şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şuradan izlenilebilecek çin malı distro.

  son sürümü olan 12.12 ubuntu 13.04 tabanlı. ddm adlı kendi yazdıkları bir masaüstü ortamını kullanıyorlar. ddm ne yazık ki yıllar önce tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş olması gereken compiz'den güç alıyor. dock'u işlevsellik açısından windows 7'nin dockuna benzese de şekil olarak bence daha iyi. yine system tray'e koydukları kendi yapımları widget'lar da gayet sanatlı olmuş. bunun yanında çoklu masaüstü desteği ve expose benzeri bir pencere değiştirme olayı da var.

  sadece masaüstü ortamı değil yazılım merkezi, müzik oynatıcı, ekran görüntüsü alma zımbırtısı için de kendi mamülleri olan programları kullanmışlar. ofis süiti olarak da standart libreoffice'in yanına bir de kingsoft office'i koyarak vatandaşlarına selam çakmışlar.

  system settings adlı yine kendi mamülleri olan denetim masası şekil ve şemal olarak ağır windows çakması olsa da işimizi gördüğü için kendisine pek laf ettirmiyor.

  bir de onu bunu bırak da, videodaki şarkı çok iyi lan. seçenin ellerine sağlık.

  http://www.linuxdeepin.com/index.en.html
 • varsa kullananların görüşlerini merak ettiğim, ubuntu 14.04'ün yerine kurmayı düşündüğüm linux dağıtımı.
 • son 2 yıldır çeşitli linux distrolarını kullanan biri olan benden yüksek puan almayı başarmıştır efendim. ubuntu,linux mint ve elementrayos'tan alamadığım verimin kat ve kat fazlasını sunuyor. tasarım olarak elementaryos'taki kadar sade ve şık bir teması olmamasına karşın gerek desktop environment gerekse desteklenen uygulamaların stabilitesi ve windows uygulamalarının sisteme entegresinde oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar.

  sevilesi bir distrodur kendisi. yayalım, gelişmesine katkıda bulunalım.
 • daimi linux kullanıcısı olmasamda yıllar önce ilk tanıdığım gelecek linuxdan beri zaman zaman farklı dağıtımları* kurar denerim. hatta öyle ki bugünlerde sabah kurduğum manjaroyu akşam ubuntuyla değiştirdiğim, ya da akşam kurduğum debianın yerine sabah arch linux kurduğum bile oldu (bunlarla sınırlı değil liste daha uzun aslında) hepsini de az çok kurcaladım en basitinden komple güncelleyip spotify, steam vs kurdum firefox kullandım vs. ama nedense pek içime sinmediği için deneye deneye buraya kadar geldim.

  tesadüf eseri bulduğum dağıtımı indirdim isosunu dd ile usb diske yazdırdım ve eski dandik bilgisayarıma kurdum bir de ne göreyim, böyle güzel görünümlü ve kullanışlı ve az kaynak tüketen bir linux dağıtımı görmemiştim. her şey son kullanıcı düşünülerek hazırlanmış. steam, spotify, google chrome yüklü geliyor. yani çok uğraşmayayım sistemi kurcalamak değil kullanmak istiyorum diyenler için ideal.

  ve fakat benim kullandığım eski dandik bilgisayarıma galiba kullandıkça fazla geldi zamanla yavaşladı (bir kaç gün kullandım) üzgünüm ama manjaro şimdilik benim için en iyi çözüm gibi duruyor.
 • harika bir distro.
 • şu an windows platformunu terkederek kendisini kuruyorum. umuyorum ki, memnun olacağım ve izlenimlerimi zamanla buraya aktaracağım.

  başlangıç

  program kurulumu ve terminalle yaşadığım sorunlara yakında değineceğim.

  yakında tamamen windowstan kurtulmak üzere...

  ilk hafta

  ölüyorum zannettim, photoshop nerde, gom nerde ya da "ulan tıklayarak yükleyemiyorum" falanlar...

  ikinci hafta

  "basit düşün ona göre yaşa" modundayım ve yavaştan terminali de kullanmaya başlayınca gerek kalmadığını farkettim, gayet de stabil ya.

