şükela:  tümü | bugün
 • lat. limit.
 • quintilius varus'un m.s. 9 yılında germania'daki ağır yenilgisinden sonra kayzer octavianus augustus imparatorluğun kuzey sınırlarını elbe nehrine kadar genişletme, cermen kavimlerini tamamen hakimiyeti altına alma planlarından vazgeçmek zorunda kalır. bunun üzerine ren ve tuna nehirleri arasında, germania inferior, germania superior ve raetia bölgelerinin kuzeyinde olacak ve roma'nın kuzey sınırlarını cermen tehlikesinden koruyacak şekilde zamanın en güçlü istihkamlarından biri yapılır. tuna kıyısında bulunan regensburg'dan ren kıyısındaki remagen'e kadar uzanmış bu duvar imparatorluğun germania'daki nihai sınırını belirler. savunma ve gözetleme kuleleri, barakalar, askeri yerleşimlerle güçlendirilen limes yaklaşık m.s. 250 ila 300 arasına kadar geçit vermeden savunulur. limes'in (ve vallum hadriani'nin) yapılışıyladır ki, pax romana kavramı tam anlamıyla ortaya çıkmış, kavimler göçü'ne kadar sürecek güvenli barış ortamı kendini göstermiştir.
 • alman saat üreticisi.

  http://www.limes-uhren.de/
 • (bkz: imes)
 • iki ayda bir çıkan italyan jeopolitik dergisi. ekim ayındaki sayısında türk dış politikası ve israil ile yaşanan krizle ilgili makaleler bulunmakta. http://temi.repubblica.it/limes/
 • roma imparatorluğu'nun siyasi sınırlarını ifade eder. hadrianus duvarı, antonine duvarı ve germen kabileleri durdurmak için ren ve tuna'da inşa edilen limes germanicus en çok bilinen limes örneklerindendir. 550 km uzunluğundaki limes germanicus, şurdan incelenebilir.
 • roma imparatorluğu'nun müstahkem sınır savunma hattı.

  iskoçya, kuzey ingiltere ve almanya gibi mahallerde adeta bir "roma seddi" gibi kesintisiz stokat'lardan veya sur'lardan oluşurken; manş kanalı çevresindeki güneydoğu ingiltere ve kuzeybatı fransa, isviçre, avusturya, slovenya, sırbistan, macaristan, bulgaristan, romanya, arabistan, etiyopya ve afrika sahrası gibi mahallerde; birbirlerine iletişim mesafesi yakınlığında ve müdafaa sahalarını koruyabilecek hakim mevkilerdeki istihkamlardan meydana gelir.

  bahsi geçen mahallerdeki kısımlarının bazıları, sanki ayrı birer yapıymışçasına kendilerine ün kazanmışlardır (antonin ve hadrian duvarları).

  roma'nın çöküşünden sonra ilgili mahallerdeki çoğu ünlü yerleşim, limes istihkamlarını merkezine alacak şekilde gelişmiş yerleşimlerden (newcastle*, dover*, mainz*, verdun*, ljubljana*, viyana*, budapeşte* ve silistre* gibi) ibarettir.

  büyük ve hantal orduları durdurmakta başarılı olsa da, küçük ve çevik kuvvetleri durdurmakta kevgire çevirilmiştir.

  muhafaza edilebilmiş kalıntılarının tümü bugün, unesco dünya mirası listesindedir.
 • 3 lejyon germen ormanlarında telef edilince romalılar böyle bir önlem almaya karar verir. sınır şimdiki gibi iki ülkeyi ayıran sınır gözüyle bakılmamalı. kültürü bölmek olarak bakılmalı. onları barbar* olarak görmektedirler. barbar dünya ile medeni romayı ayıran set olarak görülebilir. ren ve tuna nehirlerini izleyen hat üzerinde doğal şekilde kurulmuştu. tamamiyle barbarları engelleyememiş olsalar da roma vatandaşlarını güvende tutmayı başarmışlardır.
 • tuna nehrinin kıyısında olanlar için:

  (bkz: donaulimes).

hesabın var mı? giriş yap