• garip olmayan sıradan bir durum.

bilgisayar satın alan kullanıcıların yüzde 90'ı işletim sisteminin ne olduğunu bile bilmez. onların tek önemsediği google, facebook, twitter, instagram, skype vb. uygulamaları açıp açmaması olduğundan dolayı linux popüler değildir.
  • kendisi programcılar arasında yeterince yaygındır.
  • bir çeşit alışkanlık olarak yorumlasak fena olmaz hatta windows dayatması diyelim. piyasaya bakarsanız, ağırlıklı olarak windows işletim sistemini görürsünüz, hemen hemen her bilgisayar sistemi windows ürünü ile gelmekte. mac zaten dağıtım alanından ayrı bir dünyadır onu geçiyorum. çok az bilgisayar sistemi linux ile piyasaya sürülür. onlar da genel olarak freedos olduğundan dolayı en azından birşey yükleyelim mantığı vardır.

benim için her program ücretsiz bu arada. sistemimde bir tane bile lisanslı program göremezsiniz. alayı crack'li çünkü.
  • 20 küsür yıldır linux'tan ekmek yediğim için beni ilgilendirmeyen tespit
  • korsan yazılımların fazlalığını düşünürsek windows da ücretsiz bizim millet için.

linux güzel bir sistem. daha stabil olduğu aşikar fakat yazılım açısından yetersiz olması çoğu kişinin tercih etmeme sebebidir nazarımda.
  • yayılmadığı bilgisine kim, nasıl ulaşmış çok merak ettim açıkçası.

var mı acaba ispatlanabilir türden bir istatistiksel değer...
  • misal linuxta vs. program yüklerken sudo apt falan bi şeyler çekmeniz gerektiğinden mütevellit ortalama bir kullanıcının "bu ne amk" demek suretiyle mahallenin bilgisayardan anlayan çocuğuna crackli windows yükletmesine vesile olacağı için linux o kadar popüler değildir.
  • gören de windows kullanıcılarının hepsi çatır çatır lisans ücreti ödüyor zanneder.
  • türkiye için konuşacak olursak, zamanında basit seviyede ilkokulda alınan bilgisayar derslerinden tutun günümüz devlet dairelerinin tamamına kadar windows üzerinde çalışılması sonucu ortaya çıkmış durumdur. bir yandan da zaten ücretli olmadığı için yayılamadığını düşündürür.
  • microsoft'un başarısıdır. windows'un kullanıcı dostu yapısı, şirketler için sağladığı teknik destek ve özellikle de office yazılımları o kadar başarılı ki insanlara yeni bir bilgisayar alırken 100 dolar gibi ekstra bir ücreti ödetmeyi başarıyor.
hesabın var mı? giriş yap