şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi aile içi evlilik gibidir.

  bu durum sağlıksız çocuklara gebe olabilir, aman dikkat.
 • yalama tiplerin planladıkları akademik kariyer planı için güzel bir olaydır. kadro kovalamayı severler. :)
 • vizyon darlığına sebep olabilir. farklı ekoller görmekte fayda var.
 • bu durumun artı ve eksileri mevcuttur. genel anlamda hocaları tanıdığınız ve bildiğiniz için pek problem yaşamamanız bir avantaj olarak ifade edilebilir. diğer açıdan bakıldığından hep yanı bakış açısına sahip hocalar olduğu için sizi bir şekilde sınırlayabilir. ama bunu da çok okuyarak iyi araştırarak aşabilirsiniz. benim açımdan hepsinin farklı üniversitelerde yapılması daha mantıklı. farklı bakış açılarına sahip hocaları tanırsınız. farklı bir akademik çevre oluşturabilirsiniz. farklılıklar güzelliklerimizdir..
 • o okulda yardoç, doç, prof ve emekli olmakla devam ederse bal kaymaktır. çok sayıda örneği bulunur.

  adamlar okulun tarihçesini kaynakçasını geçmişteki en kıl detaylarını sırlarını biliyor yemin ederim.
 • o üniversitede size kadro sağladığı bilgisi her üniversite için geçerli değildir.

  örneğin; odtü'de yl ve doktorayı yaparsanız sizi diplomanızı aldıktan sonra mezunu olarak ağırlamak dışında hiç bişey yapmaz. post-doc'a gidip bi süre daha öğrenci olabilir sonrası için hayal kurmaya devam edebilirsiniz.
 • amaç akademisyenlik ise, boğaziçili bunu yapmaz, yapması tercih edilmez üniversitece.
 • ülkemizde, halihazırda akademik kadroda olan birçok akademisyen için geçerli olan durumdur. devlet üniversitelerinde akademik kadro bulmak isteyen görece tembel tipler de bu yolu seçerler. yüksek lisansa kabul alması zor bir alanda iseniz, doktorada kendi üniversitenizde kalmak daha kolaydır. fakat her üniversite kendi stratejisini belirler. aşağıda birkaç üniversitenin tutumunu yazacağım. verilen örnekler, tecrübelerimden ve alım sürecini takip ettiğim üniversitelerin sonuçlarından yararlanılarak yazılmış örneklerdir.

  not: verilen bilgiler, sosyal bilimler ve eğitim bilimleri enstitüleri için geçerlidir. özellikle elt ve eğitim programları için dikkate alabilirsiniz.

  sakarya üniversitesi: burası bir devlet üniversitesi olup, aynı zamanda ticarethane olan sayılı üniversitelerden biridir. sadece kendi öğrencilerini alır. her program için 50 tl gibi bir başvuru ücreti vardır ve liste yayınlandıktan sonra kendinizi enayi gibi hissedersiniz. mülakat sürecinde, ön değerlendirmede en üstte olan aday bilim sınavından "10" alıp elenebilir.

  kocaeli üniversitesi: başvurular online olup en azından ön değerlendirme adildir. iş mülakata geldiğinde, kendi öğrencisini almaya eğilimlidir.

  trakya üniversitesi: kendi öğrencisini almak istemez ve alımları adil bir şekilde yapar. genelde her şey şeffaftır.

  akdeniz üniversitesi: kendi öğrencilerini desteklerler. alımlarda hiç sınava girmeyen insanların alındığını görmeniz mümkündür ve bu ne sürprizdir ki söz konusu öğrenciler kendi lisans mezunlarıdır.

  süleyman demirel üniversitesi: kendi öğrencisini almak istemez ve alımlar adildir.
 • vizyon darlığı ve ucuz maaşlı demirbaş olma yolunu açacaktır.