şükela:  tümü | bugün
 • ozu soya fasulyesinden elde ediliyor..cildin yaslanmasını geciktirip aynı zamanda cilde nem veriyor..
  kozmetik sektoru cocugu lizozomun kardesi..
 • lipid olarak adlandırılan ve bir ya da iki su bazlı emolyent damlacığını çevreleyen bir yağ bileşiminden oluşan mikroskobik bir küredir. lipozom cilde yedirildiğinde, kornea tabakası boyunca emolyenti serbest bırakır.
 • lipozomlar hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemlerdir. 0.02 - 3.5 mikrometre çapında küresel veziküller olup, lipit tabaka ve sulu faz olarak iki kısımdan meydana gelirler. lipit tabaka fosfolipitlerden oluşur. hidrofilik ilaçlar sulu fazda, lipofilik ilaçlar lipit tabakada tutularak taşınırlar. tek tabakalı ve çok tabakalı lipozomlar mevcuttur. günümüzde kanser kemoterapisi, gen tedavisi ve kozmetik alanlarında lipozom uygulamaları vardır.
 • lipit çeperli, sabun kabarcığını andıran, içi sıvı maddeyle dolu miniyuvar. yapı ve hücre zarı dolu bakımından doğal hücrelere benzedikleri ve çok küçük oldukları için hücre zarından kolayca geçer ve istenilen ilaçları ya da biyolojik etkin maddeleri hücrelere taşırlar. doğuştan bağılıklık yetersizliği durumunda lipozomlar enzim ya da lenfokin taşıyarak bağışıklığı arttırırlar.lipozımlar damar çeperlerinden geçemediklerinden yanlızca damariçi yoluyla kullanılır.
 • buna bir reseptör yerleştirdin mi o zaman sadece hedef hc.'ye gider.işte gen transferleri için yoğun bir şekilde kullanılırlar.

  lipozom temelde bir hc membran modelidir.ve membranlar amfipatikttir.membranlar asimetriktir.

  su mebranı en kolay geçen maddedir.en zor geçenlerde iyonlardır.içlerinde de en zor na+ geçer.

  ayrıca flippaz bu fosfolipidlerin dışarıdan içeriye hareketini artıran bir prot.'dir ve eritrositlerde iyi tanımlanmıştır.
 • biyolojik dokularla uyumlu ve biyoparçalanabilen sıvı preparatlardır.
 • pişmanlıktır. şu sıralar benim hazırladıklarım beni deli ettiği için doktoradan sonra hayatta çalışmam diyorum ama kendisi ile bu kadar haşır neşir olduğum için aramızda duygusal bir bağ da gelişti, arkamı dönemem istesem de.
 • onlarca farklı formülasyonunu hazırladığım, tamamen biyouyumlu olması açısından minnoş, öte yandan düşük stabilitesi ve ilaç hapsetme özelliği gibi dezavantajları sebebiyle belalı olan bu ilaç taşıyıcı sistem ile ilgili şuraya iki dize bırakmak istiyorum:

  hidrofilik ilaç candır,
  lipofilik ilaç başa beladır.
 • lipozomlar amfipatik yapıya sahip küçük veziküllerdir. içerdikleri hidrofilik ve hidrofobik bölgeler nedeni ile suda ve yağda eriyen molekülleri taşıyabilme özelliğine sahiptir. bir nevi suda ve yağda eriyen ilaçları taşıyan bir molekül.
 • birkaç nanometre çapında bir sabun kabarcığını andıran, içi sıvı maddeyle dolu lipit çeperli miniyuvar. lipozomun çeperi, yapı bakımından doğal hücre zarına benzer ve onunkine benzer biçimde davranır. hücre zarlarını kolayca geçebilen lipozomlar istenilen ilaçları veya biyolojik etkin maddeleri hücrelere taşıyabilirler. örneğin, doğuştan bağışıklık yetersizliği hallerinde lipozomlar, hücrelerin içine enzim yada lenfokin sokmaya ve bu yoldan bağışıklığı artırmaya yararlar. bazı antijenler bir lipozom içinde vücuda verildiğinde etkileri on kat artar.

  günümüzde lipozomların en önemli uygulama alanı, tropikal ülkelerde görülen layşmanyoz (kala-azar) hastalığıdır. tatarcık denen sineğin sokmasıyla insan geçen layşmanya adlı bir hücreli asalak, genellikle karaciğere yerleşerek iç kanamalara neden olur. bu hastalığı tedavi edebilecek tek ilaç çok zehirli antimon tuzlarıdır. lipozomlar sayesinde damardan verilen antimon tuzları, doğrudan karaciğere gider. böylece klasik tekniklere oranla 700 kere az doz kullanılabilir. halihazırda lipozomların uygulanmasındaki tek güçlük, bunların damar çeperlerinden geçmemesi, dolayısıyla yalnız damariçi yoluyla kullanılabilmesidir.

hesabın var mı? giriş yap