şükela:  tümü | bugün
  • tarikatlar, şeyhler, şıhlar memlekette seçim sonuçlarını değiştirip devletin önemli mevkilerine atama yapabiliyor hatta darbe bile yapacak güce kavuşabiliyorsa bir şeyler çok yanlış demektir. ülke olarak sürekli başa dönüp "eğitim şart" diyeceğimize oy kullanacak insanlar için eğitim sınırı koyalım dediğim başlık.

edit: günümüzde en doğru yönetim biçimi demokrasi bile olsa aksayan yönlerini konuşmayalım mı arkadaşlar? amacım okumamış insanları aşağılamak değil, hepimizin de gördüğü bir problem hakkında başlık açmaktır. size soruyorum: jet fadıla, titanlara ve çiftlik banka üç dönemde üç kere parasını kaptıran adamın oy kullanma hakkı olmalı mı?
  • ülkemizde ortalama bir liseden mezun bir bireyin aldığı eğitim ilkokul seviyesinde olduğu için çok mantıklı olmayan öneridir.

ayrıca (bkz: tahsil cehaleti alır eşeklik baki kalır)
  • görüyor ve arttiriyorum. yuksek lisans yapmayanlar oy kullanmasin!
  • fikrin sahibine günde 3 defa (bkz: bisiktirol) almasını önerdiğim teklif. bu ve bunun gibi fikirler aklına geldiği anda alırsa biz de rahat ederiz kendisi de.
  • ne demiş ziya paşa
    mey biter saki kalır
    her renk gider haki kalır
    okumakla cehalet alınır belki ama
    hamurunda varsa "eşşeklik" baki kalır...

hem atatürkçülükten dem vur. hem onun en büyük tutkusuna, hayatını vakfettiği şeye "demokrasiye" aykırı abuk sabuk söylemlerde bulun.

ya bunlara ulaşalım, bunları kazanalım, bunları eğitelim deme. yasaklamayı, baskılamayı düşün.

sosyolojik düşüneceğin yerde otoriteden faydalan. türkiye yıllarca bilim yerine otoriteyi tercih ettiği için bu noktada güzel kardeşim aç gözünü... alkış tuttuğunuz 28 şubatın eserleri ile mücadele ediyoruz 17 yıldır. ordu balans ayarı yapacağım derken terazinin dengelerini bozdu onaramıyoruz.

sen bu dille, bu akılla, bu görüş ve fikirle atatürkçü olmayan herkesin elinden oy hakkını alsan bile ka-za-na-maz-sın
  • her haneden bir kişi oy kullanabilsin. o kişi de eğitim seviyesi en yüksek kişi olsun
  • iq hanesine göre kullanılsın diyor ve artırıyorum. tek haneli iq sahibi olduğu belirlenen yurttaşlarımız kullanmasın. sonra gidip zaten yanlış yere basıyorlar mühürü.*
  • sonraki aşama bizden olmayan oy kullanmasin
  • lise mezuniyeti şartlarla ilgili bir durum olmak ile beraber kendisini geliştirmiş çok fazla ilk-ortaokul mezunu insan tanıyorum. özellikle x kuşağı içerisinde. lise dönemi siyasi olayların tavan yaptığı yıllara denk gelen ve eğitim hayatlarını yakmış çokça abi/ablamızı harcamış oluruz bu şekilde. o sebeple katılmadığım teklif.

pusulaların üzerine parti logosu değil parti ismi (okuma yazma bilmeyenleri elemek için), bir de basit bir 4 işlem sorusu eklenmesi taraftarıyım. mesela 2+3-1=? cevabı yanlış olanların oyu hop geçersiz. bunu yapın, iktidar partisi barajı geçemez. ülkemin yönetimini cahil cühela tayfasından kurtarmak için muhteş bir uygulama.