şükela:  tümü | bugün
  • cyanogenmod ve cyanogen os olarak iki kanattan hayatına devam etmeye çalışır iken şirketin iflas etmesiyle hayatını lineage os çatallamasıyla devam edecektir.

cyanogen services shutting down
    a fork in the road
    the death of cyanogenmod and what it means for development

yazılarıyla anlayacağımız gibi cyanogen mod gelişmesinde programcılar havayla beslenmiyor. bir zaman para kazanmanın çeşitleri yöntemlerini denediler ve başarısız oldular.

yes, this is us. açıklamasıyla salı günü (27.12.2016) açıklama yapacaklarını beyan etmekteler.

github lineage android distribution
    adresinde kaynak kodların cyanogen mod'dan direk geçirildiği görülebilir.

reddit linki

cm özlenecektir. ilk deneyimim cm11'i xperia sp telefonuma yüklemiştim. şimdi ise lenovo k5 telefonumda aokp (cm14.1 tabanlı) sürümünü kullanıyorum.

hoşça kal cyanogen mod, hoş geldin lineage os.
  • cyanogen gitti. lineage bence bir cyanogenmod olamayacak. en azından benim için. her ne kadar aynı kaynak kodları kullanacak olsa bile.
    tanım : cyanogenmod'un küllerinden doğan yeni mobil işletim sitemi.
  • (bkz: lineageos)
  • cyanogenmod'un yeni adı.

heyecanla bekliyoruz.

edit: forumlara 14.1 sürümü düşmeye başlamıştır. (android 7.1)

(bkz: lineageos)
  • gerçi çok yeni ama.. youtube dan izlediğim kadarı ile cyanogenmod aynı.. hatta yükledikten sonra çıkan herşey cyanogenmod.. farklı bişi göremedim henüz..
  • yaklaşık üç haftadır xiaomi mi5 telefonumda denediğim ve genel anlamda memnun kaldığım custom rom. bana epey stabil geldi. hiç aptalca bir hatayla karşılaşmadım.

öncelikle sistem yağ gibi akmakta. takılma, kasma falan yok. oyun performansı iyi. "verimli pil" modunda en az 7 saat ekran süresi alıyorum ki ekranı da gayet parlak kullanırım. ses ile ilgili herhangi bir problem yaşamadım. root ayarları geliştirici seçeneklerinde mevcut. rom kullanmak isteyenler için tamamen türkçe.

gelelim benim için eksi olan yerlere. açık söyleyeyim, kamerasını hiç beğenmedim. odaklanma sorunu var. düzeltirler diye tahmin ediyorum. launcher'ı da beğenmedim nova launcher kullanıyorum.

yazdıklarım an itibariyle kullandığım en son nightly sürümü 14.1* için geçerli.
  • (bkz: çöplüğün çöpü)

cyanogenmod değişiklik arayanlar ya da güncelleme alamayanlar için alternatif idi. bir hevesle kurarsınız. ilk başlarda hızlıdır yenilikçidir. ama stable sürümleri bile hep sorun çıkarır. uygulamalar durduk yere çöker. telefon kendi kendine reset atar. bunlardan yılıp custom romlardan uzak durma kararı almıştım. sonra cyanogen ekibi veda edince bunlar devr aldı. yenilik peşinde koşma hevesi ve bir de stock romun batarya düşmanı sebebiyle yine kaşındım ve bunların nightly adını verdikleri sürümü yükledim. başlarda hep reset atma donma sorunları yaşadım. haftalarca güncelleme aldım. yok anam bunlar hep bir sonraki sürümde salak saçma özellikler getirme derdinde oldular hep. senin en büyük sorunun stabil çalışmak olmak iken bunlar forumlarında gevrek gevrek 'alarmınız için cihazınız uyanmazsa sorumluluk kabul etmiyoruz eki eki' diye dalga geçtiler. sonra anladım ki bunlar kendini geliştirmek için uğraşan ergenler. bizler de kobayları. bir gün alarm da çalmayınca stock roma geri döndüm. düşünsene bir tarafta stock rom için uğraşan ve maaş alan bir ekip diğer tarafta bedavaya size custom rom sunmaya çalışan bir ekip. sizce hangisi daha başarılı olur? tesla mı? edison mu?

custom rom olayını bir arabanın helezonları kesip süspansiyon yapmaya çalışmak gibi görüyorum. sanki android mühendisleri düşünmemiş de bunlar yeni bir icat yapmış gibi. yok anam yok bunlar boş işler. stock rom en stabildir.
  • (bkz: lenovo vibe k5) telefonuna resmi olarak sürüm yayınlamaya başladılar. ülkemizde fiyat / performans oranıyla önemli yer alan telefon için lenovo vibe k5 başlığında gerekli linkleri paylaştım.
  • başına gelen sorunları herkesin yaşadığını inananları sallamayın yukarıda yazılan gibi. yenilikçidir, güçlüdür, sadedir ve böylece hız\batarya tasarrufu sağlarken hiç olumsuz etkilenmezsiniz. facebook kaldırmaya çalışırken sistmin sapıtmasına itiraz etmeyen tipler geliştiricileri öğrenci olsun olmasın kendini geliştirmek isteyen olsun olmasın saygısızca kendince eleştiren tiplere biat etmeyin. genymotion üzerinde deneyebilir isteyenler.