şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • messi ile diğer futbolcuların arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz. genç bir futbolcu düşünün 10’lu yaşlarda. bu futbolcunun “ben geleceğin messi’si olacağım” dediğini hayal edemezsiniz. diyorsa da inandırıcı gelmez, deli bu herhalde falan diye düşünürsünüz. ama aynı kişinin mevkisine göre “ben geleceğin ronaldo’su olacağım.” ya da van dijk’ı olacağım demesi gayet normaldir. bu oyuncular da çok başarılı, çalışkan ve yeteneklidirler ancak ulaştıkları nokta ulaşılabilir, hayal edilebilir bir seviyedir.
  • 6oat.
  • öyle bir oyuncudur ki bence emekli olmadan lionel messi ödülü dağıtılmaya başlanmalı ve emekli oluncaya kadar bu ödülü kendisi almalıdır.
  • bu gece 6. kez aldığı ballon d'or ödülünden sonra yaptığı balkon konuşması ve türkçe tercemesi aşağıdaki gibidir:

'me acuerdo que para mi primer balón de oro vine a parís con 22 años, con mis tres hermanos, era algo increíble, ahora 10 años después estoy en un momento diferente, muy especial en mi vida personal con mi mujer y mis tres hijos, que me acompañan junto con mi hermano y un sobrino. como decía mi mujer en el mensaje, en todo este tiempo nunca dejé de soñar, de seguir queriendo crecer, de seguir mejorando día a día y sobre todo disfrutando del fútbol. gracias a dios puedo hacer lo que amo desde que tenía uno o dos años y dios quiera que me queden varios años más para seguir disfrutando. soy consciente de la edad que tengo y estos momentos se disfrutan muchísimo más porque se va acercando el momento de la retirada y es difícil. repito, si bien me quedan varios años más, en estos momentos parece que el tiempo vuela y que pasa todo muy rápido. espero seguir disfrutando del fútbol, de mi familia, de los rivales y de esta vida que tengo. muchisimas gracias y buenas noches.'

'22 yaşımdayken, üç biraderimle paris'e ilk altın top ödülümü almaya geldiğimi hatırlıyorum - inanılmazdı. şimdi 10 yıl aradan sonra farklı bir anın içerisindeyim, özel hayatımda çok anlamlı - karım ve üç çocuğum abim ve yeğenimle birlikte bana eşlik ediyorlar. mesajında [oyuncular için hazırlanan kısa videolara atıfta bulunuyor] karımın da dediği gibi, tüm bu zaman zarfında hiç hayal etmekten vazgeçmedim, inanmayı bırakmadım, gün be gün daha da iyi olmaya çalıştım ve her şeyin ötesinde futboldan keyif aldım. allah'a çok şükür bir ya da iki yaşımdan beridir sevdiğim şeyi yapabiliyorum ve inşallah keyif almaya devam edeceğim birkaç yılım daha kaldı. yaşımın farkındayım ve bu anların tadını daha da bir çıkarıyorum çünkü emeklilik vakti yaklaşıyor ve [kabullenmek] çok güç. tekrar ediyorum, işler yolunda giderse birkaç yılım daha kaldı. bu anlarda öyle görünüyor ki zaman uçup gidiyor ve her şey çok hızlı geçiyor. futboldan, ailemden, rakiplerimden ve sahip olduğum hayattan keyif almaya devam etmeyi umuyorum. çok teşekkür ederim ve iyi geceler'.

bu konuşmanın hüzünlü ve buruk tonundan işkillenen gazeteciler törenden sonra 'emeklilik' meselesini ve barcelona'daki geleceğini sordular. bu soru üzerine lionel messi:

"la gente del barça me conoce y sabe que no hay problema con esos temas, más allá de lo que diga un contrato. lo que siento por este club va mas allá de cualquier papel y firma. repito, es simplemente porque quiero estar bien mientras esté en el barça y pasa por ahí, no por otra cosa".

dedi. yani türkçe mealen:

'barça'dakiler beni tanırlar ve bilirler ki bu konularda, kontratın söylediğinden öte, herhangi bir problem yok ortada. benim bu klüp için hissiyatım herhangi bir sözleşme ve imzanın ötesindedir. tekrar ediyorum, basitçe barça'dayken iyi olmak istediğim için [öyle dedim], başka bir şey değil'.

tekrar hayırlı olsun.
  • arkadaş benim anlamadığım ve messi, ronaldo gibi adamlar için üzüldüğüm bir nokta var. bu insanların bazılarının rüyasında bile göremeyeceği sayısız başarı varken en büyük başarısı çaylaklıktan çıktıktan sonra yazar oldum diye entry giren insanların böyle adamlara çöp, boş, vasıfsız demesi.

sadece futbolda değil her alanda böyleyiz. bir karşıt olmadan kendini iyi hissedemeyen insanlarla karşı karşıyayız. kendinize gelin.
  • ballon d'or'u hak etmiş midir bu yıl? hak etmiştir. peki, ondan daha çok hak eden başka aday var mıydı? evet, vardı. virgil van dijk, ama hem savunma oyuncusu, hem de lobisi yok.
    onu izlemek her daim keyifli, ama izlediğim en kötü yılıydı sanırım. ispanya ligi'ne çöp derim, gerçekten geçen sezon real madrid de dahil olmak üzere 15 takım çöptü. en kötü yılında bile bir çok ofansif oyuncunun 10 yılda yaptığı istatistikleri yapabilmiştir o da onu güzel kılan yönü.
  • bu adamı izleyebilen futbol adına en şanslı kişilerdendir, ben bu kadar yetenekli birinin daha geleceğine asla inanmiyorum, yaşım 36.

