece kolay, keyifli ve görece hızlı (14.8 mph/23.8 km/h max speed). ücretlendirme ise unlock etmek için 1 dolar ödedikten sonra dakika başına, bölgeye göre değişecek şekilde, 10-15 cent şeklinde oluyor (bisiklette 35 dakikaya kadar sabit 1 dolarlık ücret mevcut).

    biz bunu ilk başta bilmediğimiz için (35 dakika sabit fiyat sanmıştık) biraz keyif yaptığımız için bir miktar fazla ödedik. buna rağmen çok beğendiğim bir fikir olduğu ve pratikte de ne kadar kullanışlı olduğunu gördüğüm için burada paylaşmak istedim.

    tabi kullandıktan sonra insan otomatik olarak türkiye'de olurunu düşünüp hemen akabinde akla gelen aletlerin kırılıp gps'lerinin söküleceği vb. kaçınılmaz senaryolar karşısında acı gülümseyebiliyor.