• elin facebook'u sisteminde hata bulanları ödüllendirirken hatayı belirtti diye atar yapan firmalardan birini daha göstermiş metottur. bu kafadakiler ertesi gün hatayı, bulan sayesinde düzelttikten sonra da pişkin pişkin "düzelttik ki biz onu, okuma yazman yok mu" gibi iş etiğine uymayan yorumlar yaparlar.

işi farklı dilde iletişim kurmayı öğretmek olan bir kurumdan öyle bir iletişim beceriksizliği düşünün ki iletişimi kurulan ürün veya hizmetin kalitesinden bahsetmeye geçilemiyor bile. bravo beyler devam. ürün de mükemmeldir. hata falan çıkarsa bulan kişiyi kovar, hatayı düzeltirsiniz olur biter canım.

not: başlık başıma kalmadan önce lingusta metodu, sistemi kullanmaya çalışan ancak sistemlerinde olan ufak bir problemi belirten bir kullanıcısına yukarıda yer alan muameleyi yaptığından yazdığım bir yazıydı. kendileri yazıyı kaldırmam için(ilk sırada olduğundan sanırım) bana birçok kez ulaşmaya çalıştılar ama hiçbirinde yaptıkları muameleden duydukları pişmanlık veya çözüm odaklılık yoktu. bilakis üstü kapalı olarak tehdit edildim. şimdi biri oylamış da aklıma geldi, yazayım dedim.

sistemin başarısı, ingilizce öğretmedeki yetkinliği konusunda yorum yapabilecek deneyimim bulunmuyor. belki de süper bir hizmet sunuyordur, güzel ingilizce öğretiyordur. yine de bu durum iletişim şekillerinin ne kadar çirkin olduğunun bilinmesini engellememeli.
  • bazı sözlükçülerin reklam yaptığını düşündüren kurs

edit:mail listesine üye olup ücretsiz ilk 3 dersi alırsanız spam mail yağmuruna tutulursunuz.
  • son derece başarılı bir dil eğitim metodu.

başlangıçta biraz ön yargı ile yaklaşmış olsam da tavsiye üzerine geçen yıl programı aldım. baştan sona tüm dersleri tamamlayabildim. seviye olarak sıfırdan başlıyor ve adım adım intermediate seviyeye doğru yükseliyor. hayata dair çeşitli diyaloglar içerisinde yer alarak, pek farkında olmadan her gün üzerine yeni bir şeyler katıyorsunuz. öğrenme sürecinde bağlamın aslında ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. öte yandan, öğrendiğiniz her yeni kelime veya kalıp, pekiştirmeniz için belirli zaman aralıklarında soru-cevap formatı içerisinde karşınıza tekrar çıkarılıyor. böylelikle sürekli geriye dönüp aynı dersleri tekrar etmek zorunda kalmıyorsunuz.

derslerde ilerledikçe öğrendiğiniz yeni kelimeler ve kalıplarla sürekli yeni cümleler ve diyaloglar kurmanız isteniyor. bolca cevap vererek, soru sorarak, sürekli konuşuyor olduğunuz için zamanla tepki hızınızın arttığını hissediyorsunuz. neyi nasıl söyleyeceğinizi kafanızda tercüme etmeye çalışmak yerine sürekli pratik yapmanın kazandırdığı esneklikle daha rahat ve doğrudan cümleler kurmaya başlıyorsunuz. kısa olan okuma derslerinde, ana derslerde öğrenilen kelime, kalıp ve cümlelerin okumalarını yapıyorsunuz.

programı tamamladıktan sonra günlük yaşam için gerekli olan iletişimi kurabildiğimi görme imkanım oldu. yabancılarla farklı konular üzerinde konuşmalar yapabiliyorum. bu seviye, ingilizce konuşulan bir ülkede hayatta kalmanızı ve her işinizi kendi başınıza görmenizi sağlıyor. fakat ukalalık edebilecek seviyede dile hakim olmak için biraz daha çalışmak gerekiyor. programı tanıdıklarıma tavsiye ettim. aynı başarının tekrarlanabilir olduğunu biliyorum. hem sıfırdan başlayanlar, hem de benim gibi biraz altyapısı olup da iki kelimeyi bir araya getirip ingilizce konuşmayı beceremeyen kişiler için kesinlikle tavsiye ediyorum. mutlaka kullanın.

