şükela:  tümü | bugün
  • lineage2'nin mobil platformlara çıkan oyunu. henüz türkiye'ye gelmese de alengirli yollarla bulmak mümkün.
  • oto oynama özelliği ile vakti olmayan kullanıcıyı da düşünmüş oyun.

edit: update gelince oyun patladı. ülkemizde desteklenmiyor. bekleyeceğiz artık.
  • saçma sapan bir oyun. herşeyi otomatik yapacaksa ben neden bu oyunu oynayayım ki?
  • son dönemlerde yaygınlaşan mobile mmorpglerin kaliteli bir örneği

oyun sizi sıkmadan ve yormadan oynayabileceğiniz bir yapıya sahip ve pvp ağırlıklı oluşuyla da o eski günlerdeki pk modlarını telefonunuza getirmekte. içerisinde 1v1, 3v3, 5v5 ve hatta 50v50 oyuncu kapasitesiyle kale kuşatmaları, kale savunmaları, açık dünya pvpleri gibi çeşitli pvp modlarının yanı sıra klanınızla veya grubunuzla girip değerli itemler toplayabileceğiniz, taktiksel stratejileri olan dungeonlar vadetmekte.

türünün diğer örneklerinden fark yaratan kısmı ise oyunun gerçekten kaliteli grafiklerle (unreal engine 4) ve yüksek optimizasyonla sunulması, bir mobile mmorpg ye göre gördüğüm en kolay oynanabilirliğe ve akışa sahip.

gelelim oynanışa, öncelikle yukarıdaki yazar arkadaşın bahsettiği auto-play meselesine değinmek istiyorum. baştan belirteyim oyun kendi kendine oynuyor gibi bir mantık söz konusu değil. oyun sadece farm yapacağınız zaman işin yükünü sizden alıyor. yani bir quest aldığınızda, atıyorum bu quest “10 adet x canavarını öldür” olsun, auto tuşuna bastığınız zaman karakter o canavarların olduğu bölgeye gidip skillerini de kullanarak kesmesi gereken miktarda canavarı kesiyor, fakat bu işin farm yani hızlıca level atlama kısmı olduğundan size bir şey kaybettirmiyor, aksine zaman kazandırıyor.

bu mantığın bana kalırsa ilk sebebi oyun bir mobile mmorpg ve sizi sıkmadan günlük işlerinize devam ederken bir yandan da karakterinizi geliştirmenize fırsat tanımak, ikinci ve ana sebeplerinden biri de oyun dünyasında farm mantığının yavaştan bitiyor oluşu. insanlar artık saatlerce pc başında amelelik yapmak istemiyor. bunun başlıca örneğini bu tarzda artık kült olmuş world of warcraft’ta görebilirsiniz. oyunun ilk paketlerinde leveling oldukça yavaş ve daha fazla özveri gerektirirken, çıkan son paketlerde leveling çok daha seri, refer a friend, dungeon bonusları gibi seçeneklerle ve hatta tek tıkla son levela ulaşılabilen paketlerle bu durumu olabildiğince kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

bir diğer sebep ise oyunun hitap ettiği yaş kitlesinin geniş oluşu. lineage bildiğiniz gibi 90 lardan gelen bir seri ve bu oyunun tutkunları artık iş hayatına atılmış, çalışan, grinde farma vakti olmayan insanlar. bu yüzden de ortaya bu auto-play özelliği çıkıyor, umarım bu duruma olan bakış açınızı değiştirebilmişimdir. kaldı ki oyun zaten pvp ağırlıklı olduğu için pvp modlarında karşınızdaki oyuncu gerçek bir oyuncu olacağından auto-play yapmanız halinde elinize verileceği gerçeğini de unutmamak lazım. aynı durum oyundaki dungeonlar için de geçerli.

