şükela:  tümü | bugün
  • gecenlerde bir arkadasim vasitasiyla duydugum, bugun de linkedin'in bana uygun olabilecegini dusundugu islerin arasinda gordugumde linkedin'in hala uyanmadigini anladigim olay. buraya tasiyalim da iki uc kisi de olsa faydamiz dokunsun.

olay soyle oluyor. bunlar dunya devi petronas'in ismini kullanarak linkedin'e asagidaki ilani veriyor.

---

petronas lubricants great britain ltd. currently have an exciting opportunity for a mechanical engineer to come and join our engineering team. the successful mechanical engineer will provide engineering support to the nottingham site,and our other europe sites. the mechanical engineer will be working within a fast paced environment were attention to detail is crucial.

the mechanical engineer will be joining a small team of engineers both mechanical and electrical and together the team is responsible for all equipment onsite, to ensure production efficiency and minimise production downtime. the team are required to provide a call out service which is covered on a 24/7 rota basis.

all interested candidates should reply via email with updated resumes (cv) to
    email: careersdept.uk@gmail.com

sektör
    petrol ve enerji

istihdam türü
    sözleşmeli

deneyim
    direktör

görev tanımı
    mühendislik

---

bu ilandaki amatorluge hic deyinmek bile istemiyorum, koskoca dunya devi sirketin gmail hesabiyla cv toplamasi falan :)) sonrasinda tabi basvurulardan sonra mulakat sureci ( buradaki detaylara tam hakim degilim fakat skype uzerinden profesyonel bir imaj verilerek gerceklestirilmis) derken olumlu diye geri donus yapiyorlar ve sizden bir kac bin pound istiyorlar, ucak bileti vs gibi islemler icin. tabi bizim arkadas burada uyaniyor olaya.

bunlar olurken petronas'in bir haberi var mi bu islerden diye aratinca diger ulkelerden tonla sikayet oldugunu gordum. petronas da konuyla ilgili aciklama yapmis ve fake is ilanlariyla ilgili bir bagi olmadiklarini, basvurulari yanlizca kendi siteleri uzerinden kabul ettiklerini, mail ile dahi gonderilecekse @petronas uzantili mail adresine gonderilmesi gerektigini vs aciklamis.

http://www.petronas.com.my/pages/scam-notice.aspx

ozetle, linkedin'in bu olaydan haberdar olmamasi ve aklina esenin bu tarz islerden para kaldirabilecegi ihtimali tam bir skandal. ozellikle yeni mezun arkadaslari bu tuzaga dusurmek biraz daha kolay gibi dusunuyorum. onlara da burdan bir kac oneri;

1- hic bir kurumsal sirket ister chevron olsun ister ge olsun hicbiri gorusme icin sizden yol,su, elektrik parasi istemez. ucak biletinizi cebinize koyar, otelinizi ayarlar, sizi oyle davet eder.

2- sirket mailleri olur, gmail, hotmail, bokmail gibi hesaplardan kimse cv toplamaz. hele hele petronas :)

3- sirket logosuna, maildemi imzalara vs dikkat edin. linkedin'deki ilanda 300000 takipcili koskoca petronasin logosu yok

4- arastirin, farkli kaynaklardan da bilgi toplayin. sirketin kendi internet sitesinden check edin.
  • lubricant falan diyor zaten. iyi sakata gelinmemiş.*

tanım: ucuz atlatılmış dolandırıcılık.
  • (bkz: linkedout)

bizımla deyılsın....