şükela:  tümü | bugün
 • serbest dusme halindeki bir objenin ulasabilicegi en yuksek hiz.
  bu noktadan sonra ivme durur
 • limit hizin gercekle$medigi yani havanin surtunmesinin olmadigi bir ortamda yagmur altinda kaci$an,yagmurun delik de$ik ettigi insanlari tasarlarin hep kafamda.super otesi bir sahnedir.birisi bunun animasyonunu yapsa acaip olur..
 • serbest dususle 1000 metreden birakilan bir cismin surtunmesiz ortamda 14.28 saniyede yere dusecek olmasi ve bu baglamda 140m/s gibi bir hizla yerle bulusmasi gercegini degistirecek olan, sureyi uzatirken hizi azaltan seydir. yanlis bilgilendirme iceren entry'e refer etmeden gorevi basariyla tamamladigim bir entrydir ayrica. (bkz: entry polisi) (bkz: turkcem sahanedir)
 • yer çekimli ve atmosferli ortamda bırakılan cismin kazanacağı azami hız
 • kollarını bacaklarını açmış, yüzüstü düşen bir insan için yanlış hatırlamıyorsam saatte 180 km/saat olan hız. bu sayede uçaktan atladıktan sonra paraşütünüzün açılmadığını ve düşmeye başladığınızı görüyorsanız, paniklemenize hiç gerek yoktur; zira kendinizi 127.5 metreden düşüyormuş gibi düşünüp rahatlayabilir, bu muhteşem anın tadını çıkarabilirsiniz.
 • g-force ve virajın özellikleri nedeniyle virajın kontrol kaybı olmadan alınabileceği en yüksek hız. ben öyle hesaplıyorum. özellikle silverstone gibi pistlerde bu hızın tesbiti çok zordur.

  (bkz: silverstone/#2983117)
 • hızlanan herhangi bir cismin teorik olarak ulaşamayacağı en küçük ya da yavaşlayan bir cismin ulaşamayacağı en büyük hızdır.
  mesela serbest düşmeye bırakılıp hava sürtünmesi benzeri bir etkiyle karşılaşan cisim sürekli hızlanarak, limit hız dediğimiz bu hıza yaklaşır ama asla ulaşamaz.

  bunun dışında bir maddenin bir gök cisminin çekim etkisinden kurtulması için gereken en küçük dikey hız anlamında da kullanılır ki bu kelimeyi bu anlamda kullanıp anlam karışıklığı yaratmaktansa kurtulma hızı ya da kurtuluş hızı demek daha güzeldir.
 • ingilizcesi terminal velocity'dir.
 • paraşütle atlarken vücudun en sürtünmesiz haliylen ulaşılabilecek en yüksek hız daha hızlı nasıl gidilir bilmem
 • bir akışkan içerisinde, sabit bir kuvvet etkisi altında ivmelenen bir cismin ulaşabileceği azami hız.

  akışkanın cisme uyguladığı sürtünme kuvvetinin, hareket yönünün aksi istikamette ve hareket hızıyla doğru orantılı olması sonucunda ortaya çıkar. cisim, uygulanan sabit kuvvetin etkisi altında, kuvvet yönünde ivmelenir. cismin hızı arttıkça bu kuvvete ters yönde olan sürtünme kuvveti de artar. sürtünme kuvveti, sabit kuvvete yaklaştıkça cisim üzerine etkiyen net kuvvet sıfıra yaklaşır ve cismin ivmelenmesi durur. cismin geometrisi, üzerine etkiyen sabit kuvvetin büyüklüğü veya ortamdaki akışkanın özellikleri değişmedikçe limit hız da değişmeyecektir.

  havada serbest düşüş örneğinde cisme uygulanan sabit kuvvet ağırlıktır; yani kütle ile yerçekimi ivmesinin çarpımıdır.