• yazılım şirketinde çalışıyorum, bildiğin yazılım yapıp satıyoruz ama ihtiyacımız olan bazı yazılımlara firma para vermek istemediği için korsan kullanmak durumunda kalıyoruz. böyle de bir ikiyüzlülük var yani. mezun olmadan önce öğrenciye ücretsiz yazılımın çok ekmeğini yedim, maaşım adam gibi bi rakam olduğunda birçoğunu da satın alacağım ama, şu an ikiyüzlüyüm.
  • durust olmanin her zaman dogru olmadigi bir durum. soyle birsey olmustu. sene 998. calistigim sirkette lab aletlerini kumanda icin elemanlara basit windows pencere
    yaptirmam gerekmisti. kullandiklari compiler tarih oncesinden kalma, compatibility problemleri cikiyor visual c filan neyin gerek. internetten bakiyorsunuz fiyatina, basic edition 200 dolar. pekala alalim bari diye ariyorum sirketi, turkiye'deki temsilcimizden alabilirsiniz diyorlar. sasaali bir sirket, ismi lazim degil. orayi arayinca da ellerine dustuk ya:

m- malesef tek basina satmiyoruz, visual studio paketi icerisinde geliyor. icinde sunlar sunlar var.
    b- hmm peki visual basic belki ise yarar ama java mava gerekmez. neyse baska care yok galiba, sardirin bir tane basic edition
    m- malesef basic edition satmiyoruz. professional veya enterprise edition var. professional edition 1600 dolar, enterprise 2200.
    b- ama nasil olur internette...
    m- professional edition ile yaninda su su paketler geliyor ama
    b- bu isin baska yolu olmali?
    m- ama bence siz enterprise edition alin, web sayfalarinizi otomatik tasarlarsiniz
    b- yahu ben web sayfasi tasarlamiyorum, tek ihtiyacim visual c, emin misiniz, bakin sayfanizda fiyati bile var, yapmayin 200 dolardan 2200 dolara ciktik
    m- yapabilecegimiz birsey yok efendim. turkiye'deki musterilerimize o sekilde satamiyoruz.

sonucta ne yapildi dersiniz? isin boyle dandik birsey yuzunden gecikme maliyeti bin dolari asacak - olmasi gereken maliyetinin 7 katina (bir de indirim yaptilar sagolsunlar!) sistemimizi profesyonel edisyon ile guncelledik. yasasin bsa, yasasin lisansli yazilim!
  • türkiye'de yazılım fiyatlarının gelir düzeyine endeksli görece yüksek olarak algılanmasından mütevellit durumdur. tabi bunun yanında devletin lisansı koruyucu önlemler almaması ve bu durumu hiç takmaması da etkilidir. çünkü türkiye'de ne bir silikon vadisi vardır haklarını savunacak ne de evrensel hukuk kuralları vardır haklarını arayacak.
  • (bkz: winrar)
  • open source kavramı ve gnu olduğu sürece başarmak zor olmayan kavram..
  • soz konusu program ile is yapip, para kazanan firmalarin mutlaka yapmasi gereken sey. turkiyenin ekonomik sartlarinda ev kullanicilarinin bu isi yapmamasi bir nebze mazur gorulse de sirketlere aynı tolerans taninmamalidir.
  • yakinda cloudun da daha cok kullanilmasi ile daha cok yapilacak olandir.
  • (bkz: general public license) ile gayet mumkun olan davranis bicimi.
  • bsa'dan baskına gelen yetkililerin önlerine her bilgisayara ait lisans dökümlerini koyup tabiri caizse göt ettiren sorumlu davranış.
    ofise nasıl olsa bir tane bile olsa kaçak yazılım vardır ve şimdi gerecem ulan ortalığı havasıyla giren bsa'cı abilerin, dosyalara bakınca suratlarındaki şaşkın ifade biraz da "keriz mi bunlar" içerse de, tuzu kuru olmanın haklı küstahlığı bu şaşkınlığı bertaraf eder.
  • artik sirketlerde zorunluluk olmaya baslayan hadise. bsa istanbul disindaki sehirlere pek ulasamaz diyolar ama yine de temkinli olmak lazim.
hesabın var mı? giriş yap