şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 50s ribozomal alt birime bağlanarak protein sentezini inhibe eden, oksazolidinonlar grubunun üyesi yeni nesil geniş spektrumlu antibiyotik.

  (bkz: zyvoxid)
 • ağızdan alındığında %100 absorbe olan, mao inhibisyonu yaptığı için peynir gibi traminden zengin gıdalarla alınmaması gereken ilaçdır.
  en sık yan etkisi trombostopenidir.
 • sepsiste vankomisin alternatifi.

  aynı miligramlı zyvoxid (pfizer) 1400 lira iken nodizil (generica) 70 lira.
 • vankomisine dirençli enterekoklara ve mrsa'ya etkin bir ilaçtır.

  zayıf bir mao inhibitörü olduğu için antidepresanlarla kullanımında serotonin sendromuna yol açabilir.

  güçlü bir antibiyotik olduğundan ota boka kullanımı önerilmemektedir.

  zira sürekli ve düzensiz kullanımında lre (linozoide dirençli enterokok) mutandı ortaya çıkarsa o mutandın hakkından gelebilecek bir ilaç yoktur, kabristandan yerini ayırtabilirsiniz.
 • 50s ribozomda 23s altbirime bağlanarak protein sentezini inhibe eder. bakteriyostatik etkilidir. 50s ribozoma bağlanan diğer ilaçlarla çapraz direnç göstermez. oral verilişten sonra %100 absorbe edilir. oral dozu ile iv dozu aynıdır. karaciğerde inaktif metabolitlere dönüşür. mikrozomal enzim indüksiyonu veya inhibisyonu yapmaz. metisilin veya vankomisin dirençli s.aureus, vankomisin dirençli e.faecium ve e.faecalis ile penisilin dirençli streptokok enfeksiyonlarında kullanılır. nokardiya ve çoklu ilaç dirençli tüberküloz tedavisinde de yararlıdır. primer olarak hematolojik yan tesirlere neden olur. en sık yan tesiri trombositopenidir. anemi, nötropeni, optik nörit ve periferik nöropati yapabilir. mao inhibitörüdür. tiraminden zengin besinlerle veya sempatomimetik ilaçlarla alındığında hipertansif kriz ortaya çıkar. ssrı ilaçlarla alındığında; hipertansiyon, hiperrefleksi, ateş, konvülsiyon ve koma ile birlikte olan serotonin sendromuna neden olur. ssrı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.