şükela:  tümü | bugün
  • geçilip geçilemediğiyle ilgili bir yığın sıkıntı ve stres çekilen yazdır. sınav ol, sonuçlar açıklansın, tercih yap, sonuçlar açıklansın diye beklerken yaz biter. aslında o yaz yok gibi bir şey. bence.
  • saçların berber yüzü görmeyeceği yaklaşık bir yıllık bir zaman periyodunun ilk aylarıdır aynı zamanda.
  • bu yazın olmazsa olmazları kadınların için ''liseyi bitirdim kızılı'', erkeklerin için de ''liseyi bitirdim sakalı''
  • simdi;
    biz kuzey yarimkurede isek,
    kuzey yarimkurede yaz aylari denilen aylar, haziran/temmuz/ağustos ise, genel temayyul geregi

ve osym denilen kurumun sinav sonuclarini, agustos ayinin ortalarinda acikladigi dusunulurse,

hemen 15 gunluk bir sureyle sinirli yazdir.

yazdir yazdir harca yani.

(bkz: yalansa yalan de)
  • hazirlik sinifi dahil 5 sene lise okumus bunyeler icin "lise ergeninden universiteli gence gecis" olarak degil de; "lisedeki sakalli, evlense cocugu olacak adamdan universiteli gence gecis" olarak vuku bulacak olaylarin gelistigi yaz. kisi bulundugu ortamin da dinamikleri goz onunde bulundurulursa genclesir bu surec icerisinde. misal biz 12 okurken hazirlik sinifi kaldirilmis, ogrenciler en fazla 4 sene lisede bulunacak sekle getirilmisti sistem. dogal olarak da okulun en katirlari, dolayisiyla en yaslilari bizdik.

hey gidi hey.
  • çoğu erkek için ilk defa top sakalın bırakıldığı yazdır.
  • eğer başka şehirde üniversite okunmak isteniyorsa o yazdan pek bir şey anlanmaz. zira zaten sonuç açıklanmasıydı, tercihti derken bitiverir. tabi ekstradan heyecan korku da yaz boyunca eşlik eder. e başka şehir çıktığını düşünürsek tercihlerde bu sefer de nerde kalıncak telaşı başlar, velhasıl pek hoş bir yaz değildir.
  • üniversiteyi ilk senede kazanmadıysanız, -ki çoğunluk bu şekilde- öyle bir yaz yoktur.
  • çoğu erkeğin en çirkin olduğu yaz.

(bkz: kişi kendinden bilir işi)
  • ben bu yaz içinde birileriyle yatan çok kız tanıyorum. adetten herhalde. benim çevreme göre yaptığım tespit ise kolaylıkla kızların ilk defa birileriyle yattığı yazdır oluyor. üniversiteye gittiğinde kafaya takmadan pompaya gelebilmek için sanırım. ha benim için ise maddi sıkıntıları maksimumda yaşadığım, üniversiteye gitmeye korktuğum yazdı. akp hükümeti sağolsun, kriz teğet geçmişti.