şükela:  tümü | bugün
  • radyo sinyalleri aracılığıyla, dost unsurlar arasında taktik verilerin aktarımı için geliştirilen, amerikan donanması ile diğer nato üyesi ülkelerin deniz kuvvetleri tarafından soğuk savaş zamanından beri kullanılan bir taktik bağlantı sistemidir.

    link 11 kanalıyla, harp sahasında belli bir alan içerisinde faaliyet gösteren hava ve deniz unsurları, sonar, radar vb. sensörler aracılığı ile belirledikleri tehdit ihbarlarını kriptolu radyolink üzerinden karşılıklı olarak paylaşarak, aldıkları sinyalleri taktik veri işlem bilgisayarı ile çözümleyebilirler. böylece, örneğin bir savaş gemisi, kendi sensör menzilinde bulunmayan veya henüz saptanamamış tehdit ihbarları ile ilgili diğer dost unsurların sağladığı verilere ulaşarak, kendi harp harekat merkezinde, kendi radarında veya sonarında ilgili tehditi algılamış gibi bilgi edinerek, kendi taktik ekranında ilgili veriyi görebilir.

    türk donanması, link 11 kabiliyetini haiz gemilere 80'li yılların sonunda meko-200 tipi (bkz: yavuz sınıfı) fırkateynler ile kavuşmuştur. 1996 yılında faaliyete geçen kalyon-5 projesi ile, 1994 yılında hizmete giren knox sınıfı fırkateynlerden f-250 tcg muavenet, f-253 tcg zafer, f-255 tcg karadeniz ve f-256 tcg ege fırkateynleri link 11 kabiliyetli savaş yönetim sistemlerine sahip olmuştur. bunların yanında, 1998 yılından itibaren donanmaya katılan perry sınıfı fırkateynlerin sistemlerinde de link 11 standart olarak bulunmaktadır.

    aşağıdaki linkte yer alan videodan, link 11 ile aktarılan verilerin oluşturduğu taktik ekranın, soğuk savaş dönemindeki sistemlerde nasıl göründüğüne ilişkin bir fikir edinilebilir:
    https://www.youtube.com/…tch?v=_afvb88whym#t=15m21s
  • bir süre sonra kullanımı bitecek ve yerini link 22 ‘ye bırakacaktır (bkz: taktik data link)