• 1-herkes müdür
    2-herkes sürekli işinde yükseliyor
    3-herkesin muhteşem çevresi var 1514548 tane bağlantısı olmayan beyaz yakalı siktirsin gitsin.
    4-herkesin extreme sporlara ilgisi var
    5-herkes çok meşgul
    6-herkes işini seviyor severek yapıyor..
    7-herkes muhteşem eğitimler almış donatılmış
    8-herkes profesyonel
    9-herkes işinin ehli...
    10-herkes zengin(?)

kısacası dostlar alayının yalan olduğu bir iş dünyası sosyal şeysi...
    yakında bizim kahveci muhittin abi, bile "tea team manager" olarak dahil olursa şaşırmam.
    yani, gerçek anlamda iş yapmak bağlantı bulmak veya iş değiştirmek böyle yalan bir ortamda zor.
  • herkes gibi ben de buradaki insanların yaptıkları işleri abartmasıyla çok dalga geçiyorum ama bu tür shitpost'lar burada gerçekten işe yarıyor.

ilk günlerinden beri üyesiyim, son iki yıldır profilimi düzenli güncellemeye, arada bir de sağa sola yorum yazmaya başladım. mesleğe dair deneyimlerimi uzun uzun anlattığım iki üç makale yazdım. kimse iplemedi.

dün ilk defa bir shitpost yayınladım. çevirdiğim bir oyun yeni yayına girdi, jeneriğinde de türkçe çevirmen olarak adım geçiyor. binden fazla oyun çevirdikten sonra belki 20. defa falan olan bir şey. bunun ekran görüntüsünü koydum, başladım yazmaya. sanki oturup çeviri yapmamışım da bin orkla savaşıp hüküm dağına ulaşmış dibinden çeviri çıkarmışım gibi anlattım durdum.

birkaç anahtar kelimeyi hashtag yaptım. bana çok destek olan proje yöneticilerime teşekkür ettim, almanya'daki amcam ve kastamonu'da vatani görevini yapmakta olan halaoğluma selam yolladım falan filan. bildiğiniz linkedin abartması işte.

bugüne kadar aldığım etkileşimin kaç kat fazlasını 24 saat içinde aldım. tam da ağımda istediğim çeşitli oyun ve yazılım firmalarının proje yöneticileri, ik'cıları falan ekledi bazılarıyla sohbet ettik.

bunlar parasallaşır mı, yani gerçek bir çalışma ilişkisine döner mi orası belli değil elbette. ama yine de mesleğe dair çok daha bilgilendirici yol gösterici yorumlar makaleleler değil de basit bir shitpost sayesinde kurdum bu kadar ilişkiyi, mutluyum.

sevdim bu shitpost işini. yarın da evde internet kopuyor diye gidip starbucks'ta çalışmamı sekiz paragraflık bir felaket önleme, "think outside the box" hikayesi olarak pazarlamayı planlıyorum. önümüzdeki hafta da kamp alanından laptop fotoğrafı atıp çevirmenin doğayla iç içe olmasının anlam ve önemi üstüne saçmalarsam daha bu kadar bağlantı kurarım gibime geliyor.
  • spam mail ata ata şirket büyütüp microsoft'a sattı adamlar ya. yuh.
  • dünyanın gelmiş geçmiş en sikko platformu olabilir ya bu. insanlara hakaret etmemek için çok zor tutuyorum kendimi. sürekli "ay ben şunu yaptım, ay ben böyleyim, bunu yaparsanız işleriniz yolunda gider" almış başını gidiyor. dünyanın en küçük detaylarından mutlu olma çabaları, sürekli bir ahlak dersi vermeler. küçük dünyalarında herkes iyilik meleği, ahlak kumkuması, satış ve pazarlama gurusu. elle tutulur neler yapıyorlar bu hayatta hiç bilmiyorum.

