• serverına entry girerken boklanan os.
  • ateş, tekerlek, buhar motoru, transistör, mikrodenetleyiciler, internet ve linux(git de yanında sayılabilir), insanlık tarihini kalıcı ve geri dönülemez şekilde değiştirdi.

bunu kabul etmeyen çağ dışı kalır dediretecek kadar önemli bir işletim sistemi çekirdeği.
  • linux başlığına gelip macos övmeye de utanırsın ya. ne bileyim hiçbir tanrı inancına sahip olmasan bile, terminal kalibresi falan saçmalarken ağzım yamulur diye bi çekinirsin ya. bu nasıl bir fütursuzluk, bu nasıl bi cahilliktir?

sadece tek başına gnome ekosistemi bile bir son kullanıcının ihtiyacı olan herşeyi ve fazlasını sunmaya yeter.

allahtan korkunuz ve dahi kuldan utanmanız yok. ancak yalancıya kötü şeyler yapmadıkları için ekşide atıp tutma özgürlüğünüz var.

e atıp tutun bakalım.
  • desktop tarafı ile ilgili konuşuyorum.

bu son kullanıcıyı nasıl tanımlıyorsanız artık, belki son kullanıcı değiliz kardeşim. belki daha fazlasını istiyoruz. nineler gibi browser kısayoluna çift tıklayıp, skype açıp konuşma değil bizim için bilgisayar denilen şey. macos cihazlar işim gereği var evde, işim gereği platform test süreci dışında kullanmıyorum. windows 11'in kapı gibi lisansı var evde onu da test dışında kullanmıyorum. hani paramız gücümüz imkanımız da yetiyor hepsine.

linux dağıtımlar parayla da geliştirilmiyor, parayla da satılmıyor zaten. son kullanıcı mı her ne sikimse onlar da kullanmayıversin. onlar olmadan bu zamana kadar kullananların arzu ve zevkleriyle harikülade seviyeye gelmiş. benim en pahalı cihazlarımda linux dağıtımlar kuruludur, yıllardır da mutluyum. pek de umrumda olmadı kimin ne kullandığı açıkçası.

linux'ü ayakta tutan bir pazar payı kaygısı olmadığı için sıkıntı yok. fakat milyar dolarlık şirketin milyarlarca lira yatırım yaptığı 45 senelik macos'un pazar payı 10% küsür olmuş yıl 2024. sonra macos kullanıcısı gelip pazar paylarına bakıp 3% linux os görüyor, son kullanıcıya hitap etmiyor ondan böyle diye bık bık bık ezikliyor kendince . e sen hitap etmişsin üstüne 45 yıl hayvan gibi paralar harcayarak pazarlama yapmışsın da 10% küsür kapmışsın pazardan. steam'de oyun desteği windows'dan sonra linux sistemler geliyor, macos orayı da linux desktop'lar kadar domine edememiş mesela. pazar paylarına bakıp, macos kullanıp, desktop'da linux tarafına yargı dağıtacak bir durum olduğunu düşünmüyorum.

ha bana soracak olursan banane falanca linux dağıtım kullanıyor mu, kullanmıyor mu. kullanmasın kardeşim. tabiri caizse çok da sikimdeydi. biz linux kullanıcılarının öyle bir kaygısı yok, bize bir faydası yok çünkü. linux'ün hisselerini aldık da sen kullanınca yükselmiyor yani. sen olsan da aynı, olmasan da aynı.
  • macos övmek için yanlış başlık. son kullanıcıya hitap ediyormuş, virüs bulaşmıyormuş, güvenilirmiş. yani şimdi ben bir çocuğa kum havuzu dışında hiçbir yerde oynayamazsın diye kısıtlarsam doğal olarak sakatlanma yaralanma olmaz. başka çocuğu da sokaklara salsam parka bahçeye git kafana göre takıl desem başına belalar gelir. işte macos kum havuzudur yaptığın şeyler kısıtlı olduğu için zaten ne yapabilirsin maksimum? sana sunulan neyse onu kullan gerisini kurcalama.

macos dandik değil bu arada. gereksiz de değil. herkesin ihtiyacına göre dizayn edilmiş sistemler var. macos da bir ihtiyacın ürünü windows da. herkes ihtiyacına yönelir. fakir linux kullanmaz korsan windows kullanır bunu bile bilmiyorsunuz. linux'u power user ya da nerd dediklerimiz kullanır (genel olarak)

atıp tutarken fanatik olmayın artık ya.
hesabın var mı? giriş yap