şükela:  tümü | bugün
  • gönüllerimizde taht kurmuş bir über mensch. kendisinin kafadan sakat olduğunu biliyordum ama bunu tıbbi olarak kanıtlayacağını hiç düşünmemiştim. bozcadaalarda yanımda süründürdüğüm iki adamdan biridir (başka kimse o piknik tüpünü elde 5 saat taşımazdı*). stresli zamanlarımda gördüğünde bana fara tutulmuş tavşan gibi bakar. çetin azaklar'dan opto-elektronik dersleri almışlığı vardır. ailedendir, candır.
  • kofti kuzen can adam.
  • çok candan, çok içten arkadaş. çok büyük destekçi. sabahın körüne kadar usanmadan konuşup sakinleştiren, gülümseten adam. incik boncuk kadar da renkli bir kişilik. kitap arasında saklı kalmış çokoprens.
  • elinden tutulup artiz olacağı günü bile beklemiyor. her yazdığına tıktıırırktıt diye gülüyor, her tamlamasını cümle içinde kullanıyorum. evet.. şirinim.
  • o yıl iyi kış yapmıştı.. bizim haymana bozkırındaki hımış ev her cenahından efil efil yel alıyordu.. ciğerlerdeki balgam kah tas dolusu sökün ediyor, kah insanı çileden çıkarırcasına yapışıp kalıyordu nefes borusuna. otoban kenarından ebegümeci toplamaktan dönen cefakar anam "jelelöy, sana bi nane limon kaynatam da kendine gel" dedi. evet, onu içtim, alnımda sirkeli bez, sırtımda viksli havlu, kucağımda tepside tarhana çorbası ve yanında bal karabiber karışımı derman kokteylimle bekledim baharı.

sonraki bir hayatımda ise döneminin en kallavi bakliyat kralının tek varisi idim. servetimin peşinde koşanların bini, denizde bir kum tanesi eder idi. seçtim gönlümün en çok kaydığını. yuvamızdan saadet fışkırıyordu. yek sorun, atadan gelen meslek sebebiyle evde nohuttan fasulyeden başka yemek pişmemesiydi. herifimin yanında kah sükut füzesi, kah napalm bombası atmaktan sıdkım sıyrılmıştı. kimyonda buldum naçarı. her kazana avuç avuç serptiğim adıgeçen baharat sayesinde aynı yastıkta kocadık. ecelimle vefat ettim.

reenkarnasyonda sınır tanımayan ben bu sefer güney amerika'da peydah olmuş idim. güzeller güzeli ben hatuno latinoya yanık olmayan yoktu mahallede. akşam ezanından sonra pek tekinsiz olurdu oralar benim için. her aklına düştüğüm peşime düşerdi güneşin batışıyla. ama bir adam vardı. canı sıkılmazdı hayır, at o melodiyi kafandan. yılankavi sokaklarda ariston çamaşır makinası sessizliğinde süzülür, kurtarırdı beni her türlü beladan ve şerden. tilki derdik ona kızkardeşimle. kahramanımdı benim. uluslararası arenaya da hitap etmesi güdüsüyle zorro dedik ona. bir gün yetişemedi zorro, mefta oldum.

benim için nesilden nesile geçen kalite demektir limon kimyon zorro, ayrıca neymiş; her pakette aynı kalite. yirin.
  • katlayıp sandık içine kaldırmak istediğim. yıllar sonra kapağı açıp yanına sokulmak istediğimde orada bulmayı umut ettiğim. laflarını çalıp çırptığım. tırtılım. çocuğum. travmam. minnacık gülümsemem.
  • aylardır kastırdığı projeyi hayata geçirdiğini sözlük semalarından öğrendiğim kofti kuzenim. seviyoruz ailecek harbi harbi ailecek.
  • gecenin bi vakti sevdigim bir hadisenin isaret ettigi entrysi ile once kahkaha, ardindan diger entrylerini okurken gulmekten takla attigim, su an ise sirasiyla amuda kalkmama, ucan tekme modeli havada donmeme biraz daha gulersem ise patlayarak infilak etmekten korkamama neden olmus entrylerin yazari. hayir diyorum ki biraz dinleneyim sonra gene okurum ama yok araba susu garfield misali ekrana yapistim sayesinde. arkadaslarla anlastik gunde en az bir entry girmezse kahveden adam cagirip dovecegiz kendisini.
  • güldürürken takla atlattırmayan yazar.
  • -sen bana birini andiriyosun!
    -hmm kimiee?
    -tas kagit makas!
    küserim. düsmüs gibi yapmasin. ama düsler görebilir. ona izin verebilirim. belki de veremem. o anki halet-i cin ruhiyeme bagli.
    -sen fazla mi sözlüge baktin?!

