• avusturya asıllı isvecli kadın fizikçi, matematikçi. protaktinyum'un en kararlı izotopunu izole etmeyi başarmış, uranyum çekirdeğinin yavaş nötronlarla bombardıman edilmesi deneyini gerçekleştirerek atom bombası yapılması çalışmalarına katkı sağlamıştır.

  en bilinen iki kadın fizikcinin de radyoaktivite ve nükleer tepkimeler konularıda çalışmış olması da kaderin garip bir cilvesi olsa gerek.
 • kadin ve yahudi olmasi sonucunda hakettigi kadar taninmayan, bilinmeyen bilim kadini. otto hahnin buldugu iddia edilen nukleer fisyonu asil ögrencisi olan lise meitner bulmustur.
 • almanya'da profesor unvani alan ilk kadindir.
 • (bkz: kadın olmak)
 • avusturya asilli olmasi sebebiyle einstein'den daha uzun sure almanya'da kalan daha sonra nazilerden gizlice hollanda'ya kacan , atom bombasinin yapilmasinda otto hahn'a onemli yardimlarda bulunan almanya'nin ilk profesor unvani alan kadin fizikcisi.
 • hakettiği değeri hiç bir zaman görmemmiş avusturyalı yahudi fizikçi kadın
  çekirdek füzyonu kavramını ortaya atmış ve çekirdek bölünmesi için teorik temelleri yani kısaca nükleer fizyonu bulmuştur. ama yaptığı çalışmalar 28 yıllık çalışma arkadaşı otto hahntarafından sahiplenildiği için zamanında pek tanınmamıştır. öyleki 1944 yılında nobel kimya ödülü fizyonu keşfetmesinden dolayı otto hahn'a verilmiştir. otto hahn yirmi beş yıl boyunca buluşun bütünüyle kendisine ait olduğunu ileri sürdü. yıllar sonra yaptıkları yanlışın farkına varan fizik camiası tarafından ölümünden iki yıl önce 1966 yılında abd atom enerjisi komisyonu tarafından enrico fermiödülü verildi. bu ödülü alan ilk kadın olarak tarihe geçti. ayrıca 1997 yılında 109 nolu elementin adı onun anısına meitneryum olarak kabul edildi.

  atom bombası yapımında dolaylıda olsa rol oynamıştır ama bunun için eleştirmek insafsızlık olur.

  1943 yılında abd'nin yürüttüğü kod adı manhattan projesiolan atom bombası projesine davet edilmesine rağmen . lise meitner, bilimsel katkılarını askeri uygulamalarda kullanmayacağını belirterek, teklifi geri çevirmiştir.

  hiç evlenmedi o zaten fizik ile evli idi bazıları onun otto hahn a aşık olduğunu idda etti doğrumudur bilemem ama otto hahn ın varsa böyle bir aşkı haketmediği kesin.
 • nükleer fizik ve radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla 1912 yılında almanya'nın ilk kadın profesörü olmuş bilim kadını.ayrıca ismini taşıyan bir element de bulunmaktadır.(bkz: meitneryum)
 • şu an ntv de 2005 yapımı orjinal adı "e=mc²" olan türkçeye "einstein’in büyük fikri" olarak çevrilen bir belgeselde kendisi ile ilgili epey uzun bilgiler verilmekte.

  edit: koparnick sağolsun. yanlış yazmışım düzelttirdi.
 • e=mc² belgeselinde emily woof tarafından canlandırılmıştır..
 • fizik bilgileri ile askeri gücün birleşmesine daima karşı olan kadın fizikçi. tam bir hümanist. mezar taşında "insanlığını hiçbir zaman yitirmeyen fizikçi" yazıyormuş.
hesabın var mı? giriş yap