şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman yonetmen wim wenders'in ilginc bir yapimi (1995). filmin carpici muzikleri madredeus grubuna aiitir.
 • (bkz: lizboa)
  mariyya
  lizboa/ boa/ sim siyah saçlı kadın/ mariyya/ bir masal söyle bana/ kan nasıl çıkmadı taştan/ o ölen kimdi/ mariyya/ öleni bilmem/ buna şarkı derler/ lizboa/ ben bir şarkıyım/ atlas denizlerinden geldim/ önümde dalgalar vardı/ arkamda dalgalar vardı / arkamda dalgalar/ dalgalar bitince / bende biterim.
  asaf halet çelebi
 • bugünün sinetek kızılırmak gösterimi. sesler, görüntüler bir filmde de daha içinizin gitmesine olanak sağlıyor. lizbonun hiç de süslü olmayan şehrinin gözalıcı manzaralarıyla beraber, konu olan evin, mum ışığında boyalı duvarlarının, içine girilip altı çizili şiirler okunan yatağından mı bahsetmek gerek yoksa filmdeki yönetmen frederichin sepia imajlarından mı, winterın el yapımı ses efektlerinden mi. senaryosunun arkamda oturup ota boka gülenleri neşelendirmiş olmasının dışında derinliklerine inenler için de çok özenle hazırlandığını, insanın tek başınayken ki anlarını iyi bir mahremiyet planlamasıyla aktardığını söyleyebilirim. sözü bitirmek için; dekordan gürültüye, kısa bir 'film dersi' denebilecek, gecenin en önemli projesi.ille de (bkz: wim wenders)
 • wim wendersın akdeniz kültürüyle kuzey avrupa'nın farklarını anlatan 1995 yapımı harika bir film.
 • "görüntüler dünyayı satıyor artık winter ve ben buna uymayacağım."
  sinemanın tanıklığıdır film çekmeyi bırakan friedrich'in cümlesi; görüntülerin işlevindeki değişime tanıklık etmek. m. de oliviera'nın film içindeki konuşması da aynı tanıklıktır. görüntülerin delicesine hızlanışının karşısında zayıf düşen sinema çılgınlığa ayak uydurmaktansa araya mesafe koyarak (çılgın kalabalıktan uzaklaşarak) yavaşlıkla direnir.
 • aklına geldikçe içinden ılık bir rüzgar estiren film. şehir filmlerini oldum olası sevmişimdir. madredeus'un müzikleri ile eşsiz bir bütünlük oluşturmaktadır. izledikçe izleyesi gelir insanın, hayaller kurdurur.
 • bu filmi edinebileceğim bir yer bilen arkadaş varsa çok sevinirim.