şükela:  tümü | bugün
  • ** lisede sınıfta kalınır mı?
    - evet

** nasıl kalınır? koşulları nedir?
    - öğrencinin zayıf dersleri üç ve daha azsa öğrenci bir üst sınıfa geçer. fakat zayıf olan bu dersler baraj dersleri ise bu dersleri üst sınıfta sorumluluk sınavı ile vermek zorundadır. bu dersler baraj derslerinin dışındaki dersler ise öğrenci sınıfını direkt olarak geçer ve kaldığı derslerden sorumluluğa girmez. lisede dil ve anlatım dersi (yani edebiyat) baraj dersi olarak geçmektedir. lisede sınıfta kalmamanın ilk koşulu dil ve anlatım dersinden zayıf almamaktır.

** peki kalmak nedir; nasıl kurtulunur?
    - bir sınıfta en fazla 3 veya alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten sorumlu olarak sınıf geçilebilir. ancak bir sınıfta 3'ten fazla veya alt sınıflarda dahil toplam 6 dersten fazla sorumlu dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. nakil ve ders seçimi değişikliğinden dolayı sorumlu olunan dersler bu sayıya dâhil edilmez. bir dersin sorumluluğu ancak o dersin sorumluluk sınavından başarılı olmakla kalkar.

** sorumluluk sınavları ne zaman yapılır?
    - milli eğitim bakanlığı resmi gazetede yayımladığı meb orta öğretim kurumları yönetmeliği ile çok önemli değişikliklere imza attı. 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında liselerde sorumluluk sınavları tarihleri değişti. artık bu sınavlar daha önceden olduğu gibi haziran ve eylül aylarında değil; kasım ve nisan aylarında yapılacak.
  • şimdilerde nasıl başarılır bilemiyorum ama 15-20 yıl kadar önce çok yaygın bir olaydı bu. genel de lise 1'de kalınırdı. bunu başaranlara çift dikiş denirdi.
  • 13 sene önce gerçekleştirdiğim aktivite. hiç bir işime yaramadı, siz yapmayın.
  • (bkz: tünelin ucu boklu bir yere çıktı) kötü olay azizim. *
  • bir çift dikiş kardeşiniz daha burada. hatalarım var ama sıkıntılı bir ortaokul sürecim ve o zaman olan bazı olaylar yüzünden yaşanmış bir olaydı.
  • lise 1'de 6 zayıfla 1. dönemi (din dersi bile 3 iken yanlışlıkla 1 düşmüştü. hoca 2. dönem farkedip ailemle görüşmeyi istemişti özür dilemek için. gerek olmadığını söyledim ve yine de helâlleşti.); 3 zayıfla 2. dönemi bitirdim. yıl sonunda fen, coğrafya ve matematikten hızlandırılmış kurs aldık kalanlarla. sonra o derslerden birer sınava girdik ve geçtik. ortalamayı düşürmeselerdi sınıfta kalıyordum. hiç iyi anılarım yok şu odal ile.
  • ekseriyetle 9. sınıfta yaşanan hadise.
  • bir arkadaşım vardı böyle. lisede 1 sene sınıfta kaldı. daha sonra turizm ve otelcilik fakültesine girdi mezun oldu. dedesinin otelinde çalışmaya başladı. ben sınıfta lisede kalmadım mühendislik fakültesine girdim. hala okuyorum. where is the adalet. mühendislik pişmanlıktır.
  • hem ortaokul hem lisede 1 er sene kaldım. lisede son sınıfta kalma sebebim o dönem uygulanan ders geçme ve kredili sistemde yeterli krediyi tutturamamamdı (matematik dersi sağ olsun!). hayatınızdan 1 sene kaybetmiş olursunuz net söyleyeyim. mesela ben 18 yaşında liseyi bitirdim, eğer tembellik etmeyip hem ortaokul hem lisede kalmasaydım 16 yaşında liseyi bitirecek ve muhtemelen 20 yaşında üniversite mezunu olacaktım! tavsiyem o ki tembellik etmeden dersleri çalışıp sınıfı geçmeye bakın ama hayatı yaşamayı da ihmal etmeyin.
  • olağan durum. hazırlıkta kalanından, lise sonda kalıp 1 yıl geç mezun olanına kadar...

(bkz: şişli terakki lisesi)

hatta burada şu da oldu
    (bkz: ilköğretimde sınıfta kalmak)