şükela:  tümü | bugün
 • gelişmemiş toplumlarda daha fazla görülür.
 • linç kültürü, adaletin tecelli etmediği ve insanların adalete inanmadığı toplumların bitki örtüsüdür.

  çünkü devletin adaleti sağlayamadığı bir toplumda, adaleti sağlamak adına birey güya kendi vicdanının ve güdülerinin kendisine verdiği yetkiye dayanır, şiddeti meşrulaştırır.

  ayrıca bu konuda tanıl bora'nın harika bir kitabı vardır. okuyup okuyup kendinizi duşta boğmak isteyebilirsiniz. tavsiye ederim.
 • onlarca kişi bir olup bir kişiye girişebilecek yüreğe sahiplerin sosyal aktivitesinin kültürü.
 • düzgün insanlar arasında da olmalıdır. kadının tekinin üzerine sigara içiyor diye yürünürken, 19 yaşında kız şort giydiği için otobüste tartaklanırken çevredeki aptal oğlu aptallar mal mal bakmak yerine böyle adamları indirip, vücutlarında ne kadar kemik varsa kırıp, leşlerini serip yürüyüp gitse ne kadar güzel olur. o zaman linç kültürünü kim kötüleyebilir. aynı şeyi yapmaya kaç kişinin götü yer? böyle kancıklar güçlü olduklarını, destek göreceklerini bildikleri için yaparlar yaptıklarını. karşılarında savunmasız gördükleri bir kadın olmasa ya da sayıca üstün oldukları bir adam olmasa gıklarını çıkaramazlar. bu yaptıkları hayvanlığın ardından bile çevredekilerin "o kız/kadın da öyle yapmasaymış" diye düşündüklerini bal gibi bilirler. nasıl böceklere ilaç sıkılıyorsa böyle adamları da fırına falan atıp imha etmek gerek.
 • bu kültürün yoğun bir şekilde yaşanıldığı bir yer olarak (bkz: ekşi sözlük)
 • öncelikle; (bkz: türkiye'de linc kulturu)

  farklı sitelerde farklı kişilerin bu konuda yazdıgı bir kaç konuyla devam edelim.

  ntvmsnbc'den tülay sağlam isimli bir muhabir türkiye’de linç kültürü mü oluşuyor? başlıklı bir haberde şöyle demiş;

  siyasetçi, sosyolog, psikolog ve sivil toplumcular son günlerde yaşanan linç olaylarını değerlendirdi. işte tespitleri: bu olaylar uzun yılların birikimi. türkiye’yi bu günlere yoksulluk, sen-ben ayrımı ve yöneticilerin linci alenen onaylaması getirdi.

  istanbul - türkiye son günlerde “linç” sözcüğünü çok sık duyar oldu. istanbul’daki 30 ağustos zafer bayramı kutlamalarında lübnan’a asker gönderilmesini protesto eden öğrencilerin açtığı pankart, linç girişimine neden oldu. bu olayın hemen ardından istanbul emniyet müdürü celalettin cerrah’ın, “gerekli ve güzel bir tepki” sözleri tartışma yarattı. türkiye’de linç kültürü mü oluşuyordu? türk halkı her zamankinden daha tepkili ve öfkeli miydi? insanları galeyana getiren linç edilmek istenen kişiler miydi yoksa sorunlar mı?

  http://www.ntvmsnbc.com/news/384069.asp

  bir de burda yaşanan olaylarla beraber linc kültürü incelenmiş;

  http://www.ozgurgundem.org/haber.asp?haberid=45220

  üşenmeyip onları okuduysanız bir de bu var;

  özgür bir platform olan ek$i sozluk'te sürekli devletin halkın yaptıgı yanlışlar gündeme getiriliyor eleştiriliyor. bazen sozluk yazarlarıda haksız eleştiriler alıyor olsa da söylemekten vazgeçmiyorlar. türk toplumunun vazgeçilmezi haline gelen linc kulturu yanlış oldugu, yapılmaması gerektigi farklı başlık ve entrylerde sıkca soyleniyor ama burda yani ek$i sozlukte de linç var kültür var.

  toplumda benimsenen yanlışları söyleyenler yeri geldiğinde aynı yanlışları kendileri yapabiliyorlarmış goruyoruz bazı zamanlarda.

  bazı yerlerde yaygınlaşan linc kulturunun eğitimsiz ve bilincsiz toplumlarda daha fazla oldugu soyleniyor ama bu diğer yerlerde olmadıgı kanıtlamıyor olmakla beraber, sözde eğitimli ve bilincli insanları bir araya geldigi bazı yerlerde bile hiç düşünmeden linç edilebiliyor insanlar.

  (bkz: vurun lan ölmedim daha)
 • kürtlerin üzerine, evlerine pompalı tüfeklerle saldırılıyor ve o ülkenin başbakanı çıkıp "vatandaş imkani varsa kendini savunma yoluna gidecektir" diyorsa,
  lübnan’a asker gönderme kararını protesto edenlere, polisin de kışkırtmasıyla saldıranlar "vatandaşın tepkisi haklı güzel bir tepkidir" diye savunuluyorsa, linç kültürü gelişmiştir o ülkenin.
 • (bkz: esra özcan düğün fotoğrafçılığı rezaleti)
  (bkz: esra özcan)

  yapılan doğrudur yanlıştır orasına girmiyorum. fakat bu şekilde insanları linç etmek yanlış, üzerine paragraflarca konuşulup yazılabilir bu konunun.

