şükela:  tümü | bugün
  • biraz once denk geldigim haklı serzenistir.

kaynak

edit: uye olmayanlar icin ekran alintisi

--- spoiler ---

teklifimdir. bütün yeni mezunlar vatandaşlıktan dahi atılsın. gönderilsin yurt dışına. onların ülkede ne işi var ki. belki bişeyler öğrenir gelirler. çünkü onlar daha konuşmasını bile bilmezler. onlar senelerce eğitim almamıştır çünkü. hep yan gelip yatmışlardır. hatta dövün yeni mezunları ! neden yeni mezunsun diye. gördüğünüz yerde ihbar edin yaşamasın onlar, ne de olsa her gittikleri yerde istenmeyen insanlar onlar. hatta bu yeni sistemde suç sayılsın "yeni mezun olmak" . bir de bunların kardeşi var "tecrübesizler " etnik grubu. bunlar daha tehlikelidir. artık yüzsüzleşmişlerdir. kovulsada gitmezler. bunlarıda içeri atmak lazım üç beş sene. belki tecrübe ! kazanırlar. bunu okuyan sevgili işe alımcı beyefendi ve hanımefendi ler . çok merak konusu bu biz istenmeyen grupların içinde; acaba sizler hangi gezegenden geldiniz? orda da eğitim öğretim 16 sene mi? ışınlanmayı buldunuz mu? dünyamıza nasıl alıştınız? siz yazın ben size dönerim. !

--- spoiler ---
  • aynı şeyleri hala düşünüyorum. çalışmama rağmen. bütün büyük şirketler google, facebook hep tecrübesiz eleman, yetiştirilmek üzere eleman ararlarken, bizim burda en az bir milyon yıl tecrübeli eleman aranıyor. gelişmez bu ülke, gelişemez.

(bkz: kariyer.net'te yayınlanan köle ilanı)

edit: açıklama gereği duydum. üniversite zamanı ben de yazları staj, sene içinde de özel ders veriyordum. fakat yine bir işe yaramadı. hatta stajlarını tecrübe olarak mı yazıyosun diyenler bile oldu.
  • (bkz: #67704915)

işte bu zihniyet yüzünden yeni mezunlar iş bulamıyor, insanlar üç kuruş paraya çalışıyor çünkü iş veren ne olursa olsun kendine bu kafada bir köle bulacağını biliyor. bu nedenle çalışana değer vermiyor.

zaten ülkede her iş niteliksiz adamların elinde. bak diyorsun şu dilleri biliyorum, şu okuldan mezun oldum, şurada 4-5 ay stajımı yaptım. başlangıç seviyesinde işe girebilirim. adam diyor ki tecrüben yetersiz. ulan amın oğlu başlangıç seviyesinde gircem işte diyemiyorsun çünkü şu yukarıdaki entryi yazan adam tüm öğrencilik hayatını köle gibi yaşamış.

işveren olarak başlangıç seviyesinde potansiyel gördüğün adamı işe alırsın. yeni mezundur bu adam ama eğitimi iyidir. bu adam benim şirketim için gelecekte değerli bir eleman olacak dersin. biraz sabır gösterirsin. ilk başta düşük ücret verirsin. yatırımı az yaparsın. istediğin adam olmazsa zam yapmazsın zaten. işin temeli budur.

öyle bir durumdayız ki 1-2 yıllık tecrübe başlangıç seviyesi oluyor. yani adam diyor ki 1-2 yıl para almadan köle gibi üç kuruşa çalış, sigortan bile olmasın. sonra iş bulursun. insanlar da buna tamam diyor, hatta utanmadan burada öğüt olarak yazıyor.

eğitime değil, köleliğe daha çok önem verilen bir iş hayatında da herkes eğitimini almadığı işi yapıyor. sonuç bugünün türkiyesi işte. hiçbir alanda ortaya değerli bir şeyler koyamıyoruz...

yok gerekirse üç kuruş paraya çalışacakmışsın, yok gerekirse mobbing'e bile tamam diyecekmişsin. al işte kafa yapısı bu. köleler, başka bir şey değil. beş para etmez bir zihniyet.

unutmayın bir kere yaşıyorsunuz, kendinizi olabildiğince bu zihniyetten soyutlayın.
  • bir keresinde endüstri mühendisi bir çocukla tartışırken de aynı buradaki tipler gibi argümanlar sunuyordu bana. tecrübesizsen ve okulda yaptığın çok iyi proje ve bildiğin çok iyi programlar yoksa mühendis olarak 1300 lira alırsın ben olsam bir kuruş fazla vermem falan diyordu.