olabilir. bu, olasiliklardan sadece biri olsun. olmaz ama olsun. gözümün ucuyla bakmadiysam anam avradim olsun! sert bi' çikis yaptin biraz daha yumusak olsun. dogarken agladi insan bu son olsun. böyle olur mu? hadi bakalim öyle olsun.
    -ama gülüyorlar...

kizarim. öyle elle göstermesin kimse kimseyi. hem isaret parmaginizi sadece örtmenden izin almak için kullanmaniz gerektigini ne çabuk unuttunuz! siz! genç bayan! bana mi diyosunuz? yok babana diyorum. babam iyidir. babam candir. siçtirtma babanin bacana da soruma cevap ver! nedir? bitmis salataya neler koyulur?
    -limon kimyon eeemm bu soru çok zorrooaa

fosur fusur fisir. böyle aglamis gibi yapiyor ühüühü. tuz koysaydi. çay koysaydi. yanina börek olur. kurabiye olur. kek olur. bunlar tatli seyler. kalorisi bol. ama olsun. kilo problemimiz yok. allama sükürler olsun. bünye meselesi. bi' de bilye meselesi vardi böyle. gaflik mi gafcik mi sorunsalina ne demeli? kanciklar! bunlar var. bunlardan çok var. ooo serdar beyler de burdaymis. bugün günlerden popülizm kurbani bayrami. bütün ilk-orta dereceli okullari, lise ve denklerini tatil ediyorum. evet ben. hi hi ben. ben kim miyim? kim bilmis kendini ki ben de bileyim. aslinda çok bileyim. isterim yani. bu çok bilmisligimle kilicimi bileyeyim. kilicimi degirmenlere dogru sallayayim sonra. sallarim sallarim mendilimi! aksam olur göndermezler sevdigimi.

bzttt. bak iste bu olmadi. dönüp dolasip ayni yere geldik. simdi. arkamizi dönüyoruz. on adim atiyoruz. sonra. fosur fusur fisir. yok böyle aglamis gibi yapmicaz ühüühü. buralarin en hizli su tabancasi kullanan yerlisi kimse göstersin kendini. sov baslasin! iyi olan kazansin. yok. vazgeçtim. iyi olan kazan kaldirsin. simdi. birbirimize arkamizi dönmüyoruz. yan yana duruyoruz. sonra. birkaç iyi adim atiyoruz. ya hayir kizlara gitmiyoruz! görev kutsal. görev beklemez. kusura bakmazsan su tabancani yerlestirmek için bi' jartiyer alman gerekicek. kikiki. ya jartiyer kola giyilmez ama yaa! ooof. tamam tamam. kafana geçir basimin belasi. depo dolu mu kontrol et. dolu. öyleyse yürüyüse geçiyoruz. unutma atmamiz gereken birkaç iyi adim ve dünyadan temizlenmesi gereken birçok pislik var! hepsini suyla yikamamiz imkansiz. yalniz. sey yapabiliriz. yildirma politikasi. gözlerine dogru nisan al tamam mi?

gözlerinin yikanmis olmasi kafi. kör gözlerini açmak için bir damla suya muhtaç insanlar ve gözlerinin açik kalabilmesi için bir damla suya muhtaç insanlar. kiran kirana mücadele. bitsin artik olur mu? savas baltalarimizi gömdügümüz yerlerden hiç çikarmayalim. biz su tabancalarimizla sokaklari yikayalim. izninizle: ya çikar su jartiyeri kafandan ortamin ciddiyetini bozuyosun ege yaa!
    -ama hosuma gidiyor...
    -ben burada kimseyi gidecegi yere sifonu çekerek ulastiramayacagimizi anlatmaya çalisiyorum ama.

o zaman söyle yapalim. simdi. yüz yüze bakiyoruz. gözleri kaçirmak yok. eller önde. biri altta biri üstte. biri açik biri yumuk. üç deyince. "taaas kagiiit makas!"
    -fosur fusur fisir.

-ya ama bu haksizlik ama yaa! bu kadar küçük su tabancasini nerden buldun?
    -sali pazarindan aldim.
    -peki. avcunda tutmayi nasil basardin?
    -jartiyer parmaga giyilir. kikiki.

sen bana birini andiriyosun diyorum. "hmm kimiee" diyor. /fosur fusur fisir/
    -ooaa su fiskirtan yüzük! ama gözlerim çok yandi ama yaa!
    -içine biraz limon biraz kimyon koydum. kikiki.
    -seni zorro'ya söylücem!

söylemezsen adam diilsin.