hali hazırda kelime haznemi geliştirmek için çeşitli çalışmalar yapıyorum. söylemeye bile gerek yok belki ama düzenli olarak alt yazılı film ve dizi izlemek çok işe yarıyor. bununla birlikte ingilizce haber sitelerini takip ediyorum. haberlerde kelime frekansı daha yüksek olduğu için yeni öğrendiğiniz bir kelime ile daha sık karşılaşıyorsunuz.
  • şu ana kadar girilmiş entry'lerin çoğu dışında, yani reklamlar dışında gerçek yorumlarını merak ettiğim ingilizce öğrenme programı.
  • en gerçek, gepgercek kullanıcısı olarak hakkında konuşmayı hakkettiğimi düşünüyorum * * *
    ben bu setin ileri düzeyini 7-8 ay önce almıştım. 40 dkya yakın sürüyor bi ders. 99 adet ders var.
    her gün dinlemek bana çok yorucu geldi çünkü o 40 dk boyunca full konsantrasyon ve söylenenleri tekrar etmek gerekiyor.
    önce bir dakikalık yeni bir dialog var. bunun ardından, geçen 3-4 dersin önemli dialoglarini tekrar ettiriyorlar. bu aşamada ilk derste tekrar edemediğin şeyi ikincide, hiç olmadı üçüncüde, ama dördüncüde kesin söyleyebiliyorsun.
    sonra dersin başında dinlenen yeni dialoga geçiliyor ve kelime kelime tekrar ediliyor. cümleyi dilbigisi bakımından inceliyor. kalıbı aklına, diline yerleştiriyor. dakikalar ilerledikçe daha uzun cümleyi sana tek başına söyletiyor. en son uzun dialoglari tekrar ettirip bitiyor. ertesi gün aynı döngüye devam.
    eveeet;
    -mucize bekliyosanız boka bastınız söyliyim. yani ben yüzlerce lira verdim ve 3 ay sonra ingilizce bilen yerlerim bi anda uyandi ve adeta bir native oldum. böyle bir şey yok.
    -fazlasıyla emek istiyor, her şey gibi. kulağımda kulaklık her yerde dinlerim demeyin. çünkü eşlik etmeniz bekleniyor. yorgun olmadığınız, aç ve uykusuz olmadığınız bir an dinlemelisiniz. çünkü bu bir ders. sıradan bir podcast değil. ben yemek yaparken bile dinleyemedim zira duyu organlarım arasında sekronize problemim var. aynı anda tek bi şey yapabiliyorum. mesela bi şey dinlerken, başka bi şey koklayamam. umarım tek değilimdir hehe.
    -dialoglara kendinizi verip yüksek sesle tekrar edebilirseniz bi iki dinlemeden sonra o kalıbın dilinize yerleştigini göreceksiniz,günlük hayatta konuşurken beyinde alternatif inglişçe cümleler kendi kendine çıkıyor. bence süper olay.
    -evet hepimiz bu dili anlayan ama konuşamayan insanlarız. çünkü eğitim sistemi. makale okuyoruz, dizi, film seyrediyoruz ama konuşmuyoruz. yanlış yapmaktan korkuyoruz. bu program biraz cesaret veriyor insana. sana kendi sesini dinletiyor, kendi kendine cümle kurdurtuyor. ordan gelen alışkanlıkla filmlerdeki dialoglari da tekrar ettiğimi de farkettim.
    - evet program mükemmel değil, tek başına asla yetmez, bir mucize de yaratmıyor. "çocuuum bu dili kimler kimler konuşuyor, sen de sandığın kadar kötü değilsin sadece biraz desteğe ihtiyacın var, kendine güven konuşmaktan korkma kıps" diyor. bence bu motivasyon bile yeterli.
  • yazılan bazı entryleri bariz reklam kokmakta. "biz ekşi'de yazarız" diye mail atıp ücretsiz set mi aldınız suserler, sorusu akla gelmiyor değil hani.

edit-1: az önce siparişimi verdim. 3 sene önce çin'e gittiğimde ingilizcemin ne kadar yetersiz olduğunu anladım. çocuklar gibi şenim.

edit-2: 35. dersteyim. gelediğim aşamayı test etmek için kraliçeyi aradım. sen olmuşsun dedi. ama ekledi. ben dedim diye hemen bırakma, 99 dersi de bitir.

edit-3: nihayet bitti. new york'a taşınma kararı aldım. bekle beni nl. kiss, bye.

