şükela:  tümü | bugün
  • kullanışlı bulduğum ubuntu tabanlı bir dağıtım.
  • nane tadında linux. (biri yazacaktı, ben olayım dedim.)
  • yubantu zaten yeterince ferda anıl yarkın bir isimken, türevlerinin daha ebel isimlendirilmesi kullanıcı sayısı konusunda fazla hırslı olmadıklarını düşündürüp baştan şansını kaybediyor, kanımca. naneli sakız mı çiğniyoruz, çam sakızı ağdayla bacaklarımızdaki kılları mı alıyoruz yoksa işletim sistemi mi kullanıyoruz? bu arada windows'a da eşzamanlı bokumuzu sıçratalım ki taraftar feveranı sanmasınlar.

+abi ben vindovs yedi kullanıyorum sen ne kullanıyorsun?
    -o da sorulur mu? elbette linuks mint!

karanlık günler bekliyor bizi.
  • http://linuxmint.com/ adresinden çekilebilecek olan linux distrosu. ayrıca farklı damak zevkleri için farklı çeşitleri mevcuttur, şukela.
  • universal sürümü gnome'la birlikte gelmekte ve benim gözlemleyebildiğim kadarıyla da daha güzel programlar içeriği dışında ubuntudan çok da farklı bir şey sunmamakta. bunun sebebi de muhtemelen ubuntu tabanlı bir dağıtım olması.

performans açısından universal editiondan üstün olan xfce sürümünü yüklemek için "xfce community edition"ı çekmelisiniz sayfasından. açıkçası xubuntu'dan çok farklı mı bir fikrim olmasa da hem performans hem program içeriği hem kullanım kolaylığı açısından memnun kaldım ben. xfce'nin gnome'dan fersah fersah farklı olduğunu da düşünmüyor, eski bir sisteme sahiplere bu versiyonu tavsiye ediyorum. unix admin bayanlara selam ederim.
  • her ne kadar gereksiz dese de kesinlikle "root" parolası olmadan kurmamanız gereken linux dağıtımı. root parolası her terminal işlemi yapacağınızda size üst üste sorulacaktır ve boş giriş yapma denemeleriniz başarısız olacaktır. sudo komutuna bağlı kalmaktansa root'tan işlem yapmak en iyisidir.
  • yedinci sürümünü, gloria kod adı ile yayınlamış linux dağıtımı.
  • sakız markası olsa daha çok getiri sağlayabilecek linux dağıtımı, her nedense hep sakız çağrışımı yapıyor ben de bu nane mevzuu
  • son sürümü olan gloria ile root kullanıcı konusunda bir değişikliğe gitmişler, arıtk kurulum sırasında girdiğiniz parola root parolanız olarak atanıyor. kazara benim gibi /etc/'ye chmod 666 çekip de ana kullanıcıyı /etc/ okuma izinsiz bırakırsanız diye bilginiz olsun.
  • irlanda orijinli bir distro mint. ben hiç kullanmadım aslında. ama son zamanlarda yükselen linux distrolarına baktığım vakit epey dikkatimi çekiyor. windows dünyasından kurtulan enduserlar için aslında gayet leziz ve bir nevi meksika sınırı. ubuntu ve debian temelli bir dağıtım. fluxbox, gnome, kde, xfce desktop seçenekleri de sunuyor mint. son 1 yılda da en çok tercih edilen 2. linux dağıtımı. görüntülere bakarsanız ne denli güzel bir şeyle karşılaşacağınızı görebilirsiniz.

http://upload.wikimedia.org/…/7b/linux_mint_4.0.png