şükela:  tümü | bugün
 • karizmatik ve cok yönlü bir bilim adami. bilimde maydonoz olmadigi yer kalmamis diyebiliriz neredeyse.
  "the nature of the chemical bond, and the structure of molecules and crystals" kitabinin 1960 baskisi halen bir cok universite kitapliklarinda mevcuttur ve halen kullanilmaktadir.
  kendisi ilk iki adet "unshared" nobel ödülü alan zattir ayrica.

  pauling prostat kanserine yakalandiktan sonra gramlarca (bkz: askorbik asit) tüketmeye baslamis ve 20 küsür seneyi askin bir süre kanserin engellenemeyen sonunu geciktirmistir. öldügünde 93 yasinda idi.
  öte yandan askorbik asidin kanseri engelledigi/geciktirdigi daha istaplan(a)mamistir.
 • nobel peace odulu alan protein delisi kimyaci sahsiyet.
 • pnas dergisinde yayınlanmış özgün makaleleri için bkz. http://www.pnas.org/misc/classics1.shtml
 • çok iyi bir bilimci olduğu kadar iyi bir öğretmen olduğu da söylenir. yalınlığa ve anlaşılırlığa verdiği önemi makalelerinden görüyoruz.
  aynı zamanda gerçek bir aydındır. bertrand russell gibi aydınların başını çektiği russell-einstein manifestosunu imzalamıştır. radyoaktif sızıntıların korkunç sonuçları konusunda çalışmaları vardır. 1958'de o ve eşi birleşmiş milletler'e nükleer denemelerin sona erdirilmesi için 11 000 bilimcinin imzaladığı bir dilekçe sunmuşlardır. oluşan kamuoyu desteği sayesinde kruscev ve kennedy 'partial test ban treaty' anlaşmasıyla nükleer denemelere bir sınırlandırma getirmişlerdir. ancak nükleer denemeler gizli saklı da olsa devam etmiştir. (bkz: mikronezya ve pasifik'in nükleer tarihi)
 • 28 şubat 1901 doğumlu bilimadamı..

  1954 nobel kimya ödülü ve 1962 nobel barış ödülünü tek başına elde ederek dünyada "2 nobel sahibi" ünvanına sahip tek kişi olmuş.. [marie curie 1911'de nobel kimya ödülü'nü almış; 1903 nobel fizik ödülünü ise paylaşmış; tek başına alamamıştır; bu nedenle tek]

  19 ağustos 1994'te prostat kanserinden ölmüş; amerika'da defnedilmiştir..
 • 1931'de orbital hibritleşmesi kuramını ortaya koymuş, karbon elementinin dört değerlikli yapısını aydınlığa kavuşturmuştur. kimyanın kuramsal olarak ilerlemesinin son hamlesi kabul edilebilecek bir nevi son halkadır bu buluş.

  "kimyanın varlık sınırları içerisinde bilinmeyen birşey kalmamıştır" (bkz: kimya/@santa)

  1954 de kimyayı bitirdiği, 1962 de ise çok kral adam olduğu için nobel almıştır. kendisini severiz sayarız.
 • general chemistry diye yaklasik 1000 sayfalik bir eseri vardir. bu kitap, bence kimyanin kutsal kitabidir. her turlu ders kitabini siker atar. ayrica kitabin en sevdigim yonu, atlas gibi degil de kucuk sayfalara basilmasidir.
 • "iyi bir fikre sahip olmanın en iyi yolu, birçok fikre sahip olmaktır." demiş nobel ödüllü bilim adamı.
 • ...
 • en buyuk yanilgisi, dna'nin 3'lu sarmal oldugu dusunmesidir. bu 3lu sarmal modeli her ne kadar dogru olmasa da f.crick ve j.watson'un dna'nin 2'li sarmal oldugunu gosterirken esin kaynagi oldugu gorusu oldukca yaygindir.