şükela:  tümü | bugün
  • lir kuşu yer yüzündeki her sesi taklit edebilirmiş. bu kuşlardan özellikle birinin ustalığı, tuhaf, sessizliğin taklidiymiş. sessizliği, en ince detayına kadar, en hassas bir şekilde icra edermiş. bir diğerinin ustalığı da, işte sessizliği tam taklit edebilen o kuşun sesinin taklidiymiş. öyle ki, sessizlik, sessizliğin taklidi, ve taklitçinin taklidi arasındaki farkı duymaya muktedir kimse yokmuş o ormanda. ilahi siz lir kuşları.
  • syrinx kaslari en gelismis otucu kustur. yeldegirmeni ugultusundan elektrikli testere sesine, araba alarmindan pompali tufek patlamasina, kopek havlamasindan bebek aglamasina kadar neredeyse her turlu sesi taklit edebiliyorlar...

(bkz: lyrebird)
  • hatun uğruna araba alarmını bile taklit edebilen kuş. ne geldiyse başımıza bu hatun sevdası yüzünden geldi dedirten kuş...
  • muhteşem bir ses taklit yeteneğine sahip kuş. kuyruğu açılınca lire benzediğinden bu ismi almış. hatta "tabii ve mekanik seslerin her ikisini de taklit eder. ve eşsiz bir potpuri şeklinde birleştirir." diyor vikipedi.

edit: "mekenik" ne demekse artık.
  • bbc belgeselinde görülen, yeteneğin olması ama kullanacak beynin olmamasınının ne tip sonuçlara yol açabileceğine örnek bir kuş.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/lir_kuşu
  • çıkarttığı tüm sesleri anlayabilir, nereden duyduğunu tümevarımla bulabilir, kuşa hak verebilirim. fakat lazer tabancası sesi çıkartmasını hakikaten aklım almıyor, şurada duymuştur diyerek bir senaryo üretemiyorum. bir çocuk, ormana, kampa lazer tabancası getirmiştir düşüncesini, gerçekçi bulmayı başaramıyorum. yüzlerce nesneyi, aklımda ormanla eşleştirebiliyorum, bir ayakkabı çekeceğini, bir ütüyü, bir radyo antenini, fakat lazer tabancası, aklımda hava boşluğu, devre kopukluğu yaratıyor.
  • güney avustralyalı , duyduğu sesleri inanılmaz derecede taklit eden mükemmel bir kuştur.görünüşü belki hiç çekici gelmez ama onu sesini duyduğunuzda hayran olursunuz.inanılmaz ama orman da ağaç kesmek için çalışan testere sesinden kameraların objektif sesine kadar taklit edemeyeceği ses yoktur ...
  • genetik sampler. tazmanya da yaşıyormuş. şaka gibi.
  • seinfeld melodisini benden daha iyi çalan kuş türü.. marcus miller halt etmiş yanında.. facebookta gördüm inanamadım.. orijinal sesleri birebir çıkarıyor bu kuş..
  • ilk önce the life of birds belgesel serisinde adam akıllı kayda alınan bu kuşun görüntüsü, çok sonraları yine bir derleme seri olan great wildlife moments'da en iyiler arasına seçilmiştir. doğada duyduğu sesleri taklit edebilme yeteneği inanılmazdır.
    (bkz: lirkuşu)

hesabın var mı? giriş yap