şükela:  tümü | bugün
  • önce lisans sonra ön lisans okuyan kişilerin sınava girememesi durumu. burada kronolojik sıra değil en yüksek sıra kıstas alınıyor. şöyle bir şey var, kişi önce ön lisans sonra lisans okusa idi, son diplomasının tercih edilmesi kabul edilebilirdi.

dininden çalışma saatlerine kadar her şeyi şekil şartlarıyla çizilmiş ülkede bu da normal ya, şimdi söyleyeceğim şey işin saçmalığını açıklıyor:

önce lisans okumuş aday zaten bu süreçten memnun olmadığı için ikinci okul olarak ön lisansı tercih etmiştir. kişi zaten o mesleği icra etmek istese diğerini okumaz. okumuşsa ve sevmişse, oradan atanmasının önüne geçiyorsun. ben mali müşavirim mesela. 3 sene sonra yeminliyim. mesleği yapmak istemedim, düz memur olmak da. sağlık bölümü okudum, odyometri. çok da güzel bir üniversite hastanemiz var. hastalar elimi sıkarak güler yüzle ayrılıyor, yenidoğanları titizlikle test ederken anneler bir an bile endişe duymuyor. bu sene 80 puanın altında atama yapıldı. lisansta o puanın üstünde açıkta kaldığım zamanı bilirim. şu anda devlet hastanesinde çalışmak olanağımı devlet kendi keyfince engelliyor. sağlıkta mülakat da yok oysa, girme şansımız var.

sana ne arkadaşım 4 yıllık okudum diye bana bunu diretiyorsun? okumamış adamlar memleketin başına geliyor, biz burada 2 yıl ekstra okuyup sevmediğimiz alana hapsediliyoruz? okumadım say, iptal hakkım da mı yok lisans diplomamı? saçmalık. 2 seçenekten biri tercih edilmeli dersin, aday seçer. yerine seçemezsin. bu kadar basit. ben özelde de çalışırım, ileride sistem değişirse gene girer, ömrüm boyu girdiğim her sınavı verdiğim gibi onu da veririm ama bu saçmalığı da, kimse açmamışken, burada dillendirmem lazım. aynı durumdan muzdarip kişiler gelir yazar, belki bir fark yaratmış olunur.