şükela:  tümü | bugün
 • definit article - foxy fairy orijinli çok başarılı bir yarış atı. ozellikle kısa ve orta mesafede son 6-7 yarıştır geçilmeyen safkana çogunlukla jokey halis karataş biner. babadan kardeşi olan d'article shore' un, sahibi ilyas cokay' dan 600 bin dolara bir ingiliz harası tarafından satın alınması, orijininin gucunu gosterir. annesi foxy fairy ise yine ünlü bir aygır olan revoque' un kardeşidir. bildigim kadariyla ithal oldugu icin gazi kosamayacak bu safkan, yeni bir ribella olma yolundadir.
 • limyra, finike’nin 4 km. kuzeydoğusundaki toçak dağı’nın güney eteğindeki ovada kurulmuş bir liman kentiydi günümüzde bu liman bereketli bir ovaya dönüşmüştür. bu antik kent, denizden 5 km. içeride kalmıştır ve strabon coğrafya'sında kentin yerini şöyle tarif eder:

  “...denizden yirmi stadia yukarda, yüksek bir tepe üzerinde olan myra’ya gelinir. sonra limyros (alakır çayı)nehrinin ağzına ve sonra içeriye doğru yaya olarak yirmi stadia giderek küçük bir kasaba olan limyra’ya ulaşılır...”

  plinius ise “limyra, içine arykandos’un (aykırı çay) döküldüğü nehrin olduğu şehir..” diye yer belirtmektedir. konum itibariyle, antik çağdan günümüze kadar gelen süreçte limyra her zaman bereketli toprakları ile önemli bir yerleşim alanı olmuştur.
 • antalya ili, finike ilçesi, turunçova ve sahilkent beldeleri sınırlarında yer alan likya kenti. limyra'nın adı, likçe yazıtlarda "zemuri" olarak geçmektedir.
 • antalya'nın finike ilçesinde bulunan, hemen yanı başındaki dağdan çıkan buz gibi su kaynağının tam ortasından geçerek sütunlar arasında doğal ve berrak bir havuz oluşturduğu antik kent. gidecek olanların çevre sakinlerinin çoğunlukla çingeneler olduğunu bilmesinde fayda vardır. yanıbaşından çıkan su ve o bölge yerel halk tarafından zengeder olarak adlandırılır.
 • aykırı çay'ın, kalıntıları sarıp sarmalayarak sular altında bıraktığı, büyüleyici şehir. yol kenarında arabanızı park edip ıssız araziye girdikten sonra suyun içine girerek harabelerin arasında gezebiliyorsunuz. su oldukça soğuk, fakat bunca terk edilmişlik ve tarih hissiyatını yaşamak öyle keyifli ki!

  fotoğrafta, objektife yakın olan açıda, sular altında kalmış bir kilisenin sunak kıvrımını fark etmeniz mümkün.
 • 1969 yılında antik kentin 1. kazı başkanı prof. dr. jürgen borchhardt'ın başlattığı kazılar 2019 eylül ayında 50'nci yılını tamamlamıştır.
 • limyra antik kenti, antalya’nın finike ilçesinde saklısu mahallesi’nde toçak dağı sırtlarında yer alıyor. kentin asıl gezilen bölümü karayolunun alt tarafında yer alıyor. karayolunun üst tarafında da akrapol ve amfitiyatro bulunuyor. karayolunun hemen üzerinde yer alan limyra antik kenti’nin girişinde bir kulübe var. bilet oradan alınıyor. müzekart burada geçerli değil.

  http://bigunyineyoldayiz.com/limyra-antik-kenti/

  limyra’nın tarihi ve önemi
  likya birliği’nin önemli kentlerinden biri olan limyra, roma kayıtlarında metropolis olarak biliniyor. limyra’da bulunan kalıntılar en erken mö. 6.yüzyıla kadar tarihleniyor. limyra, mö. 4. yüzyılın ikinci yarısında kral perikle döneminde bölgenin başkenti olmuş ve en iyi dönemini yaşamış. doğu roma zamanında da piskoposluk merkezi olmuş. ms. 8-9. yüzyıllardaki arap akınları sırasında da terk edilmiş.