şimdi bi hatun gördüm. bir tane makaleye erişememiş de 100 dolarmış makalenin fiyatı. bütün cesaretimi topladım ve makalenin yazarına mail attım çünkü iyi bir ödev vermek istiyordum diyor. tahmin edin ne olmuş? yazar buna makaleyi emaille yollamış. allahım nasıl bir mutluluk, nasıl bir sevinç. bakın insanlar maillerine cevap veriyordan tut ödev için emek vermeye, saygın bilim adamıyla maille ileişim kurmaya kadar gitmiş. doktora yapıyorken sci.hub gibi bir teknolojiyi bilmeyen cahiller adam maili yolladı diye 30k like almış bir de. altına da toplanmışlar "x hanım eğer ulaşamadığınız makale olursa yarıma hazırız" vs diye. bence yapılması gereken tek şey sci.hub ve lib.gen gibi siteleri bilmeyen bir cahilin nasıl oluyor da doktora yapıyor olduğunun tartışılması.

iddia ediyorum facebook flat earth gruplarında linkedin'den daha az vasat insan var.
  • çok yüksek müsaadenizle paylaştığınız sözde bilgiyi de, başarısız başarı hikayenizi de, bi sikime yaramaz tavsiyelerinizi de sikiceğim iş platformu.

"burcucum çok güzel çıkmışsın" bir uygulama olsa kesinlikle bu olurdu. öyle de bir sahtelik, öyle de bi olmamışlık, öyle de bir üç kağıt.

"yeni mezun xxx mühendisleri, heyecanınıza ortak olmak için sizlere şans vermek istiyoruz :)"

hayır sen onların heyecanına falan ortak olmak istemiyorsun. sen onların toyluklarından faydalanıp üç kuruş paraya it gibi çalıştırmak istiyorsun. sen yetenek avcısı yada hayır kurumu değilsin sayın amına koduğum, senin derdin sıfırdan adam alıp yetiştirip insana ve memlekete yatırım değil. sen düpedüz ayakta adam sikmek istiyorsun, yeni mezun çocukları alıp ustaya peşkeş çektirip, bi sikim öğretmeden devletten aldığı teşvik ile asgarinin maksimum 200 lira üstü ödediğin maaşla çalıştıracak ırgat arıyorsun.

az önce denk geldim, bir hanımefendi bu minvalde bi yazı paylaşmış haberi yokken çekilmiş şık bir fotoğrafı ile:

"her zaman inandım ve başardım, muhtemelen başarısız olmanızın nedeni sadece inanmamanız. inansaydınız yapardınız."

altına da koduğumun biri aynen şu yorumu yapmış:

"xxx hanım teşekkür ederiz. (3 adet papatya emojisi*) güzel bir paylaşım olmuş."

birincisi bre pezevenk sen kimsin ki hepimiz adına teşekkür edip kadına çiçek yolluyorsun, biz sana hepimiz adına konuş dedik mi bir de çiçek yollamışsın? ikincisi ben senin yavşak ağzına sıçayım, bu paylaşımın nesi güzel?
  • hayata dair çok büyük bir ders içeriyormuş gibi anlattıkları uyduruk hikayeler ve saçma sapan öğütlerle kendilerini kanaat önderi sanan, profilinde kırk unvanı olup yine de tam olarak ne iş yaptığı belli olmayan tiplerle iyiden iyiye dalga geçiliyor artık gördükçe keyifleniyorum. bu saydığım tipoloji dışında gerçekten mesleki birikimlerini aktaran, eğitim/kariyer anlamında faydalı içerikler paylaşanlar da yok değil tabii ki.
  • ben de burda is aradim, buldum, insanlarla konustum, yardim istedim, yardim ettim. ama son iki yildir insan engellemekten biktim. hayirli cuma paylasimlarini begenenlerle basladim once, sonra siyasi paylasimlari begenen yorum yapanlar gitti. simdilerde ucuz hikayeler var. oncekilerde oldugu gibi bunlari da tanidigim insanlar paylasmiyor, begeniyorlar veya yorum yapiyorlar sadece. bugunun hikayesi onbinlerce begeni almis. hanim annemiz kizinin oyuncak ayisini bulmak icin butun toplantilarini son dakikada iptal etmis. ailesi daha onemliymis. boyle profesyonellikten uzak bir hareketi de gurur duya duya yazmis oraya iste. ama kotu mu ettim diyor. ben simdi dusunuyorum, bunu destekleyen bir insanla calismam mumkun degil. o zaman en iyisi kurtulmak. kullandigim tek sosyal medya benzeri sey bu. haberleri takip etmeyi seviyorum. sirketlerin aldiklari isleri, rakip firmalarin neler yaptigini, yeni projeleri okuyorum. ama bu ucuz hikayelerden biktim. aldigi sertifikayi paylasani yadirgamiyorum bunlar yuzunden, en azindan kendine bir sey katmis onu anlatiyor. oyuncak ayiyi is hayat dengesi diye paylasan kadin ne anlatiyor peki?
  • bu platformda biri taşı taşa vurarak alev çıkarsa, bunun üzerine pozitifliğine ve verdiği mesajın geçerliliğine sonuna kadar inandığı, bin beş yüz paragraf içerip, hiçbir sik anlatmayan metin yazıyor. arada sırada iş ilanlarına bakayım diye giriyorum, elim ayağım titriyor geri çıkıyorum. sevmiyorum seni yakası maviye çalan beyaz yakalı hayatı. iğrençsin.
  • hayata dair gereksiz tespitlerin paylasildigi platform.

