*

şükela:  tümü | bugün
 • deffence line adi verilen cizgi savunmanin arka kisminda bulunur, gorevi rakip takimin deffence line nin arkasina yapacagi ataklari durdurmaktir.
 • karşı takımın runing backlerini ve qb'sini savunan oyunculardır. bütün savunma oyuncuları gibi elinde top olan oyuncuyu, öncelikle runing backleri, durdurma görevini taşırlar. runing backler kadar nitelikli olmaları gerekmektedir.
 • en büyük isimlerden birinin lawrence taylor olduğu takım pozisyonu. 3rd down'da uzun mesafe varsa çoğu kez safety ve strong safety pozisyonlarına takviye görevi yaparlar. genelde sezonun sack şampiyonu olurlar, çünkü götleri defensive end ve defensive tackle kadar büyük değildir. hatta yer yer filinta gibi delikanlılardan çıkarlar, blitz'lerde oyun kurucunun en büyük kabuslarıdırlar. bu kadar yabancı terim sıçtığımıza göre artık bi dayağı da haketmişizdir.
 • middle linebacker ve outside linebacker olmak üzere iki çeşittirler. outside linebacker'lar da sağ* ve sol* olmak üzere iki çeşittir.
 • amerikan futbolu'nda bi' pozisyon adıdır.

  linebacker'lar defansif takımın bi' parçasıdır ve defensive line'ın 3-5 yard gerisinde durur.

  mlb (middle linebacker), genellikle iç kısımdan koşu oyunu yapacak oyuncuları * durdurmakla görevliyken , outside linebacker (right outside linebacker/rolb, left outside linebacker/lolb) genellikle dışarıdan yapılacak koşu oyunlarını karşılar.

  klasik 4-3 diziliminde sahadaki yerleşimleri genelde şöyledir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/file:linebacker.svg

  50-59 arası numaralar giyerler genelde ve iri yapılıdırlar.

  aşağıdaki videoda da nfl'in gelmiş geçmiş en iyi linebackerlarından bazılarının görüntüleri var, izlemek isterseniz;

  http://www.youtube.com/watch?v=swpifhenizu
 • bu mevkide oynayanların birinci görevleri kontrol ettikleri gaplerden gelen koşuları engellemektir. eğer full backli koşu varsa mutlaka fullbacki alarak daha fazla blok yapmasını engeller. pas oyunlarında ise eğer blitz yapmıyorlarsa geriye doğru açılmak suretiyle kontrollü bir alan savunması yaparak pas trafiğini engellemeye çalışırlar. bu oyunun en zevkli kısmı tackle yapmak olduğuna göre bu mevki aslında oyunun en haz veren yeridir. ne pas tutma ne sayı yapma varsa yoksa tackle!
 • eğer size çarpanın ne olduğunu görememişseniz o bir lineback'tir.. görmüş fakat engelleyememişseniz ise de siz bir şanssız kulsunuz ve iyi koruma alamıyorsunuz demektir..

  (quarterback perspektifinden yazdım bu entriyi..)

  (okuyup "ne anlatıyo lan bu" diyen dostlarım için :
  amerikan futbolu kanka, sittiret sen..)
 • atletik ayı. uçan, kaçan, pres yapan çağdaş santrfor. ama bitişik yazılır sanırım.
 • zor mevkidir efenim. oyunu okuyabilen ve hızlı tepki verebilen linebackerlar oyunu domine edebilirler ancak bunları yapabilmek için nereden baksanız bi 2 yıl tecrübe kazanmak gerekir. asıl işleri gap koşuları ve pas oyunlarında (verilirse) blitzler veya coverage'dır. mlb ve olb'lari tamamen yeni oyunculardan oluşan bir takımı sahada ezip geçmeniz işten bile değildir. ayrıca tecrübelerimden öğrendiğim kadarıyla kilo alıp göt göbek büyütürseniz mevkiniz muhtemelen end olarak değişecektir. yaşadım ordan biliyorum.(bkz: defensive end)
 • amerikan futbolunda hucumda quarterback neyse defansta da linebacker odur. defansin beynidir. defensive coordinatordan aldigi emre gore defansin dizilisini ayarlar. asil gorevi kosu oyunlarini durdurmak olsa da kisa pas oyunlarini ve tight endleri savunmak bu oyuncularin gorevidir. hucumu cok iyi okumalari gerekir ki kosuyu, pasi engellesinler. vucut yapisi olarak defensive linelara gore daha ufak, safetylere gore daha iri yarilardir.