ayrıca oyunda mobil kullanıcıların yanı sıra bluestacks üzerinden bir o kadarda pc kullanıcısı mevcut, ben bir lineage hastayım ama mobilden oynamak beni sarmaz diyorsanız lineage 2 revolution pc den oynama yöntemi burada anlatılmış.
  • mmorpg seviyorsanız ve yeterli vaktiniz yoksa mobil cihazınızda pc kalitesini aratmayacak grafiklere ve pvp mekaniğine sahip oyun.
  • kullanıcılarını diğer oyunlara nazaran bir tık üst seviye bulduğum oyun.
    muhtemelen kitlesinin olgun oluşundan kaynaklanıyor. keza global chatte sağlam geyik dönüyor ve kaliteli klanların alım için talep ettiği yaş seviyesi genellikle 20 ve üzeri insanlar.
  • her şeyi otomatik yapmak bir seçenek bu oyunda. yani isterseniz otomatik değil manuel yapma şansınız da var. sırf entry girmiş olmak için yazmayın şuralara.

oyun gayet güzel, ben bilgisayar aracılığıyla oynuyorum nox ile. herhangi bir problem de yaşamıyorum. 2 hafta kadar oldu sanırım başlayalı, sınavlar yüzünden 1 haftalık ara vermiştim o ara biraz geri kaldım malesef. şu an için 69 level kara elf kara katil ile yolumuza devam ediyoruz. 1 adet sr silahım var, +10 güçlendirmede ve 12.seviyede. diğer ekipmanlarım çoğunlukla r, takılarım biraz daha düşük henüz.

oyun gayet güzel sarıyor. günlük, haftalık görevler var. ayrıca türkçe. bir de ana görev var, ona da devam edip güzel şeyler elde edebiliyorsunuz. zaten oyun sık sık destek oluyor, her gün bir şeyler gönderiyor size.

en zor kısım sr seviye itemları yükseltmek ve rare item bulabilme kısımları. ben 1 adet rare item düşürdüm fakat mallık edip başka bir itemle birleştirince rare kayboldu* siz böyle yapmayın, taşla geliştirin rare itemlerinizi. cahilliğime kurban gitti malesef itemım.

oyunun başında verilen kırmızı elmaslar ile 10lu yüksek seviye kutu açmayı denemek en mantıklısı. oradan düşüreceğiniz sr veya rare itemler sizi oyuna 1-2 adım önde başlatıyor direkt. malesef bana buradan da hiç bir item düşmedi :)

onun haricinde üstünde mavi elmas bulunan itemleri yükseltip pazara koyabiliyorsunuz. satıldığı zaman gelen mavi elmaslar ile yine yüksek dereceli ekipman sandığı açabilirsiniz.

item birleştirmek rare bulmak konusunda en iyi yöntem. elinize geçen s ve üstü itemleri yükseltip birleştirmeyi deneyin, rare itemlerin hem görüntüsü farklı hem de verdikleri özellikler daha iyi. özellikle pvp'de verdiği bonuslar vazgeçilmezleriniz olacaktır.

oyunda mat nicki ile bana ulaşabilirsiniz. sormak istediğiniz sorular varsa yardımcı olmaya çalışırım. onun haricinde bir de klanımız var arkadaşlar ile oynadığımız. katılmak isteyen olursa bekleriz. genelde discord üzerinden muhabbet edip zindanları ya da diğer görevleri tamamlıyoruz. gelmek isterseniz yeşillendirin.
  • lise,üniversite zamanlarında deli gibi mmorpg oynayıp iş hayatına atılınca oyuna vakit bulamamış arkadaşlara eski günlerini pratik bir şekilde yad ettiren oyun.
  • yorumlarını okuyunca insanı meraklandıran oyun.
  • ana teması oyun olarak içerik üreten neredeyse tüm youtuberlara reklam vermişler oyun için.

stratera, hazreti yasuo, pintipanda hepsi reklam almış. bu olay da biraz çirkin olmuş bence.

oyun ise app store’da en çok indirilen rpg olmuş bile.

kendim incelediğimde ise hafif kaliteli bir mmorpg çok da büyük bir fark sunmuyor.