• icimde kalan yapmak istedigim seylerden biriydi bunu yemek tatmak. birkac sene once yemistim ve begenmistim. inanilmaz yogun imon aromasi vardi. limon suyu gibi de kaybolmuyordu. ara ara asya restoranlarinda buluyordum. turkiye'de bulmak istedim ve buldum da. evet, kurusunu ucuza satiyorlar. ben de anlamadim bu isi ama aldim 50g. sonra caktim levrege sarimakla zeytinyagiyla. boyle bir tat yok. limon kabugu gibi aci tat olmadigi icin ve aromasi inanilmaz derecede kuvvetli oldugu icin balik yemeklerinde kullanilmali. her yeni baharat gibi heyecanlandirdi bu da. beklentilerimin cok ustunde cikti. neyse nam-i diger lemongrasse saygilarimi bildiririm.
  • literatürde cymbopogon citratus olarak da geçer.. biz buna limon kamışı, ecnebiler başlıktan anlaşılacağı üzere lemon grass derler. esansı herhangi bir limondan çok daha etkilidir.

yemeklere ilave edildikten sonra servise yakın içinden cıkarılır zira kamıştan bahsediyoruz serttir azıcık.. bıçakla ortasını deştiğimizde beyaz renkteki özünü görürsünüz. bunu çiğ krema ve arpacık soğanla * karamelize ederek steaklerde sos niyetine kullanabilirsiniz.

şekli şemali..http://www.gapphotos.com/…etails.asp?imageno=147971
  • (bkz: lemongrass)
  • bi de şu var tabii (bkz: hint limonu)
  • lemongrass ya da citronella denen, inanilmaz kesif bir limon kokusuna sahip uzun yaprakli, koklu bir bitki. anavatani sri lanka ama tropik iklimlerin cogunda yetisir. direkt kucuk kucuk kesip cayini yapabilirsiniz.

dunyanin en lezzetli corbasi olan tayland'in meshur tom yum corbasi da bu bitki olmadan bi halta yaramaz.

son olarak kokulu bitkiler sivrisineklerle mucadelede dogal silahlardir. bu bitkimiz de muhtesem bir sivrisinekkovardir.
  • hint mutfağına özgü bir baharat. nerede satıldığı konusunda bir fikrim yok.
  • metrolarda bulunabiliyor. serttir. lemon grass deyince böyle ot veya çim gibi bir şey beklemeyin. baya aromatiktir.

öncelikle dış kabuğu sıyrılır, pırasadaki gibi. sonra daha çok aromasını salması için bıçağın düz yerini kökünün üzerine koyup ezebilirsiniz. daha sonra bıçakla ince ince dilimleyip yemeğe atabilirsiniz. bütün attığınızda yenmesi haliyle zor, ama yeterince ince dilimlerseniz, o zaman çıkarmakla uğraşmazsınız ve yiyebilirsiniz. ancak çok fazla atmamaya dikkat edin, baskın bir tadı olduğu için diğer aromaların önüne geçebilir.
hesabın var mı? giriş yap