bir ballon dor daha kazanan dünya yıldızı.
    bence, "gelmiş geçmiş" en iyi futbolcu.
  • inanılmaz yetenekli bir futbolcu ancak lobisi sayesinde bu ödülü önce sneijder’in hakettiği yılda onun elinden, şimdi de dijk’ın elinden aldı. bu yıl hakettiğini düşünmüyorum.
  • fifa20'de ağzıma sıçtı pezevenk. 6-5 yenildiğim maçta 5 gol attı yavşak.
    ronaldocuyum artık ulan, ölümüne ronaldo.
  • 2014'ten beri lobicilik faliyetleri ve dünyada artan popülizm sayesinde hak etmediği ödülleri ve ünvanları toplayan futbolcu.

tanımdan sonra açıklamaya geçelim. messi'yi ilah olarak anlatanların şöyle bir problemi var: güzellikleri sayıyorlar ama kötü yanlarının hepsini görmezden geliyorlar. bunu da ağır bir ikiyüzlülük ile yapıyorlar. liverpool maçında messi'nin neler yaptığını anlatan link koymuş yazarlardan biri. link bu: tık.

ama videoyu yapan da bir messi severi belli ki. ikiyüzlü. şu pozisyon videoda nedense yok: tık. internete girip liverpool ile olan maçın özetini izlerseniz de bu pozisyonu göremezsiniz. çünkü koymazlar. konuyu illaki messi oynadı ama arkadaşları atamadıya getirecekler çünkü. madem kendisi bir tanrı, o pozisyonu atacak. amcık amcık çalım atmayacak, atacaktı. konuyu orada kapatacaktı. ama ne ilginçtir, o bu şu atamadı diye sürekli aklanıyor. böyle bir pozisyon da yok.

adama tanrı diyorsunuz; ama sonra dembele atamadı, higuain kaçırdı diyorsunuz. o nasıl tanrı lan?

tanrımız sağlam bir lobici:

2014 dünya kupasında gruplardan sonra tek bir gol atamamış, asist de yapamamış olmasına rağmen turnuvanın oyuncusu seçildi. james 6 gol 2 asist, müller 5 gol 3 asist üstüne kupa almış olmasına rağmen ne hikmetse turnuvanın oyuncusu bu lobici seçildi. buraya bir dipnot düşelim: messi'nin dünya kupası grupları dışında gol atmışlığı yok. finallerde ortadan kayboluyor. copa america finallerinde kaybolduğu gibi.

2017, efsane 6-1'lik psg maçı. 2 gol 1 asist ile maçı çeviren neymar olmasına rağmen insanlar neymar'ı siktir edip penaltıdan gol atan messi'yi omuzlarında taşıdılar. neymar da zaten bu sebeple ayrılmak istedi. klasik bir popülizm örneği.

2018, 44 maçta 44 gol atan ronaldo. bu 44 gole 4 kupa sığdırmış, şampiyonlar ligi gol kralı olmuş olmasına rağmen ballon d'or'u modric'e kaybetti. halbuki buradaki yazarlara sorarsak bu ödül skora katkıya göre veriliyor. öyle olmalı yani, değil mi? o zaman 45 gol 18 asist ile senenin en skorer ismi, yine sadece la liga ve ispanya kupası alan messi'ye neden vermediler bu canım ödülü. hmm çok ilginç. acaba bu ödül şeye veriliyor olmasın: lobiye ve popüler olana?

2019, yıllardır aynı messi. şampiyonlar ligi bir önceki sene gibi rezillik. milli takım hezimet. 50 bilmem ne gol atmış. geçen sene de attı. yine sadece la liga ve ispanya kupası. ama geçen sene ödülü alamayan adam bu sene alabiliyor. neden? şampiyonlar ligi gol kralı olmuş. canım ya. rakiplerinden biri şampiyonlar ligi almış, öbürü seria a kazanıp milli takımı ile bir tane daha kupa kaldırmış. ama kupa kaldırmadan gol kralı olan hem de bunu 12 golle yapan adam yılın en iyisi seçildi. bir önceki sene 15 atıp kupayı kaldıran adam ise alamadı.

messi, son 2-3 senedir gerzekçe bir popülizmin baş aktörü. yana sıradan bir pas verse ayakta boşalan severleri var. 2015'ten beri kulüpler bazındaki en iyi kupayı kaldıramamasına ve milli takımı ile hiçbir başarısı olmamasına rağmen sanki en başarılısı oymuş gibi davranıyorlar. sorarsan barcelona kötü. 3 sene üst üste şampiyonlar ligi alan takımla aynı ligde olup şampiyon olan barcelona bu he. o kadar kötü yani.

2019 yılında aldığı ballon d'or, artan popülizmin ve lobiciliğin bir eseridir. kendisi bile sevinmedi. yıllardır en iyi olmamasına rağmen en iyi muamelesi yapılmasının ekmeğini bugün "yine" yedi. sürekli rezil olmasına rağmen hala ve hala eleştirilemiyor; levante'ye attığı goller ayakta alkışlanıyor.

and içtim. kendisi futbolu bıraktığı zaman kına yakacağım. futbol, bir lobiciden ve yan paslarına boşalan vasıfsızlardan kurtulmuş olacak. popülizm bu hayatta en nefret ettiğim şeydir. kimse messi'ye yeteneksiz ya da balon demiyor. ama hakettiğinden fazlasını alıyor ve buna kimse sesini çıkarmıyor. hatta 2019'da onu en iyi seçen de gazeteciler.

senden kurtulmak için sabırsızlanıyorum.