tunc cilgintürk - head of cük / mentor
    cükümsonik global services

"arkadaslar, sizlerle yasadigim bir olayi paylasmak istiyorum. gecen gün markette ekmek alirken biri bana carpti, özür bile dilemeden yanimdan gecti gitti, biz ne zaman böyle olduk? aslinda hayatin her alani artik böyle degil mi?"

- "cok dogru bir tespit yapmissiniz tunc bey. altina imzami atiyorum."

- "tunc bey, sizin bu yasadiginizi biz insan kaynaklari olarak her gün yasiyoruz. aday görüsmeye gelmiyor, bir özür bile dilemiyor"

- "arkadaslar, is arayisim mevcuttur, gerektiginde özür diledigime dair referans gösterebilirim."

- "tunccum, biraz da onun acisindan bakmak gerek. acaba o gün kötü bir olay mi yasamisti?"...

- "tunc bey, izniniz olursa, aynen paylasiyorum"
  • türkiye'de %99'u aynı çeşit insan tiplerinden oluşan platform.

"tecrübesiz adamı işe aldım" şovmenleri: ayda bir muhakkak önünüze düşerler. postlarında tecrübesiz birini işe aldıklarından ve bundan ne kadar memnun olduklarından, bu sayede şirketlerinin uçuşa geçtiğinden bahsederler. gerçek hayatta ise önlerine tecrübesiz birinin cv'si gelince dikkate almazlar. (min 30k beğeni)

"tecrübesizim aman beni işe almayın" ironicileri: yaklaşık üç ayda bir önünüze düşen canlı çeşidi. postlarında "aman beni sakın işe almayın sayın işverenler, beni işe alırsanız çok çalışırım, köpek gibi çalışırım ve şirketiniz uçuşa geçer aman dikkat edin benim yüzümden şirketiniz köşeyi dönmesin" gibi sikindirik şeyler yazarlar. (min 80k beğeni)

facebook niyetine kullananlar: genelde yaşlılardan çıkar bunlar. akranlarının okumamış versiyonları facebook'ta takılırken bunlar da "sevgili kızım kpss'ye girecek bugün allah yolunu açık etsin" postları paylaşırlar. seyrek bulunurlar. (yaklaşık 100-150 beğeni)

atanamamış özgür demirtaşlar: bu arkadaşlar "her sabah 4.30'da uyan spor yap" diye öğüt veren tiplerin iş hayatına yansımış versiyonlarıdır. attığı postlar hep yılmaz özdil'in köşe yazılarıyla aynı düzendedir. birilerine laf sokarken bir yandan da robot yapın, yazılım öğrenin, 17 dil konuşun gibi tavsiyeler verirler.

postlarının %90'ı şu şekildedir:

"millet uzaya çıkıyor...
    globalleşen dünyada, biz hâlâ rusça, çince ve japonca'yı bile sökemedik...
    vallahi bunu avrupa'da göremezsiniz...
    avrupa'da çocuklar 10 yaşına gelmeden beş dili akıcı şekilde öğreniyorlar...
    neyi bekliyoruz...?
    yazılım öğrenin gençler...
    ha bir de anal deneyin..."
    (min 20k beğeni)

udemy/coursera cart curt diplomasını paylaşanlar: bu tiplerin cv'lerine göz attığınızda ilkokulda rol aldıkları tiyatro gösterisine kadar yazdıklarını görürsünüz. (yaklaşık 20-25 beğeni)

inovasyon fetişistleri: yoga yaparken yeni bir hareket keşfedip hemen linkedin'e post atarlar. yogada inovasyondan girip yazılım sektöründen çıkarlar. (yaklaşık 1-2k beğeni)

şikayetvar.com niyetine kullananlar: seyrek bulunan tipler. utanmasalar cappy canavarını da paylaşırlar. (yaklaşık 50-60 beğeni)

daha da aklıma gelirse eklerim
hesabın var mı? giriş yap