  lmyra antik kenti’nde neler bulunuyor?
  piskoposluk, akropol ve kalıntıları bulunan kilise olmak üzere 3 kilisesi olduğu biliniyor. akropol, yukarıda bir iç kaleden ve aşağıda da başka bir kaleden oluşuyor. bugün gezilebilen aşağı kalede sur, sarnıçlar, bizans kilisesi ve perikle heroonu, ptolemaion denen anıtsal yapı ve sütunlu roma yolunun kalıntıları bulunuyor. limyra antik kenti’nin, 2. yüzyıldaki depremlerin ardından, 10. yüzyıldan sonra suların yükselmesiyle de terk edildiği düşünülüyor. zaten antik kenti gezerken ortasından akan dere ve onun zeminindeki kalıntılar dikkati çekiyor. kilise kalıntıları ve dere boyunca uzanan roma yolu suyun altında rahatlıklar görünüyor.

  limyra antik kenti, henüz çok düzenli bir yapıya sahip değil, çok ziyaretçisi de yok. çok geniş alana yayılmış antik kentin ortasından yol geçiyor. bu yolun bir tarafında antik kentin gezilebilen aşağı bölümü, yolun diğer tarafında da tiyatrosu bulunuyor. onların haricinde de, yamaçların kenarlarında kaya mezarları bulunuyor. belli ki oradaki köyün içinde açığa çıkmayı bekleyen daha çok kalıntı var. günlük işlerini halletmek isteyen yerel halkı ve otlayan hayvanları da gezi alanında görmek mümkün.

  limyra’da deneysel arkeoloji
  limyra’da bir de deneysel arkeoloji çalışması yer alıyor. bu çalışmada çivi, vida veya yapıştırıcı kullanılmadan bir kulübe inşa edilmiş. andron denen bu çalışmada uygulanan inşa tekniğinin, yüzyıllar öncesinin tekniği olduğu düşünülüyormuş ve uygulamasının nasıl olduğu inceleniyormuş.

  limyra amfitiyatrosu
  alt bölümdeki gezi alanının karşısında da 20 bin kişilik amfitiyatro bulunuyor. yapısal olarak antik yunan dönemine olduğu düşünülen amfitiyatronun mö 2. ya da 1. yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. ms. 2. yüzyılda büyük bir onarım geçirmiş. tiyatronun arkasındaki alanda da kaya mezarları ve yamaç evler bulunuyor.

  fotoğraflar ve diğer yazılar için:
  http://bigunyineyoldayiz.com/limyra-antik-kenti/
  http://bigunyineyoldayiz.com/
 • antalya ilinin finike ilçesinde bulunan çok şirin bir antik kenttir.

  bu antik kentin içinden buz gibi su akmaktadır. ayaklarınızı suların serinliğine sokabilir, yanınızda mayonuz varsa yüzebilirsiniz. hatta o bölgenin köylü çocukları gibi donla çimebilirsiniz. * (bkz: çimmek) görsel , görsel

  çınar ağaçlarının gölgesinde uzanıp, su ve cırcır böceklerinin sesleri eşliğiyle kitap okuyabilirsiniz. tam bir huzur depolama alanı. görsel

  bahçesinde mezar taşlarına benzer taşlar ve sütunlar bulunmaktadır. görsel , görsel

  çok küçük bir antik tiyatroya sahiptir. görsel , görsel

  ulaşım için: turunçovabeldesine gidilen kavşaktan kuzeye sapınca 1 km kadar kuzeyde bulunmaktadır. yol boyunca dağlara oyulmuş çok sayıda küçük yapı bulunmaktadır. görsel , görsel

  bonus: ayrıca yol boyunca bu evlerin diplerinde kapari bitkileri çokça bulunmaktadır.