• sınav sorularını hazırlamak için : libreoffice
    pdf bölme, ekleme, silme vs. işlemler için : pdf arranger
    ekranda soru çözümünüzü kaydetmek için : simplescreenrecorder
    uzaktan eğitim için : zoom
    uzaktan yardım için : teamviewer
    ekrandaki görüntünün tamamını veya bir kısmını bir iki tuş kombinasyonuyla almak için : screenshot(mint'te kurulu geliyor)
    resim düzenleme için : pix(mint'te kurulu geliyor)
    gibi temel yazılımlara terminal vs'yi açmadan ulaşabilirsiniz. çoğu ücretsiz ve özgür yazılım, taş gibi çalışıyorlar. buradaki kalıplaşmış saçmalıklar gözünüzü korkutmasın. bunlar bir öğretmenin ihtiyacı olacak şeyler ve yıllardır kullanıyorum. eğer grafikerseniz de ınkscape, blender, krita, gimp, mypaint gibi muhteşem yazılımlar da var ve size tavsiyem photoshop, illustrator, 3ds max vs. yerine bunlara alışmaya çalışın.
  • insanin hayal dunyasinin genislemesine neden olan, bu sicaklarda bir bardak ayrandan sonra en faydali 'bir sey'. dar vakitte sorun cozen, hayat kurtaran becerikli 'sey'.
  • dil fanatiklerinin laciverti olarak işletim sistemlerinin fanatikleri gösterilebilir. kullanamıyorsan bok atma veya kullanmamışsan kullandığın birşeyi göklere çıkarma. ihtiyacına göre kullan
  • harika bir işletim sistemi..en azından benim için böyle. bir işletim sistemini neden kullanacağınız , nasıl bir beklenti içinde olduğunuza bağlı..kullanıcı dostu değil fikri de yoruma açık, benim için gayet kullanıcı dostu.

ben hem windows server , hem de linux üzerinde server yapılandırıp kullanan birisi olarak net bir şekilde linux diyorum. çünkü linux , windows gibi sizi kısıtlamaz , optimizasyonundan daha iyi verim alırsınız , abuk subuk alakasız servisler kullanıp kaynağınıza abanmaz. daha az kaynakla daha çok iş yaptırır gibi gibi bir çok şey sayabilirim.

linux kullanıyorsanız bir çok uygulamayı ve servisi manuel yapılandırırsınız , linuxun olayı bu zaten. windowsta 2 tuşa basıp dns yapılandırmanın benim adıma bir keyfi yok.

kısaca terminal ekranı insanı mutlu ediyor dostlarım.
  • yapamadığı ne var ile başlayan ve sonunda distroların en güzel ekran görüntüleri ile biten tartışmalara konu olan çekirdek.
  • (bkz: #111026411)
  • bakın size birşey söyleyeyim; şuanki şartlarda adobe ürünleri, autodesk ürünleri gibi endüstriyel yazılımlar linux'e release yapsa, sektördekilerin önemli bir kısmı linux'e geçer.

kullanıcı deneyimi dediğiniz şey distro ile ilgilidir, linux elinde işlemci ve anakartla oynayan bir nerd için de distro'ya sahip; power'a basayım, işimi halledip çıkayım diyen biri için de distroya sahip.(bkz: zorin os) (bkz: mint) (bkz: elementary os).

sizin o sürücülerle yaşadığınız sıkıntı windows lisanslı aldığınız bilgisayarla ilgili, ubuntu lisanslı resmi olarak linux destekleyen dell, asus, lenovo gibi markaların dizüstü, desktop bilgisayarları var. yada toplama linux konfigrasyon listeleri var. windows lisanslı makinaya macos kurunca da saçınızı başınızı yolarsınız, o yüzden de hackintosh için adamlar bilgisayar topluyor.

ha bilgi sahibiyseniz yine windows lisanslı bi makinaya linux kurabiliyorsunuz bile, değilseniz uğraşmam diyorsanız da bi zahmet paranıza kıyıp bi linux destekli bilgisayar alın. bakın dell'in açıklaması. bakınız lenovo'nun linux destekleyen ürünleri için resmi açıklaması.

hem ayranım dökülmesin, hem götüm sikilmesin. oldu canım, linux senin evindeki milyar tane donanım olasılığından birinin tüm sürücülerini yazsın, otomatik kursun, desteklesin. bunu microsoft yapmadı şimdiye kadar, donanımları üreten firmalar kendileri windows'u hedef alıp sürücü yazdılar. bunu yapabilen dünyada parayla satılan bi işletim sistemi de yok.
  • (#111140499)

türkiye gibi bilgiye erişim haklarının türlü yollarla sınırlandırılmalara ya da sansürlere maruz kalma ihtimalinin epey fazla olduğu ülkelerde hiç şüphesiz giderek kullanımı artacaktır.
  • windows kapandi "gorunebilir" ama kapanmis gorunup de sadece uykuya yatmis ise, evet her zaman sorun yasarsiniz. bu linux ile ilgili birsey degil. windowsu kapatirken asagidaki senegi kullanarak shutdown etmekte fayda var:
    /s /t 0
  • merakımdan ubuntu kurup tekrar geçiş yapmak istedim. kurulumdan sonra herşeyimi kurdum, disk boyutunu küçültmem gerekti. sistem açık haldeyken ubuntu bunu yapamıyormuş, ne zaman linuxa geçmeye çalışsam farklı distrolarda başka başka salak sulak sorunlarla boğuşuyorum. ulan zorla geçmek istesemde olmuyor.
hesabın var mı? giriş yap