şükela:  tümü | bugün
  • astalavista gibi servisler varken bir cok insanin yapmadigi yazilim kullanma sekli. isin dogrusu*. sokakta 2 milyona satilan bi programa 500$ vermenin gereksiz oldugunu dusunenlerin yapmamasi, yine de bsa dan korkan firmalarin ve belki de kisilerin yapmasi gereken eylem. o adam bu programi yazmak icin o kadar ugrasmis, gonlum razi olmaz 2 milyona kullanmaya diyorsaniz gidin lisans alin. lisansli yazilim kullanin*
    (bkz: bsa)
  • soz konusu program ile is yapip, para kazanan firmalarin mutlaka yapmasi gereken sey. turkiyenin ekonomik sartlarinda ev kullanicilarinin bu isi yapmamasi bir nebze mazur gorulse de sirketlere aynı tolerans taninmamalidir.
  • yasal program almak icin 15 gun beklemeniz gereken, firmalarin orjinal programi kopya cd de verdigi ulkemizde
    uygulanmasi zor olan olgu
  • artik sirketlerde zorunluluk olmaya baslayan hadise. bsa istanbul disindaki sehirlere pek ulasamaz diyolar ama yine de temkinli olmak lazim.
  • open source kavramı ve gnu olduğu sürece başarmak zor olmayan kavram..
  • bsa'dan baskına gelen yetkililerin önlerine her bilgisayara ait lisans dökümlerini koyup tabiri caizse göt ettiren sorumlu davranış.
    ofise nasıl olsa bir tane bile olsa kaçak yazılım vardır ve şimdi gerecem ulan ortalığı havasıyla giren bsa'cı abilerin, dosyalara bakınca suratlarındaki şaşkın ifade biraz da "keriz mi bunlar" içerse de, tuzu kuru olmanın haklı küstahlığı bu şaşkınlığı bertaraf eder.
  • (bkz: general public license) ile gayet mumkun olan davranis bicimi.
  • durust olmanin her zaman dogru olmadigi bir durum. soyle birsey olmustu. sene 998. calistigim sirkette lab aletlerini kumanda icin elemanlara basit windows pencere
    yaptirmam gerekmisti. kullandiklari compiler tarih oncesinden kalma, compatibility problemleri cikiyor visual c filan neyin gerek. internetten bakiyorsunuz fiyatina, basic edition 200 dolar. pekala alalim bari diye ariyorum sirketi, turkiye'deki temsilcimizden alabilirsiniz diyorlar. sasaali bir sirket, ismi lazim degil. orayi arayinca da ellerine dustuk ya:

m- malesef tek basina satmiyoruz, visual studio paketi icerisinde geliyor. icinde sunlar sunlar var.
    b- hmm peki visual basic belki ise yarar ama java mava gerekmez. neyse baska care yok galiba, sardirin bir tane basic edition
    m- malesef basic edition satmiyoruz. professional veya enterprise edition var. professional edition 1600 dolar, enterprise 2200.
    b- ama nasil olur internette...
    m- professional edition ile yaninda su su paketler geliyor ama
    b- bu isin baska yolu olmali?
    m- ama bence siz enterprise edition alin, web sayfalarinizi otomatik tasarlarsiniz
    b- yahu ben web sayfasi tasarlamiyorum, tek ihtiyacim visual c, emin misiniz, bakin sayfanizda fiyati bile var, yapmayin 200 dolardan 2200 dolara ciktik
    m- yapabilecegimiz birsey yok efendim. turkiye'deki musterilerimize o sekilde satamiyoruz.

sonucta ne yapildi dersiniz? isin boyle dandik birsey yuzunden gecikme maliyeti bin dolari asacak - olmasi gereken maliyetinin 7 katina (bir de indirim yaptilar sagolsunlar!) sistemimizi profesyonel edisyon ile guncelledik. yasasin bsa, yasasin lisansli yazilim!
  • forum forum gezenin batıda alışkanlığa dönüştüğünü göreceği bir davranıştır. hakkaten de bir adam "ehe ben onu kullanmadım ama param olunca alacağım, çok methini duydum" diyebiliyor, paşa paşa sırasını bekliyor, parayı denkleştirince de yazılımı satın alıyor. sebep de bence bariz. gelişen bir ülkede yaşayan ve beyaz yaka olma hayalleriyle motive olan bir insan da hayatını idame ettirmek için pazarlanabilir belirli becerilere sahip olmak zorundadır. bunun yolu, sanayi ekonomisinin çarklarından ziyade, bilginin alıp satıldığı bir klikin içine dahil olmaktır. çünkü bir öncekinin bir parçası olmak, onu batılı kuzenlerindeki muadil şartlardan daha alçak bir mertebeye getirecektir. bunun sonucunda, gelişen toplumdaki birey kendisini verilen zaiyat, gavurun tabiriyle "victim" olarak görecek, ve bu becerileri özümseyebilmek için öyle çok da hırsızlık gibi gelmeyen lisanssız yazılım kullanma yollarına başvuracaktır. bugün programcı olacak, tasarımcı olacak, zırt olacak zurt olacak adam gidip cebit fuarında iki mouse tıklatıp bu becerileri kapamaz. zaten kapanlar da önüme aha adobenin makromedyanın otodeskin lisanları diye çıkamaz, kimsede böyle bir yanda duran 7-8 bin dolar mevcut değil. endüstri standardı diye herkesin ağzına bişiyi pelesenk ederseniz, işini aşını isteyen insanın kapınızı kırıp buzdolabınızla uzaklaşmasındansa lisanssız yazılım kullanmasını tercih ediniz. dünya böyle.

(bkz: frenk sıcacık evden bildirdi)