şükela:  tümü | bugün
  • başınıza bir iş geldiğinde, lise arkadaşı nerdesin diye sorar; üniversite arkadaşı nasıl oldu diye.
  • başınıza bir iş geldiğinde, lise arkadaşı " senin kafana sıçıyım yaraaam" der; üniversite arkadaşı "bunu nasıl yapabildin? inanamıyorum sana" der
  • mezun olduktan sonra genelde ikisiyle de görüşülmez.
  • mezun olduktan sonra bazen lise arkadaşlarıyla görüşülür. üstünden 10 sene de geçse hâlâ o samimiyet korunur, öyle gelir insana. seneler sonra oturup görüşsen bir yerde çok koyu muhabbet yaşanır, tadı damağında kalır o muhabbetin.
  • her ikisi de bir anaokulu arkadaşı samimiyeti taşımaz.
  • ikisinin yeri de ayrıdır. lisede kurduğun sağlam dostluklara üniversite ortamında edindiğin dostu / dostları ekleyebilirsen ne mutlu sana.
  • çok yakın lise arkadaşı samimidir, neticede en rezil ergenlik dönemlerinize şahit olmuştur, yokluğu aranır. üniversite arkadaşı, üniversite bittikten sonra yokluğunu arattırmayabilir.
  • lisede insan birbirinin en dengesiz, en salak halini gördüğü için lise arkadaşlıkları daha bir sağlam olur. karşı taraf hayatı boyunca bir daha o denli ergen olmayacaktır çünkü. en kötü halini görüp arkadaşlığa devam ettiğin insanı ömür boyu hayatından çıkarmazsın.
    üniversitede ise kafa dengi adam bulursun. eğlenirsin, gezersin, tozarsın ve üniversite bitince o eylemler de son bulur.
  • gündem oluşturmak istediğinizde lise arkadaşı inci sözlük'ü üniversite arkadaşı ekşi sözlük'ü kullanır. gerçi ekşi sözlük'ün yönetim kadrosunda özellikle hukuk kısmında liseliler var ama neyse bu konu dışı
  • genelin dışından olaya bakılırsa aslında pek farkı olmaz. eğer senle aynı frekanstan biriyse, iyi gününde-kötü gününde yanında olduğunu gördüğün bir insansa ha lisede tanışmışsın ha üniversitede fark etmez. aynı samimiyet yakalabilir.

genel olarak lise arkadaşlığı bir başkadır. lise daha katı kuralları olan bir eğitim kurumudur ve ister istemez okuduğunuz o 3 veya 4 senede yakın arkadaşlarınızla üniversitede yaşayamayacağınız badireler atlatıyorsunuz. okuldan kaçmak, okula dışarıdan yemek sokmak, yoklama kağıdıyla oynama, hocalarla derste yaşanılan olaylar, müdürle yaşanmış zorluklar, yenilen dayaklar, herkesi tanıyan hafif kilolu merve gibi daha aklıma gelmeyen bir çok unsuru lisedeki arkadaşınızla beraber yaşamış olduğunuz için lise arkadaşlığının tadı bir başkadır. başlıkta ilkokul olsaydı ona da bir ton şey yazardım ama benden bu kadar.