  sosyal medyanın gücü falan derler bi de sosyal medya bi sikime derman değil, geldiği nokta bugün bu, türkiye'de de böyle amerika'da da böyle.

  işini iyi ya da kötü yapabiliyor olabilir/olabilirsin, insanlara hakaret de ediyor olabilirsin fakat bu kendini savunamayacağın bir pozisyonda linç edilmene sebep değildir.

  edit1: evet başlığı rezalet diye açan kişi şöyle oldu böyle oldu diyen entryisini aşağıdaki gibi değiştirdi.
  "
  edit: esra özcan, hem damadı hem de ailesini arayıp binbir özür dileyip arkasından da parayı tamamen iade etmiş. arkadaşımın ricası üzerine de olayın açıklamasını ve fotoğraflarını siliyorum (kendi olayım olsa silmezdim o ayrı). arkadaşım, kendisini destekleyen, desteklemeyen, suçlayan herkese teşekkürlerini iletiyor.
  esra hanım'a da buradan bir çift lafım olacak; elbette ki eğer bu olay ekşisözlük'e yansıyıp insanların tepkisini çekmeseydi siz bu özrü dilemeyecektiniz. umarım bu olaydan gerekli dersleri çıkarırsınız ve bundan sonra işinizi daha özenli ve saygıyla yaparsınız. burada benim yazdıklarım silinse de (ki tekrar söyleyeyim arkadaşım insaflı davrandı ben olsam silmezdim) aşağıda yüzlerce entry sizin adınız google'da her arandığında duracak bu da ömrünüzün sonuna kadar ödemek zorunda kaldığınız bir bedel ne yazık ki.

  tüm sözlük ahalisine de teşekkürleri borç bilirim. o kadar çok kişi mesajla ulaşıp yardımcı olmak istedi ki isimlerini buraya yazamam.
  "

  edit2:ahahahahahaha bir patlak mısırımız eksikmiş, şimdi de fotoğrafçı cevap hakkını kullandı.

  edit3:mısırımız da tamam şimdi de fotoğrafçıya çiftin cevabı geldi.

  linç eden arkadaşlar ayıklasın bence bu pirincin taşını anasını siktiniz sözlüğün.

  edit4:ahahahahaha (bkz: 29 eylül 2016 esra özcan'ın show haber'e çıkması) kına yakın sözlüğe.
 • son zamanlarda sözlükte popisi artan bir konu.

  gelişmiş kafalar yapar bunu diyen var yanlış bi hareket diyen var. kişiye yönelik olunca sebep insan olsa da bir başka hayat üzerine oynanıyor ve bence o hatayı yapandan bir farkı kalmıyor bu taş atanların.

  siz kötülük temizlensin istiyorsunuz biliyorum, aslında iyi biriyiz onlar da iyi olsun mantığı sizin düşündüğünüz evet.

  ama bazen öyle bir boyuta getiriliyor ki galeyana gelmiş gibi, gözleriniz kıpkırmızı ateşler saçarken ağzınızdan tükürükler sıçrıyor etrafa. siz de onlara, o linç edilene benziyorsunuz.

  iyi biri olmak bu değil. siz bir nevi gelenek görenek kuralı koyup bak bunu yaparsan linç edilirsin korkusu yaratıyorsunuz tıpkı kanun yani.

  ha edin tabi adam insan hayatına kast etmiştir, tecavüzcüdür hayat soldurmuştur, tacizcidir edin laan edin ama adamın düğün fotoğrafında karşılıklı anlaşmazlık yaşanmış bilmem ne, goygoyunu çevirenden tut olayı ana bacıya sövüp direkt ismi ile başlık açıp bi tarafın tüm hayatını bitirmeye vardırıyorsunuz. neden?

  çünkü eğleniyorsunuz. aslında çoğunuz da şu hemşire kız gibi etik hatası yapıyorsunuz bence.
 • cogu insanin icten ice yalniz birakilmis ve haksiz kabul edilen biri karsisinda bir kalabaligin parcasi olarak kendisini guclu hissetmesini saglar.

  yolda birine yuklenmis bir kalabaligi dusunmeyin hemen.

  mesela is yerinde bir grup dedikoducu insan bir araya geldiginde hakli haksiz demeden insanlari tek tek ele alip her turlu normalligi dalga gecme unsuru olarak malzeme yapabilir. bu ayni motivasyondur, lince tesvik eden ise birlikte olup kendilerini guclu hissederek o sirada onlardan olmayan biri karsisinda kalabalik hissetmektir.

  bunu her yaptiklarinda insanlar magdur olmadigini tasdiklemiscesine sevinir.

  bir ornek de okullardaki akran zorbaliginin durdurulamamasidir. kalabalik bir grup haksizca birinin ezilmesini durdurabilecekken genelde ezilen cocuga guler. boylelikle kendilerini yalniz hissetmezler.

  linc kulturu, magdur olma korkusuyla dolan insanlarin kendilerini iyi hissetmek icin barindirdigi bir baskinlik isteginin urunudur.

  ben bunun bilincinde olarak ne onerebilirim. tabi ki tek basiniza kalabaliga bedel olacak kadar guclu olun, muhtac olmayin kimseye. fiziki guc, ekonomik guc ve manevi degerleriniz sizin basta insanlardan sonra her turlu dis faktorden etkilenmenizi azaltir.

  not: bir grup feministin bir araya gelince tek tek insan sikistirmasi, bir grup pkk sempatizaninin toplanip tek adama dalmasi da bu dipte yatan magduriyet takintisini desteklemektedir.