şükela:  tümü | bugün
 • linux'ı paketleri tek tek derleterek kurduran dağıtım.distro*ların çok şişmesi sonucu minimal sistem isteyenlerin linux'ı.artıları sistemin daha hızlı olması, az yer kaplaması, tüm kontrolün kullanıcıda olması, eksileri kurmak için harcanan birkaç gün, dağıtıma ek olarak kurmak istediğiniz her programın istediği libraryleri tek tek kurmanızın gerekmesi.

  http://www.linuxfromscratch.org/
 • "bir linux sistemi nasil calisir?" soruna yuzeysel de olsa lezzetli bir cevap verebilecek dagitimsi.

  kernel panic beklerken login promptu gosterip camdan atlatabilecek sey.
 • programlari kendi istediginiz ozelliklere gore derledigniz, bu sayede istemediginiz ozellikleri kapatip istediginiz ozellikleri acabileceginiz, eger ileri seviyede geek ve bir miktar da mazosistseniz kurulumundan delicesine zevk alabileceginiz, en guzel linux. ideal hobi.
 • ks. lfs
 • ilk kurulumlarda cildirtacak kadar sinir sahibi eden fakat yogun isyuku altinda calisacak makinelerde veyahut sadece tek duze isler yapacak makineler yaparken kurulabilecek en hizli sistemlerden biri dir. package manager ile olusturuldugunda upgrade imkani saglar. boyle bir sistem olusturulmadan dusunulmesi gereken bir soru vardir; acaba aki bokunu kapatacak mi, kazandiracagi zaman, getirecegi hiz acaba benim bunla ugrastigim zamana degmeyecek mi?
  bir de su vardir ki eger linuxu daha iyi ogrenmek istiyorsaniz bir kez calisir halde lfs kurmakta cok fayda vardir.
 • simdi ne oldugunu hatirlamadigim bir programin readme dosyasinda belli dagitimlar icin karsilasilabilecek sorunlarin cozumu yazarken linux form scratch basligi altinda linux from scratch kullanacak kadar bilgili ve tecrubeliyseniz zaten cikabilecek sorunlari kendi kendinize cozebilirsiniz, o yuzden yok size support yaziyordu.
 • muhtemelen sheldon cooper'ın linux kurma yöntemi.
  edit: sheldon cooper'ın favori linux dağıtımının ubuntu olduğuna dair mesajlar geliyor. bir bölümde öyle dediğini biliyorum. fakat sheldon gibi birisinin ubuntu yerine bunun gibi bir yöntem izlemesi akla daha yatkın geliyor.