• xaomi mi 5'imdeki 14.1 nightly'sini bir yıldır update etmiyordum. geçen bir update'liyim dedim. aman yarabbi bu da nesi? telefon ilk aldığım zamanki halinden bile iyi oldu. pili iki gün filan gidiyor nerdeyse. inanılmaz. çok yaşa lineageos. cyanogenmod halindeyken de yüzümüzü genellikle güldürmüştür zaten.
  • bootloader kilidinden dolayı huawei telefonumda kullanamadığım, ama 2014 model samsung tabletimi tekrar hayata döndüren cyanogen halefi güzel rom. f-droid privileged extension da kurup f-droid'in tıpkı google play gibi arkaplanda uygulama güncelleyebilmesini sağladım. büyük oranda google'dan bağımsız bir tablet oluşturmaya çalışıyorum.

keşke telefonumdaki bootloader'ı da açabilsem de onu da lineage'e geçirebilsem. arkasında güzel bir topluluk var. kullanın, kullandırın :)

edit: ilgi çekici (her ne kadar görselleştirme kötü olsa da) istatistiklere resmî siteden (tık) ulaşılabilir. tarihe not düşme açısından, an itibarıyla (5/26/21) en çok aktif kurulum yapılan ülkeler sıralamasında türkiye 36.253 kurulumla 14. sırada (bilinmeyenler dağıtılmamış), ilk 3 de çin, vietnam, abd şeklinde gidiyor. en çok aktif kurulum bulunan model htc one (m8), toplam aktif kurulum sayısı da 4.314.636. daha lineage'in önünde çok yol var, yolun açık olsun lineage!
  • yeni android telefon alır almaz varsa şüphesiz tercih edeceğim sistem paketidir. güvenle kurabilirsiniz.
  • (bkz: lineage os)
  • asus zenfone 2'de nasıl bir performans sergilediği merak edilen, cyanogenmod'un küllerinden doğan yeni oluşumdur.

sonradan gelen edit #1: 23 şubat 2017 tarihli asus zenfone 2 güncellemesi ile çift hat desteği de etkinleşmiştir. cardboard uygulaması marketten yüklense bile donanım uyumsuz hatası vermektedir.
  • asus zenfone 2'de bu aralar sık sık gri ekran veya ekranın kararması durumu yaşanmaktadır. muhtemelen yazılımsaldır, çünkü herhangi bir uygulamada bu durum yaşandığında ana ekran tuşuna basılması ve bir saniye beklenmesi yeterlidir.
  • xda'daki cihaz forumlarında çoğu cihazın buildleri paylaşılmaya başlandı bir süredir.
    halihazırda cihazıma kurdum cm'den farkı yok şuanlık yani gayet stabil, boot logosu değişmiş sadece android yazıyor şuan için. eskiden bu logoyu kullanmıştı cm de bir süreliğine.
  • beklenen oluşum.
    cm developerlarının buraya geçtiği söyleniyor. umutluyum kendilerinden, bu boşluğu doldurmalılar.
  • an itibariyle tarafına en çok güncelleme verilen telefon (bkz: xiaomi mi 5) oldu. cihaz lineageos 20 sürümü ile android 13 desteğine kavuştu.
hesabın var mı? giriş yap