• bizde kuru kahve olarak bilinen ince öğütülmüş kahve üzerine limon suyu sıkarak yeme eylemi esasen mide bulantısını önlemek içindir. aynı işlem bazılarınca ishali önlemek adına da yapılır. fakat aslında limon kısmı da kahveyi yeme kısmı da gereksizdir. sadece kahve yapılıp içilse bile mide bulantısına da ishale de etkili olacaktır zira kahve diüretik olduğu ve fazlaca su kaybettirdiği için kabız eder, midenin çabuk boşalmasına yardımcı olduğundan bulantıyı keser.

pişirilmiş kahvenin içerisine de limon suyu sıkmak kahvenin asiditesini artırıp tadını bozar (özellikle de gövdesi yüksek kahvelerde sonuç daha kötü olacaktır). tatsal açıdan daha verimli olacak şekli; kahve ardından limon suyu* içmek olabilir. misal italyanlar bunun bir benzerini 1 shot espresso'nun ardından 1 shot limoncello içerek yaparlar, ki limoncello içinde de aslında limonun suyu yoktur, kabuğu vardır.

bunlar haricinde başka bir örnek için (bkz: espresso romano)
  • (bkz: peklik)
  • böyle bir mekan açılabilir aslında.

(bkz: limonlu bahçe)
  • ayşe tükrükçü ve benzer kaderi paylaşan kadınların anlatıldığı belgesel film. izleyenin yüzüne tokat gibi çarpar, yüreğine oturur. insanlıktan iğrendiren ama bi o kadar gerçek olan yaşanmışlıklarla dolu.

http://limonlukahve.com/
  • can sıkıntısından az önce yaptığım şey. limonu çok seven, üstüne tuz döküp yiyen biri olarak kahve ile nasıl bir tad oluşturacağını merak ettim. dolapta limon bulamayınca gözümü limonataya diktim. kahvenin üzerine 2 kapak limonata koydum. hem kahve, hem de limon-limonata seven biri olarak hoşuma gitti. açıkçası limonun tadının çok baskın olacağını düşünmüştüm ama öyle olmadı, şansa limonata kullanmış olmanın da etkisi olabilir.
    dur sözlüğe bakayım, limonla kahveyi karıştıran manyak var mı benden başka dedim, varmış sanırım.

not: hazır kahve kullandım, türk kahvesi değil.
  • cırcır deneyimi yaşayan hemen herkes bilir ki; tadı kötüdür.
  • tedavi amaçlı değil de keyif amaçlı içenin keyifinden şüphe ederim ki ben.*
  • biraz önce denediğim kahvedir, filtre kahvenin içine bir iki tatlı kaşığı kadar limon suyu ekledim ve bence gayet oldu bu iş
  • farklı ve güzel bir deneyim. fena da değil tadı.
hesabın var mı? giriş yap