  - detaylar bir sonraki haftaya... görüşmek üzere. -

  ikinci ay bitmek üzere, birkaç sorunlu yanları var ama, en sevdiğim yönü istediğim programı terminal'den kurabiliyor olmam. arayüzünde birkaç sinir bozucu sıkıntı var, örnek vermem gerekirse:

  cihaza bağlı sürücüleri görüntülemedeki sorun

  arayüzündeki bu hatalara her ne kadar sinir olsam da, daha iyi bir arayüze sahip bir distro bulamadım henüz...

  üçüncü ay

  küfür edilesi hatalar veren bir sistem, ama geçtiğimiz iki ay içinde yerine kurabileceğim bir manjaro vardı ama, internet sorunu yüzünden vazgeçmek zorunda kaldım.

  neyse, yerine kurabileceğim bir dağıtım bulamadım henüz.

  birkaç ay daha idare ederim artık.

  dördüncü ay

  üç gündür upgrade sonrası -sanırım- oturum kapatma ya da yeniden başlatma işlemleri yapıldığında, parola girişi sonrası tekrar oturum açılışına atan işletim sistemi.

  sonuç: birkaç gün daha idare ederim ama, manjaro deepin'e geçmeyi düşünüyorum.

  bir aydır falan manjaro deepin 17.0.6 kullanıyorum. upgrade sonrası dde uyumsuzluğu ile ilgili bazı sorunlar var fakat manjaro software manager'dan, aur aktif edildikten sonra deepin-session-ui-manjaro yüklendiği takdirde çözülebiliyor ve enfes bir manjaro deneyimi yaşatıyor.

  on birinci ay

  archman deepin ile beraber mutlu mesut yaşıyoruz. yakında kendisini termetmek üzere.
 • wuhan deepin technology co., ltd tarafından geliştirilmekteymiş. çinli bir firma olması sebebiyle bu distroya şüpheyle yaklaşırım.
 • deepin desktop environment ve bir dizi kendilerine ait uygulama, özellikle de ubuntu software centre devasa bir facia iken karşılaştırılarak "işte uygulama mağazası böyle yapılır!" gibi ifadelerle haklı olarak avantajları sayılmış, çinli bir şirkete ait linux dağıtımı.

  lakin yan uygulamalarını gerçekten sevdiysem de, deepin masaüstü yerine budgie (solus - pisi'yi devam ettiriyorlar) veya pantheon (elementaryos) öneririm veya hepsini bir kenara atıp direkt ubuntu mate. en azından yıllar içerisinde, dağıtımından ayrı olarak deepin masaüstü deneyimlerim gnome üzerinde pek bir avantaj sağlamadığı yönündeydi. gnome bileşenleri yine gnome bileşenleri. fakat muhtemelen en büyük avantajı o memory leak'ten kurtulsa arka planda gereksiz yer kaplamasından geçilmeyen (belki değişmiştir bu durum, şikayet etmiyorum) gdm yerine lightdm kullanıyor olmalarıydı - ki umuyorum durum hala böyledir, canonical lightdm'i harcayacağı için belki vazgeçebilirler.

  cinnamon'un bence hala üstün yanları fazla pek çoğu karşısında.
  lxqt hariç. lxqt is our shephard, thy shall not want.
 • ufak tefek bugları dışında, gerçekten iyi bir dağıtım. arayüzü ve özelleştirme seçenekleri çok hoş. spotify, steam gibi üçüncü parti uygulamaların ön yüklü gelmesi güzel bir detay. mağazası da çok iyi. ama uygulamaların sürümleri pek güncel değil orada. tecrübeli linux kullanıcılarının mağazadan indirmek yerine apt-get kullanmasını tavsiye ederim.
 • sanırım kullandığım en iyi linux dağıtımı. en işlevsel demiyorum, en stabil de demiyorum, efsane de demiyorum, hepsinden yetecek kadar var son kullanıcı için.