şükela:  tümü | bugün
  • "hakaret" adıyla filmekimi'nde seyirciyle buluşan lübnan-fransa yapımı film.

    bugün artık insansız bir tarih anlayışı gözden düştü. insan bir sayıdan ve istatistikten öte, yaşayan bir varlık olarak ele alınmaya başlanınca, tarihe bakış da değişti. işte bu film de, büyük bir tarihi gerçekliği, insanların gerçekleri yahut filmde geçen ifadeyle "insan doğası" üzerinden anlattığı için kıymetli. kitlelerin belirli hassasiyetlerine dokunulmak suretiyle nasıl bir anda birbirine düşebildiği, bir kıvılcımın bir ormanı nasıl kül edebildiğini görüyorsunuz bu filmde. balkondaki su borusunun sokağa akması gibi basit bir olaydan, tarafların katman katman yaralarını kaldırmaya uzanan bir hikâye var ortada.

    savunulan argümanların doğruluğu-yanlışlığı veya yanlılığıyla değil, adalet kavramını yüceltmesi ve geçmişle bir tür hesaplaşmaya davet etmesiyle hatırlayacağım bu filmi.
  • savaşın ve özellikle iç savaşın dünyadaki en berbat şey olduğunu, ortadoğu'nun büyük acılarla dolu ve karışmaya benzeri etkenkenlerden dolayı çok müsait olduğunu bizlere gösteren film. bir hakaretin başka büyük hakaretlere yol açarak bir ülke içinde çatışmaları ateşlemesi ana konuyu oluşturuyor. insanı alıp götüren, derin sorgulamalara iten ve bizi mahkeme salonunda kah suçlu kah hakim kah izleyen rolüne büründüren mükemmel bir yapım. ifade özgürlüğü'nün ortadoğu'da nasıl algılanabileceği, toplumun fay hatlarının sorumsuzca harekete geçirilmemesi gerektiği konusunda hepimize kayda değer şeyler gösteriyor. mülteci konusunu temel alması bakımından bizler tarafından çokça bilinen, duyulan ve belki de hissedilen endişeleri yahut bu doğrultudaki vicdan muhakemesi gerektiren konuları önümüze koyuyor. farklı bir tat, farklı bir deneyim.

    8/10