şükela:  tümü | bugün
172 entry daha
  • her şeyden önce (bkz: de da ki mi eklerini bilmeyeni ciddiye alamamak)

kusura bakma güzel kardeşim, bir türkiye gerçeği bu. hatta türkiye’yi geç, bir dünya gerçeği bu. dünyanın hiç bir yerinde kimseye sadece üniversite mezunu olduğu için iş verilmez, bu böyledir. maalesef bizim gençlerimiz biraz armut piş ağzıma düş modundalar. eskiden ekmek aslanın ağzındaymış şimdi midesinde midesinde. formasyon alacaksınız, yüksek lisans yapacaksınız, dil bileceksiniz, sizi ön çıkaracak özellikleriniz olacak... vs. rakipleriniz çok güçlü. öyle düz taban diplomayla gidip hadi beni al dersen siktir bile yersin. üniversiteli arkadaşlarıma buradan sesleniyorum. maaşına, zorluğuna bakmayın; gidin part time bir yerlerde çalışın. emin olun bu bile yarın bir yere başvuru yaptığınızda işverenin gözünde artı bir puan kazanmanızı sağlar. hem çalıştım, hem okudum dersiniz. bir ton ücretsiz eğitimler, seminerler var internette. açın izleyin, okuyun. bir ton ücretsiz konferanslar, öğrenci kulüpleri var okullarda. gidin, katılın. hala yukarılarda ben itülüyüm, ben odtülüyüm gibisinden şeyler yazan götü kalkıklar gördüm. kardeşim sen hiçbir şeysin. anlıyor musun? hiçbir şey! okulunun adı sana bir artı değer katar, hepsi bu. istanbul üniversitesi ingilizce işletme mezunu çocuğu 2 aylık deneme süresinin ardından işten attı firmam. niye biliyor musun? asosyalin tekiydi, pratik zekalı değildi, iş çözmeye yatkınlığı yoktu, iletişimi kıttı. çok başarılı bir öğrenciydi ama sosyal hayatta sıfırdı. akıcı ingilizce konuşabiliyordu ama iki kelimeyi bir araya getirip türkçe konuşamıyordu. şimdi o çok kıymetli diplomasını yırtsın yırtsın yesin. noldu senin o caaaanım okulun? hiç olduuu, piç olduuu! ot gibi yaşarsanız, ot gibi ölürsünüz. bu gerçeği asla kafanızdan çıkartmayın.

edit: imla.