şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turk egitim - ogretim sisteminde 80'lerden bu yana * mufredatta olan ders..aslinda bu isimde bi ders olmasa bile hepimiz bu dersi aldik.
  kimimiz yedik * , kimimiz yemedik.
 • aslında müfredatta bulunan bir ders. sadece ismi ufak bir deği$iklik ile biliniyor...

  (bkz: sıkıcı bir ders sırasinda neden uyumayalım)
 • (bkz: din ve ahyak)
 • gyb'nin kimliğinin ifşa olması akabinde, sözlükte çoğunluğun almaya başladığı ders. herkes ahlak timsali, bir tek gyb kötüydü.
 • sanal kimliğini ilticagah olarak kullanıp tam teşekküllü bir sosyopata evrilen birtakım sözlük kimseleri, idam cezası veren yargıç ciddiyetiyle hemen her gün birilerini asmakta, üstüne üstlük paragraflar boyu da ahlak dersi vermektedir. kıyıcılığın ve kutuplaştırıcılığın kıyasıya kutsandığı böylesine melun bir dönemde, 'vicdansızlık' ellerden düşürülmeyen bir kılıca evrilmiş, insaniyete dair erdem ve faziletler kıvançla berhava edilmiştir.

  onlarca yıllık emeğin ve ihtimamın mamulü müesseseler, bir bakıyorsunuz ki çapraz ateşe alınıp, "xyz isimli firmadan ürün almıyoruz" şeklinde dalgalandırılmakta tüm gün sözlükte. bir "yanlıştan" hareketle, yüzlerce insanın ekmek yediği firmalara savaş açmak, pireye kızıp yorgan yakmak değildir de nedir?

  siyasi tarafgirliğinden ötürü giyotine mahkum edilen onlarca popçu, onlarca türkücü, onlarca oyuncu, onlarca tüccar, onlarca sanatçı ekonomik sıkıntılara düçar oluyor ve bir müsvedde kağıdı gibi buruşturulup atılıyor mazinin çöplüğüne. bu çok yanlış. hiç adil değil.

  eleştiri getirmek, olağan bir haktır lakin bu yergiler, bu hicivler bir "ölüm fermanı" hükmüne erişmemelidir katiyen. tahkir etmekten, aşağılamaktan beri durulmalı, "yanlışını işaretten hareketle doğru yöne sevk" eleştirideki temel ölçüt olmalıdır.