çocuğa diyorum ki, güzel kardeşim; tamam tecrübesizsen tecrübeliye göre, bilgisizsen bilgiliye göre az maaş al. yalnız üniversiteyi bitirmişken neden açlık sınırının altında yaşa? adamın tek derdi tecrübesizlerin az para alması. tecrübeliysen para kazan ama yeter ki tecrübesiz ve kendini geliştirmemiş üniversite mezunları az para kazansın. bununla tatmin oluyor.

diyeceğim şu, yine ve her zamanki gibi, hem bu ülkenin elitleri tarafından söylenegelen, hem de hepimizin malumu olan "türklerdeki birbirini aşağı çekme kompleksi" baş gösteriyor. az önce rastlantısal olarak ilber ortaylı'nın bir videosunu izliyordum o da böyle bir şey söyledi. yahu bir üniversite öğrencisi okurken, mezun olduğunda iş bulabilmek için kendi alanıyla ilgili bir işte ücretsiz olarak çalışmak zorunda mı? eğer bulmuyorsa ve mezun olunca da kimse ona iş vermiyorsa bu onun suçu mu oluyor?

burada iyi eğitim vermiyor diye üniversiteyi suçlayabilirsin. işverenin kapitalizmin suyunu çıkarmasına tepki koyabilirsin. asgari ücretin açlık sınırının altında olmasını ve üretimin azlığını eleştirebilirsin. yalnız sen köle oldun diye başkaları olmuyorsa o insanı eleştiremezsin. öğrenciyken haftada üç gün ücretsiz çalışmak alkışlanacak şey değil. haftada üç gün bir projeyle ya da bir prototiple uğraşmıyorsun. haftada üç gün bir patronun altında karşılıksız kölelik yapıyorsun. ne için? pazarlamacı müşteri bulur, planlama işi değerlendirir teklif yapılır tasarım taslak hazırlayıp sunar değerlendirmeler sonucu proje çizilir satın alma yapılır üretime geçilir kalite kontrol sürecine girilir cart curt gibi bilgileri öğrenmek için.

ben de o zaman derim ki, sizin gibi adamlar yüzünden patronlar daha açgözlü ve hep daha fazlasını daha az maliyete istiyorlar. niye kabul ediyorsun haftada üç gün bedavaya çalışmayı lan? niye asgari ücrete mühendislik yapıyorsun? ondan sonra "suriyeliler 1000 liraya çalışıyor türklere iş kalmadı" diye suriyelilere laf etmeye hakkın kalmıyor o zaman. patron için ne kadar kendinden taviz verirsen başkalarının yolunu o kadar tıkamış oluyorsun olan bu. sen haftada üç gün kölelik yapınca işverenler bunu bir standart kabul ediyor. çok talep var ve yaşam zor ona eyvallah. yalnız boykot sadece ürün almamakla olmuyor. sen o işi o maaşa kabul etmediğinde de boykot yapmış oluyorsun. bu da bir tepkidir. kabul ettikçe daha fazlasını isterler.

buraya gelip kölelik yaptığını anlatıp övünenler var. aferin lan size. hayatımda bir sürü yerde çalıştım hiçbirinde de işyeri hayatımdan önce gelmedi. işyerinden çıktığım an işle ilgili her şeyi unuturum. bir an bile aklıma gelmez. bu kölelik zihniyetini kabullenmiş ve patronlar tarafından sindirilmiş adamlarsa gece rüyalarında iş görürler. izin olduğu halde işe giderler. arkadaşlarıyla iş konuşurlar. siz bulunduğu konumla övünen kölelersiniz lan tecrübeli çalışan değil.
  • işverenlerin kafası çok güzel. yeni mezun olursun istemezler, tecrübeli olursun maaş vermek istemez, düşük ücretlere çalıştırmanın formülünü ararlar. ha çalıştırdılar diyelim bu sefer de mesailerle verdikleri 2 kuruşun hıncını alır, mesai ücreti ödemezler.

adam olmayacak insanımız. sonra neden beyin göçü?
  • gerçekten de ne okuduğunu algılamayan birçok insanımız varmış.

ulan gerizekalı orada "yeni mezunum senelerce elim taşaamda gezdim. şimdi ise 10000 tl maaşla müdür olmak istiyorum ama bulamıyorum" demiyor ki kimse. ülkemizde işsizlik, özellikle de genç işsizlik büyük sorun. adamın derdi iş bulmak iş.

çıkmış kompleksli denyolar "beni senelerce siktiler ühüü ühüü, sen yeni mezun halinle 5000 tl maaş alacan he miiii yok öyle" diye ağlıyor.

ben sıfır tecrübeyle yöneticilik de yaptım arkadaşlar. en iyi performansla çalışılan dönemler bu dönemlerdir, ama millete zor gelir kendi çalışıyorum diye götünü yayarken tecrübesiz birinin gelip ortamı hareketlendirmesi. onların tecrübesi oyunculuktur genellikle. yeter ki üstünüz gençlere değer veren, onları eğitmeyi seven biri olsun. ancak ülkemizde böyle çok fazla insan yok ne yazık ki.
  • manyak mısınız nesiniz arkadaş? sanki herkes 2.01 ile zar zor mezun olmuş saçma sapan insanlar. hayır bunu diyen de tezgahtardan hallice birisi.

ötekisi mobbingi kanıksamış hatta gayet olabilir diyor. ağzınıza sıçabilirler he deyin geçin diyor. şaka gibi.

yeni mezunların işi çok zor ama gayet de yaran bi isyan olmuş.
  • yarmamıştır, üzmüştür.

yeni mezunun isyanını anlıyorum. 25 yaş altı ama 5 yıl tecrübeli. donanımlı ama o kadar da değil. işverenlerin değişik politikaları. her alan da öyle okurken çalışılacak gibi değil ki. lisansta okurken öğrenci(3 ya da 4. sınıf yazmışlar bi de) stajyer arayan sonra ay ama bize arka arkaya üç gün boş lazım öyle parça parça olmaz diyenleri gördüm mülakatta.

tecrübe için çalışmış olsanız da, alanınıza hakim olsanız da, iş işte bulunuyor. o ya da bu sebepten yeni mezunlar ne iş olursa kabul edip üç kuruşa sinir stres içinde çalışıyor.

gönül isterdi ki dediğiniz gibi olsun herkes için, çalışsaymış o zamanlar... hoş ben denedim.

yine de üniversiteden yeni mezun olacağıma meslek lisesi çıkışlı olmayı tercih ederdim çok sevdiğim mesleğime rağmen.

ek: tüik'e göre genç işsizlik oranı; 17.4
    tüik böyle diyorsa bu oranın çok daha fazla olduğuna eminim, yüksek lisans yaptığımdan ben işsiz değilim mesela kriterlere göre.
  • buradaki "nerd" tiplerin dediklerine sakın aldırmayın. yok bilmem 2.10 la mezun olup, tüm gün batak oynayıp, sonra iş isteyemezmişiz. hassiktir lan. mezun muyum? mezunum. 2.01 de olsa, 3.98 de olsa aynıyız seninle. şahsen çevremde, iş hayatında yürümüş gitmiş kişiler tamamen ilk profile ait. diğer nerd profil daha çok akademik hayatta başarılı olur. zira iş hayatı, çalışkanlığın yanı sıra pratik ve anı kurtaran çözümler de bulmanızı gerektirir. eğer çalışkansanız, ortalamanızın bir önemi yoktur. "çalışkan olmayan bir kişinin ortalaması da düşük olur" diye düşünenlere de, kafam rahatlıkla girebilir.

çalışkanlık, sorumluluk bilinci ile alakalıdır. mezuniyet ortalaması vb. ise kişinin kendi sorumluluğudur. üniversiteyi uzatmak da öyle. kişi haricinde kimseyi bağlamaz (eğer aileden para alıyorsa onları bağlabailir ama o da özel hayattır).

iş hayatı sorumluluğu ise, kendinizden çok ekibinize ait hissettiğiniz bir sorumluluktur. o nedenle ekip bilinci ile çalışabiliyorsanız, ilk olarak kendinizi değil de ekibinizi düşünüyorsanız, başarılı bir çalışan olursunuz. bu tür erdemlerin ise ortalama ile, bölüm birincisi olmak ile bir alakası yoktur.

bunu anlatın yeter. gerisi fasa fiso. şirketlerin, ortalama kasacam diye formül ezberlemekten beyni yanmış nerd sosyopat / psikopatlara değil, empati yapabilen ve iletişim kurabilen, pratik ve sosyal zekalı kişilere ihtiyacı var. bunu unutmayın.
  • işverenin her boku yaptırıp kariyer yapacaksınız diye kandırdığı enayilerin eleştirdiği durum. bedavaya da çalışacaksınız, her işi yapacaksınız demiş bir de, alanında tecrübe kazanması gerektiğinin fakında bile değil adam. ne gerizekalı, ezilmeye mahkum millet olmuşuz biz, bu kafalar olduğu sürece yeni mezun 2 yıl tecrübeli askerlik yapmış adam da arar bu patronlar.