edit-4: ironi yaptım, dalga geçtim ama "tavsiye eder misiniz" mesajları aldım. mesaj yazan arkadaşlar da benimle taşak geçiyor olabilir tabi.
  • dersleri sırasıyla dinledim. diyaloglar gündelik konuşmalar için gayet yeterli ve seslendirmeler başarılı. oldukça emek harcandığı belli, örneğin konuşmalar öğrenilen kelimelerin tekrar edilmesini sağlayacak şekilde sistematik hazılarlanmış, böylece kelimeleri untumak neredeyse imkansız hale geliyor. ben az biraz ingilizce bilgisi olan ve ingilizce konuşma konusunda sıfırdan yola çıkacaklar için düzenli çalışmaları sonucunda, oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. diğer taraftan orta düzey ve üstü kullanıcılar için mevcut set yetersiz kalacaktır, yakında ileri düzey için de çıkacağı söyleniyor umarız en kısa zamanda çıkar.
  • uzun zamandır reklamlarına denk geldiğim metod. ielts skorum 5.5 ve 1.5 ay sonra 1 yıllığına yeni zelanda'ya gideceğim. gitmeden önce speakingimi biraz daha geliştirmesi için satın almak istiyorum fakat ne kadar yararı olur pek emin değilim. yeni çıkan ileri seviye programını almak istiyorum. bunu kullanmış arkadaşlar, deneyimlerini, sonuçlarını yazarsa, ona göre bir karar vermeyi düşünüyorum.

03.08.2016 edit: dün sipariş verdim bugün elime geçti. internetteki yorumların hepsi buram buram reklam koktuğu için, sanki ilk müşterileri benmişim gibi hissediyorum. şimdi öğrendim ki, bilgisayardan dinlemeye izin verilmiyor. bir cihaz tanımlıyorsunuz, o cihazda kullanıcı adınız aktif oluyor ve o şekilde giriş yapılabiliyor. tabletten telefona geçerken bile bilgilendirme maili atmanızı istiyorlar. bu şekilde onlar kullanıcı adınızı, bir cihazda deaktif edip, diğer cihazda aktif ediyorlar. korsana karşı çözüm gibi dursa da, parasını verip satın almış müşteriler için çok kısıtlayıcı bir durum. hayır zaten korsan yaymak isteyen adam, bir adet iki ucu 3.5mm jack kabloyla sorunu çözülebilir. en azından 3 cihaza kadar aktif edilseydi de, normal kullanıcılar zorluk çekmeseydi.

son edit: gencler cok soru geliyor bununla ilgili. 10-15 mp3 dinledim sonra biraktim. kotu oldugundan birakmadim ama zaten yeni zelanda'ya tasinmistim ve oturup kulaklikla mp3 dinleyecegime, odadan cikip insanlarla konusmayi tercih ettim dogal olarak. lingusta'ya gelirsek, indirimde falan bulursaniz butcenize uygun alin bi tane dursun. fakat oyle iddia edildigi gibi yok 3 ayda 6 ayda akici ingilizce falan hikaye. zaten 6 ay ingiltere'de kralicenin aile evi konaklamali ingilizce kursuna da gitsen ingilizcen oyle hayvani akici olmayacak. ılla sofor falan turktur onunla muhabbet edersin :p saka bi yana o hale getirmek cok daha uzun vadeli is zaten. fakat su ingilizceyi cat pat da olsa konusup, aha lan ingilizcem fena degil bak konusuyorum demenin yolu, ingilizce konusarak zaman harcamaktir. yani lingusta iyi degil, otur evinde gramer calis ya da dizi izle ya da kitap oku da degil tavsiyem. var mi abi etrafinizda dizi izleyip de sonra catir catir konusmaya baslamis olan? benim yok sahsen. e ama zamanimiz yok, paramiz yok yurtdisina cikamiyoruz diyorsaniz da, o zaman o hedeflediginiz akici ingilizceyi bi gozden gecirin. ben ingilizcenin ticaret ayagiyla yakindan uzaktan alakasi olmayan biri olarak, ingilizce ogrenmenin tek (yaziyla tek :p) yolunun, yurtdisina cikip muhabbet etmek oldugunu dusunuyorum.
  • koskoca ekşi camiasında hakkında bukadar az bilgi olmasına şaşırdığım metoddur. haydi millet alalım deneyimleyelim buraya aktaralım, buralar yeşillensin.
  • iki seviyede eğitimleri var. ben ileri seviyeyi yeni bitirdim. metot gerçekten başarılı. fakat düzenli gitmek gerekiyor. "bugün bir ders tamam, üç gün sonra diğer derse geçerim" derseniz dağılırsınız. dersler sıkıcı değil. senaryoları olabildiğince ilginç yapmaya çalışmışlar. binlerce kelime ve cümleyi tek tek söyleterek, sıkça tekrar ettirerek öğretiyor. ders sonlarındaki diyalog canlandırmalarıyla karşılıklı konuşma pratiği yapılıyor. bol bol konuşturan verimli bir eğitim. ilgilenenlere tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap