şükela:  tümü | bugün
  • varlik bilinci ve bir baskasinin varliginin bu bilinci nasil sarsabilecegini yavas yavas, gunluk basit sahneler ve muthis karakter tanimlamalari ile anlatan, okurken film izler gibi canli bir sekilde sahneleri canlandiran ve aradan yillar gecmesine ve oyle abarti bir sahnesi olmamasina ragmen hala o resimlerin ve hislerin kafada kalmasina sebep olan romandir.
  • olga kosakiewicz, simone de beauvoir ve jean paul sartre arasındaki ilişkiyi anlatan başarısız roman girişimi.
  • "bayan misafir" anlamına gelir. en sonki "e" olmazsa, "erkek misafir" tabi..
    bu derece cinsiyetçidir fransız arkadaşlar, ama renk vermezler, o ayrı.
  • 1943 yılında basılan roman, türkçe'de 1972 yılında bertan onaran çevirisiyle ve "konuk kız" başlığıyla yayınlanmıştır.
  • --- spoiler ---

alamayacağından fazlasını vermek isterdim sana. ve insan içtense, vermek, aynı oranda istemenin bir başka türlüsüdür.

--- spoiler ---

güzel olana dokunmama isteği haklı bir istek . bundan sonrası için daha fazla yazacak bir şey bulunmuyor .

not : kitabı bit pazarında çok uygun bir fiyata bulmuş olmam benim için ayrı bir güzellik.
  • kitapta yazarın konserlere gidilmesine yaptığı eleştiri ilgi çekicidir. yazar, insanın belli bir saatte müzik dinlemeyi planlayıp konsere gitmesini anlaşılmaz bulmaktadır.
  • sevgili simone de beauvoir ' in ilk kitabı .
    okumaya başlar başlamaz beni saran ve bilinç altıma inanılmaz şekilde etki etmiş , okumamın üzerinden günler geçse de hala kitaptaki olayların film şeridi gibi zihnimde yer ettiği sarsıcı kitaptır. kitabın giriş kısmında yer alan söz aslında bütün kitap ve yaşanacaklar hakkında size ipucu verse de , belli bir yere gelene kadar , sözün bu amaç doğrultusunda seçildiğini farketmiyorsunuz. farkedip şöyle bir önsöze baktığınızda ise her şey yerine oturuyor.
    --- spoiler ---

her bilinç, karşısındakinin ölümünü izler - hegel

--- spoiler ---

ayrıca kitabın arka kapağını okuduktan sonra ,jean-paul sartre ' a ait olan " cehennem başkalarıdır " sözünün bizim minnoş facebook iletilerimiz için değil de , tamamen bilinç , varlık ve varoluş üzerine yazıldığını anlayıp bir güzel aydınlanıyorsunuz.
  • 'ne anlamı vardı bütün bunların? diye düşündü ansızın. az önce soyunma odasındaki gibi, bir boşluk hissetti midesinde. böyle anlarda hep aynı anı gelirdi aklına; bir akşam provence' da yürüyüşe çıktığında kocaman bir örümcek görmüştü. örümcek ağacın birinden sarkan bir ipe tırmanıyor, sonra azar azar kendini aşağı bırakıyor, daha sonra tüketici bir sabırla yeniden tırmanıyordu, ve öylesine yalnızdı ki; insan bu direngen yürekliliği nerden aldığını merak ediyordu.'
    ..

'geçen gün beni çok etkileyen bir söz ettin. duygularımı zamanın, uzayın dışına koyduğumu ve yıpranmamaları için onları yaşamaktan kaçındığımı söyledin. biraz olsun haksız bir sözdü bu ama aslında şöyle davranıyorum galiba: kendimi her dakika başka bir yerde kabul ediyorum, dolayısıyla özel anların önemi kalmıyor.'