şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 14 mayıs 1939 tarihinde sezaryen doğum yaparak gerardo isimli erkek bebeği dünyaya getiren anne. 2,7 kilogram olarak doğan gerardo, ismini kendisini doğurtan doktordan almış ve 10 yaşına kadar annesini ablası olarak bilmiştir.
 • bir alex değil lakin esther olabilir. (bkz: orphan)
 • lina medina halen yaşamaktadır,
  oğlu gerardo medina'nın babası hâlâ meçhuldür,
  iki çocuğu arasında 33 yaş fark vardır.
  yalnızca en genç anne değil belki de en fazla arayla çocuk doğuran kişidir.
  ek olarak
 • "o" zamanlarda yaşasa meryem ilan edilirdi. ama zaman geçince olmuyor tabi, bu yüzyıllarda inandıramazsınız insanları yeni şeylere. ama eskilere inandırırsınız.
 • dünya üzerinde karşılaşılabilecek en özgün olayın konu mankeni olan kişi. sersemletici.

  izleyebilirsiniz
 • bugün "dünyanın en küçük anneleri" diye bir liste sayesinde varlığını, adını, hikayesini öğrendim. lina medina aralarında en genç olanı. hepsi istismar kurbanı küçücük kızlar, daha oyun çocuğuyken anne olmuşlar.
  insanı şok eden şey sadece 5 yaşındayken doğum yapmış olması değil. esas şok edici, ürpertici, kanını dondurucu kısım, kendini insan sayan bir varlığın 5 yaşından küçük bir çocuğa tecavüz etmesi. yaşın çok önemi yok, kız veya oğlan olsun, cinsiyetin de önemi yok. çocuğa yapılmış istismar, tecavüz korkutucu olan.
  yüzyıllardır bunun devam etmesi ve hala bitememesi de işin üzücü olan kısmı.

  böyle hikayeleri duydukça insanlığa olan inancımın giderek azalması da beni ilgilendiren kısmı.
 • çocuk için ne büyük travma, cinsel istismar mı daha çok acıtıcı, beş yaşında doğum yapmak mı yoksa istismarcısını ömür boyu kimseye söylememek mi bilemedim.
 • tıp literatürüne dünyanın en küçük annesi olarak geçen 5 yaşındaki lina medina ve bebeği. yer peru, sene 1939.

  lina medina, 1933 yılında peru ticrapo bölgesinde doğmuştu. 5 yaşındayken ailesi onun karnındaki büyümeyi fark edince hastaneye götürdüler. kızın karnında bir tümör, bir asalak veya buna benzer bir şey olmasından korkuyorlardı. fakat doktorların tetkikleri sonucu lina'nın hamile olduğu anlaşıldı. sonradan kızın yıllar boyunca tıbbi kontrolünü üstlenecek olan dr. geraldo lozada yüzde yüz emin olmak için lina'yı tam teşekküllü bir hastaneye götürdü. röntgen ve tüm tetkikler sonucunda kızın çok çok nadir görülecek ve "erken ergenlik" denilen biyolojik bir yapıda doğduğu anlaşıldı. normalde kız çocukları ortalama 10 yaşında cinsel olarak olgunlaşırken, erkek çocuklarında 11-12 yaşa kadar sarkabiliyor ve her iki cinste de bu yaşlardan sonra cinsel gelişim giderek hızlanmaya başlıyordu.

  oysa lina çok farklıydı. kız muhtemelen 2,5-3 yaşında adet görmüştü. 4 yaşında göğüs gelişmesi ve 5 yaşında doğuma hazır olacak bir şekilde leğen kemiklerinin gelişimi tamamlanmıştı. hamilelik son safhaya geldiğinde, kıza bir şey olmaması için dr. geraldo lozada, arkadaşı olan bir diğer doktor ve bir anestezi uzmanı lina'yı doğumhaneye aldılar. sezaryen ameliyatının ardından 14 mayıs 1939'da, kız 5 sene ve 7 aylıkken bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. çocuk 2 kilo 600 gram olarak doğmuştu. küçük anne lina ve bebeği birkaç gün sonra taburcu edildiler. fakat dr geraldo lozada kızın ve bebeğin düzenli olarak kontrollerini üstlendi. ayrıca, uluslararası tıp camiasını bilgilendirmek için konu hakkında bilimsel makale yazıyordu.

  şimdi sıra çocuğun babasının kim olduğunu bulmaya gelmişti. birkaç gün sonra polisler lina'nın babasını aile içi tecavüzden dolayı gözaltına aldılar. adam bir süre sonra kanıt yetersizliğinden serbest bırakıldı. lina ise bebeğin babası hakkında hiçbir bilgi vermiyordu.

  başka bir ihtimal daha vardı. lina'nın yaşadığı kırsal alanda, işsiz yerli gençler dolaşıyor, bazen yalnız ve savunmasız gördükleri kızlara tecavüz ediyorlardı. eğer bunlardan biri lina'nın erken gelişimini fark ettiyse kıza saldırmış olabilirdi. bu durumda kızın kendisi bile çocuğun babasının kim olduğunu bilmiyordu.

  yıllar boyunca dr. geraldo lozada kızın ve gerardo adı verilen bebeğin bakımını üstlendi. gerardo 10 yaşına kadar lina'yı ablası zannediyordu, o yaştan sonra gerçeği öğrendi. bu arada dr. geraldo kıza adeta babalık etmişti. onun eğitti, yaşı ilerleyince kendi kurduğu kliniğe sekreter olarak aldı. gerardo ise annesinden önce öldü. 1979 yılında bir kemik iliği hastalığından hayatını kaybetti. lina ise 1972 yılında evlilik yaptı ve ikinci çocuğunu doğurdu.

  dr. geraldo lozada uluslararası bir üne kavuştu. makaleleri kadın doğum doktorları tarafından çok rağbet görüyordu. özel bir hastane kurdu, orada erken gebelik, kürtaj, bebeğin düşürülmesi gibi konularda çalışmalar yaptı.

  detaylar